Redakcja Polska

Co wiemy o Powstaniach Śląskich? TAURON rusza ze specjalną wystawą historyczną

05.07.2021 13:38
80 procent Polaków słyszało o Powstaniach Śląskich - tak wynika ze zleconego przez TAURON sondażu na temat zrywu powstańczego na Śląsku. Jednocześnie jedynie co piąty ankietowany łączy te wydarzenia z postacią Wojciecha Korfantego, dowódcą III Powstania Śląskiego. 68 procent nie wie, że kluczowa bitwa powstania rozegrała się pod Górą Świętej Anny.
Ogólnopolski cykl wystaw o powstaniach śląskich
Ogólnopolski cykl wystaw o powstaniach śląskichTwitter/@TauronPE

Badanie przeprowadzone zostało w drugiej połowie czerwca br. Wynika z niego, że większość Polaków (aż 80 proc.) słyszało o Powstaniach Śląskich, ale jedynie co piąty badany łączy polski zryw na Górnych Śląsku z postacią Wojciech Korfantego, dowódcą III Powstania Śląskiego. 

Z badania przeprowadzonego przez IBRiS wynika również, że wiedza o samych walkach powstańczych jest mała. Wśród osób, które słyszały o Powstaniu, 68 proc. nie wie, gdzie rozegrała się jego kluczowa bitwa. Wśród najmłodszych respondentów (18-29 lat) o bitwie pod Górną Św. Anny słyszało jedynie 13 procent.

Posłuchaj

00:28 11175599_1.mp3 Tauron zorganizował wystawę i sondaż o Powstaniach Śląskich (IAR)

36 proc. ankietowanych nie wie w czym przodowało województwo śląskie w II RP, które ogólnie kojarzone jest przede wszystkich z górnictwem węgla kamiennego, przemysłem i hutnictwem.

100. rocznica Powstań Śląskich

Z okazji stulecia III Powstania Śląskiego, TAURON zorganizował wystawę przedstawiającą jego przebieg i bohaterów. Zwiedzający dowiedzą się m.in.: o udziale kolejarzy w Powstaniu, roli kobiet oraz o przywódcy, który zasłynął jako genialny szpieg. Wystawę, która została dziś uroczyście zainaugurowana w Katowicach (poniedziałek 5 lipca - red.) będzie można podczas wakacji zobaczyć również w Krakowie, Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu. Wystawa przypomina historię i bohaterów tamtych wydarzeń, by podkreślić potencjał regionu w zmieniającej się Europie.

- Ślązacy świetnie znają historię swoją i swoich rodzin, na jej podstawie wyrosła lokalna tożsamość. Teraz tę historię musimy pokazać w innych częściach Polski. To początek, w najbliższych miesiącach mocniej zaangażujemy się w projekty edukacyjno-historyczne. Korzystając z nowych technologii, chcemy ciekawie i atrakcyjnie opowiadać o historii Śląska i jej bohaterach - mówił Paweł Strączyński, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

- Chcemy pokazać, jaki wpływ na życie zwykłych ludzi mają decyzje podejmowane wiele kilometrów od Śląska. Dziś unijny Zielony Ład oznacza dla Polski porzucenie węgla i przemysłu w obecnym kształcie. Naszym obowiązkiem jest więc zaplanowanie i przeprowadzenie transformacji sprawiedliwie - dodał prezes.

Akcja #KochamŚląsk

Wcześniej w ramach obchodów przyłączenia Górnego Śląska do Rzeczpospolitej Tauron zorganizował Akcję #KochamŚląsk, w ramach której na chłodni kominowej elektrowni w Jaworznie wyświetlany był portret Wojciecha Korfantego.

W ramach przedsięwzięcia zorganizowano też w mediach społecznościowych konkurs, na który nadesłano około 500 fotografii prezentujących walory przyrodnicze i architektoniczne Śląska. Najlepsze nagrodzone zdjęcia można podziwiać jako część wystawy historycznej.

media.tauron.pl/IAR/PR24/dad