X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

502 tys. osób zwiedziło w 2020 roku Muzeum Auschwitz

05.01.2021 15:06
502 tys. osób zwiedziło w ubiegłym roku Miejsce Pamięci obejmujące były niemiecki obóz Auschwitz-Birkenau. Muzeum Auschwitz podało we wtorek, że to "nieomal pięciokrotnie mniej niż rok wcześniej". Ogromny wpływ na liczbę odwiedzających miała pandemia COVID-19.
Auschwitz-Birkenau
Auschwitz-BirkenauShutterstock/Sergej Borzov

W 2019 r. muzeum, które obejmuje tereny byłych obozów: Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau, zwiedziła rekordowa liczba 2,32 mln osób.

Z powodu pandemii placówka była niedostępna dla odwiedzających przez ponad 5 miesięcy. Muzeum zaznaczyło w komunikacie, że w czasie, gdy było otwarte, do wymogów sanitarnych przystosowane zostały zasady i warunki zwiedzania, jak i ekspozycja historyczna. Zmniejszona została liczba osób, które mogą jednocześnie przebywać w Miejscu Pamięci.

- 2020 był rokiem wyjątkowo trudnym. Muzeum było zamknięte dla odwiedzających przez wiele miesięcy. To zupełnie nieznana wcześniej i wyjątkowa sytuacja. Dramatyczny spadek liczby odwiedzających spowodował poważne załamanie budżetu muzeum, czego konsekwencją była rezygnacja z wielu priorytetowych inwestycji, działań i projektów. Każdej osobie, instytucji i organizacji, które wsparły nas finansowo w tej ciężkiej sytuacji, bardzo za tę pomoc dziękujemy - powiedział dyrektor Muzeum Piotr Cywiński.

Służby prasowe placówki podały, że sytuacja finansowa muzeum nadal pozostaje bardzo trudna i jest ono zmuszone prosić o wsparcie: www.auschwitz.org/wesprzyj/.

Załamanie budżetu

Długotrwałe zamknięcie muzeum, czasowe zamknięcia szkół, ograniczenia w podróżowaniu, a także wynikające z tego załamanie budżetu, miały też ogromny wpływ na działania Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

- Wiele programów i projektów edukacyjnych zostało przeniesionych do przestrzeni internetowych. Niestety, z kilku bardzo ważnych, zmuszeni byliśmy zrezygnować lub przesunąć ich realizację na inny termin. Najbardziej boli fakt niemożliwości przyjmowania odwiedzających w Miejscu Pamięci - powiedział dyrektor Centrum, a zarazem wicedyrektor Muzeum Andrzej Kacorzyk.

Jak zaznaczył, instytucja stara się działać w trudnych czasach. - Ponad 3 tys. młodych osób z całego świata – w tym 90 proc. spoza Polski – uczestniczyło w jednodniowych pobytach studyjnych. W pełni został zrealizowany program "Łączyła ich Niepodległa" (przybliża on znaczenia procesu odzyskania niepodległości i odbudowy państwowości polskiej, przerwanego wybuchem II wojny światowej. Istotną rolę odgrywa pamięć o losach obywateli II RP osadzonych w Auschwitz – przyp.red.), Co ciekawe, rozpoczynał się on jako cykl stacjonarnych pobytów, a rozwinął się w budzącą zainteresowanie uczestników wirtualną podróż do Miejsca Pamięci- dodał Andrzej Kacorzyk.

Pomocny internet

Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum poinformował w komunikacie, że w dobie pandemii szczególnego znaczenia nabrały działania w przestrzeni internetowej. Przykładowo anglojęzyczne konto twitterowe obserwuje ponad 1 mln osób, a polskojęzyczne 10,4 tys.

- Na stronie internetowej Muzeum Auschwitz w 2020 r. odnotowano ponad 15 mln odsłon. (…) O ponad 100 proc. w porównaniu z rokiem wcześniejszym wzrosło zainteresowanie wirtualną wizytą na stronie panorama.auschwitz.org. W 2020 r. z tej formy poznania autentycznego miejsca, ale też relacji świadków, skorzystało prawie 330 tys. osób - podało muzeum.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

PAP/dad