Polskie Radio
Section05
Dom Spotkań z Historią

Agnieszka Przepiórska w roli matki Grzegorza Przemyka

- Monodramy traktuję jako spotkanie - spotkanie z widzem, spotkanie z bohaterką, spotkanie z samą sobą. To nie jest dla mnie występ czy "wykon", to jest bardzo intymne i osobiste spotkanie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia aktorka Agnieszka Przepiórska, którą wkrótce będzie można oglądać w spektaklu "W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej" w Domu Spotkań z Historią w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Grzegorz Przemyk Dom Spotkań z Historią spektakl PRL

"Legendarni fotografowie w Polsce". Sztuka fotoreportażu najwyższej próby

- To najlepsi fotografowie na świecie. Agencja Magnum Photos powstała w 1947 roku, jako kolektyw fotografów działających wspólnie, aby wydawnictwa nie odbierały im praw autorskich. Do tej pory jest najbardziej znaną agencją na świecie. Aby dostać się do tego gremium, trzeba przejść kilka etapów - mówiła na antenie Dwójki Anna Brzezińska, autorka wyboru zdjęć do albumu "Legendarni fotografowie w Polsce".
Zobacz więcej na temat:  Dom Spotkań z Historią fotografia Jakub Kukla Dwójka

Agnieszka Kowalska: pokazujemy okres największego rozkwitu linii otwockiej

- Wystawa jest dość kameralna, ale skonstruowana tak, że historycznie sięga nawet do XIX wieku. Niektóre z tych budynków zniknęły, więc cudownie jest je zobaczyć na starych zdjęciach - mówiła w Dwójce Agnieszka Kowalska, kuratorka wystawy "Letnisko. Linia otwocka w latach 20. i 30. XX wieku".
Zobacz więcej na temat:  Anin Wawer Dwójka Warszawa Dom Spotkań z Historią wystawa Narodowy Instytut Dziedzictwa

В Варшаве проходит выставка, посвященная оппозиционеркам 80-х годов

«Непокорные 2.0. Женщины в оппозиции 80-х годов» — это название выставки под открытым небом, которая проходит в сквере священника Яна Твардовского на Краковском предместье в Варшаве.
Zobacz więcej na temat:  Солидарность Dom Spotkań z Historią ПНР

Połąga - "Nadbałtyckie Zakopane", wspaniały kurort założony przez ród Tyszkiewiczów

W nadmorskim uzdrowisku polska elita kulturalna nie tylko wypoczywała, ale także tworzyła. Miasto jest pełne śladów polskiego dziedzictwa - w 1824 kupił Połągę Michał Tyszkiewicz i w rękach tej rodziny pozostała ona do 1940. Powstała tam wtedy przystań i drewniane molo, Tyszkiewiczowie wznieśli tam też pałac, w którym dziś mieści się Muzeum Bursztynu.
Zobacz więcej na temat:  Dom Spotkań z Historią Litwa Polacy za granicą Kresy SZTUKA KULTURA

Decyzja o odbudowie Warszawy wcale nie była oczywista

- W styczniu 1945 roku miasto było tak straszliwie zniszczone, że zastanawiano się, czy je odbudowywać. Chciano przenieść stolicę do Łodzi. Myślę, że tu już od początku rola warszawiaków była ogromna, bo po prostu natychmiast zaczęli wracać do swojego miasta, w te ruiny - mówiła w Dwójce Katarzyna Madoń-Mitzner ze stołecznego Domu Spotkań z Historią.
Zobacz więcej na temat:  Dom Spotkań z Historią 1945 Warszawa Dwójka HISTORIA KULTURA Tomasz Obertyn

Mirek Wiśniewski: Antarktyda pełna jest dźwięków

- W ciągu tych 63 dni przeszło 13 cyklonów. Tam w ogóle słychać jeden wielki huk i świst. Poza tym wystrzały ogromne podczas pękania gór lodowych. Jest to dźwięk ogromnej grozy. Nie mówiąc już o tym, że pingwiny bez przerwy się kłócą, bardzo głośne są też inne ptaki, np. petrele - mówił w Dwójce uczestnik budowy Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na wyspie króla Jerzego.
Zobacz więcej na temat:  fotografia Antarktyda Dom Spotkań z Historią Aleksandra Łapkiewicz Dwójka wystawa