Polskie Radio
Section05
Dom Spotkań z Historią

В Варшаве проходит выставка, посвященная оппозиционеркам 80-х годов

«Непокорные 2.0. Женщины в оппозиции 80-х годов» — это название выставки под открытым небом, которая проходит в сквере священника Яна Твардовского на Краковском предместье в Варшаве.
Zobacz więcej na temat:  Солидарность Dom Spotkań z Historią ПНР

Połąga - "Nadbałtyckie Zakopane", wspaniały kurort założony przez ród Tyszkiewiczów

W nadmorskim uzdrowisku polska elita kulturalna nie tylko wypoczywała, ale także tworzyła. Miasto jest pełne śladów polskiego dziedzictwa - w 1824 kupił Połągę Michał Tyszkiewicz i w rękach tej rodziny pozostała ona do 1940. Powstała tam wtedy przystań i drewniane molo, Tyszkiewiczowie wznieśli tam też pałac, w którym dziś mieści się Muzeum Bursztynu
Zobacz więcej na temat:  Dom Spotkań z Historią Litwa Polacy za granicą Kresy SZTUKA KULTURA

Decyzja o odbudowie Warszawy wcale nie była oczywista

- W styczniu 1945 roku miasto było tak straszliwie zniszczone, że zastanawiano się, czy je odbudowywać. Chciano przenieść stolicę do Łodzi. Myślę, że tu już od początku rola warszawiaków była ogromna, bo po prostu natychmiast zaczęli wracać do swojego miasta, w te ruiny - mówiła w Dwójce Katarzyna Madoń-Mitzner ze stołecznego Domu Spotkań z Historią.
Zobacz więcej na temat:  Dom Spotkań z Historią 1945 Warszawa Dwójka HISTORIA KULTURA Tomasz Obertyn

Mirek Wiśniewski: Antarktyda pełna jest dźwięków

- W ciągu tych 63 dni przeszło 13 cyklonów. Tam w ogóle słychać jeden wielki huk i świst. Poza tym wystrzały ogromne podczas pękania gór lodowych. Jest to dźwięk ogromnej grozy. Nie mówiąc już o tym, że pingwiny bez przerwy się kłócą, bardzo głośne są też inne ptaki, np. petrele - mówił w Dwójce uczestnik budowy Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na wyspie króla Jerzego.
Zobacz więcej na temat:  fotografia Antarktyda Dom Spotkań z Historią Aleksandra Łapkiewicz Dwójka wystawa

4 czerwca 1989 roku. "Wtedy wybraliśmy wolność"

- Z 4 czerwca nie pamiętam za wiele. Jako dziecko, od tego momentu zawsze chodziłam z rodzicami na wybory. Pamiętam też Okrągły Stół i panujące u mnie w domu podekscytowanie - wspominała w Czwórce Katarzyna Puchalska, koordynatorka projektu warszawskiego Domu Spotkań z Historią "Wybraliśmy wolność".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Dom Spotkań z Historią wybory Katarzyna Dydo Warszawa koncert historia Polski okrągły stół HISTORIA

Archiwum Historii Mówionej może pomóc w utrwaleniu wspomnień naszych bliskich

Chociaż każdy z nas ma w telefonie dyktafon, to rzadko zdarza nam się nagrywać wspomnienia naszych najbliższych. Potem zwykle żałujemy. To nie jest wbrew pozorom łatwe zadanie, dlatego czasem warto zwrócić się z tym do specjalistów, którzy utrwalą opowieści naszych babć, dziadków, rodziców, a potem wrzucą na gromadzącą historie codzienności stronę internetową. O utrwalaniu wspomnień mówili w audycji Kultura nie całkiem osobista Maria Buko i dr Jarosław Pałka z Archiwum Historii Mówionej, prowadzonego przez Dom Spotkań z Historią i Ośrodek Karta w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Dom Spotkań z Historią