Redakcja Polska

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zaprasza na cykl spotkań "Z Piłsudskim po Kresach"

04.12.2020 09:44
Z okazji przypadającej w tym roku 153. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zaprasza na inaugurację cyklu wyjątkowych spotkań "Z Piłsudskim po Kresach". Ze względu na sytuację epidemiczną w Polsce, wydarzenie odbędzie się poprzez internet.
Audio
  • Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zaprasza na cykl spotkań "Z Piłsudskim po Kresach". Z Tomaszem Kubą Kozłowskim, inicjatorem spotkań rozmawia Ewa Plisiecka [posłuchaj]
Józef Piłsudski i Ignacy Paderewski
Józef Piłsudski i Ignacy PaderewskiNarodowe Archiwum Cyfrowe

Cykl rozpocznie się w sobotę 5 grudnia prezentacją "Zułów. Od kolebki do narodowego panteonu", poświęconą burzliwym dziejom Zułowa nad Merą w XIX i XX wieku. Jak informują organizatorzy, "do miejsca urodzin Marszałka podążymy w ślad za wybitnym budowniczym kolei warszawsko-petersburskiej Stanisławem Kierbedziem i malarzem - kolorystą Zenonen Kononowiczem, popłyniemy kajakiem, pobiegniemy na nartach, pojedziemy z narodową kawalkadą wileńskich Polaków obchodzących w Zułowie Święto 3 Maja".

Całość ilustrowana będzie oryginalną ikonografią. Szczególną atrakcją będzie możliwość zobaczenia fragmentu wystawy stałej poświęconego miejscu urodzin Marszałka. Najciekawsze, oryginalne pamiątki zułowskie prezentowane w Muzeum pokaże Michał Bronowicki, kurator tej części wystawy stałej.

Pomysłodawcą i autorem cyklu "Z Piłsudskim po Kresach jest Tomasz Kuba Kozłowski, znawca i popularyzator dziedzictwa historyczno-kulturowego Kresów z Domu Spotkań z Historią w Warszawie.

Link do nagrania będzie dostępny w wydarzeniu utworzonym w Facebooku i na fanpage'u Muzeum w sobotę, 5 grudnia od godz. 10.30