Redakcja Polska

211 lat temu urodził się Fryderyk Chopin

01.03.2021 12:24
Wybitny polski kompozytor, którego koncerty, nokturny i polonezy na trwałe weszły do kanonu światowej muzyki, przyszedł na świat 1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli.
Audio
  • 211 urodziny Fryderyka Chopina. Materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Fryderyk Chopin
Fryderyk ChopinFoto: Louis-Auguste Bisson/Wikipedia/domena publiczna

To o nim Cyprian Kamil Norwid napisał:"Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel". Fryderyk Chopin, obdarzony wielką wrażliwością artystyczną, stworzył indywidualny styl, łączący narodowe i ludowe tradycje muzyki polskiej z ideami romantyzmu. Wywarł ogromny wpływ na twórczość wielu kompozytorów, jego inspiracja i oddziaływanie widoczne były w kompozycjach: Edvarda Griega, Claude'a Debussy'ego, Maurice'a Ravela czy Siergieja Rachmaninowa.

Istnieją dwie różne daty urodzin polskiego pianisty i kompozytora. 22 luty 1810 roku jest datą widniejąca w metryce chrztu artysty. Natomiast on sam podawał jako dzień swoich urodzin 1 marca 1810 roku. Dlatego obchody rozpoczęły się już 22 lutego i trwały przez tydzień, do 1 marca – wyjaśnia rzecznik Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Aleksander Laskowski.

Twórczość wielkiego polskiego kompozytora przybliża Polskie Radio Chopin, które urodziny swojego patrona uświetnia koncertem na nowo odnalezionym po 173 latach fortepianie. Instrument służył Chopinowi od grudnia 1846 roku do jego wyjazdu do Anglii w roku 1848. Grał na nim nie tylko mistrz, lecz także jego uczniowie, między innymi Karol Mikuli i księżna Marcelina Czartoryska.

- Fortepian należy obecnie do prywatnej kolekcji i wypożyczony został specjalnie na koncert zorganizowany przez działające w Hamburgu Towarzystwo Chopinowskie - mówi dyrektor Polskiego Radia Chopin Marcin Gmys.

Wybitni interpretatorzy muzyki Chopina to m.in. laureaci konkursów chopinowskich, które co 5 lat odbywają się w Warszawie. Ta prestiżowa dziś impreza, jedna z najstarszych na świecie, zainicjowana została w 1927 przez polskiego pianistę, profesora Jerzego Żurawlewa. Polscy zwycięzcy konkursu to Halina Czerny-Stafańska, Adam Harasiewicz, Krystian Zimerman i Rafał Blechacz, triumfator XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w 2005 roku.

Fryderyk Chopin jest autorem dwóch koncertów fortepianowych i 57 mazurków, a także licznych polonezów, nokturnów, preludiów, ballad, sonat, etiud i pieśni. Wybitny polski kompozytor zmarł po wielu latach zmagań z gruźlicą,17 października 1849 roku w Paryżu. Został pochowany na cmentarzu Père-Lachaise. Zgodnie z jego ostatnią wolą urnę z jego sercem przewieziono do Polski i umieszczono w warszawskim kościele Świętego Krzyża.

IAR/PAP/ep