Redakcja Polska

140 lat temu urodził się Pablo Picasso, twórca kubizmu i jeden z największych artystów XX wieku

25.10.2021 16:59
Pablo Picasso przyszedł na świat 25 października 1881 roku w Maladze w Hiszpanii, jego "Guernica" jest uważana za jeden z najbardziej poruszających obrazów w historii malarstwa.
Audio
  • 140 lat temu urodził się Picasso - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Pablo Picasso w Mediolianie w 1953 r.
Pablo Picasso w Mediolianie w 1953 r.Paolo Monti/wikimedia/CC BY-SA 4.0

Najbardziej znane obrazy Picassa to właśnie  "Guernica", ale też "Panny z Avignon" i "Płacząca kobieta". Artysta się w historii światowej kultury jako twórca poszukujący wśród różnorodnych technik i dyscyplin artystycznych. Jego dzieła łączą śmiałość nowatorskich poczynań z przywiązaniem do tradycyjnej sztuki. Malował nieprzerwanie przez 80 lat, nawet na łożu śmierci. Pozostawił po sobie około 30 tysięcy dzieł: obrazów, rzeźb i ceramiki.

W 2019 roku Muzeum Narodowe w Warszawie zorganizowało wystawę, na której można było obejrzeć 30 prac Pabla Picassa. Na specjalny pokaz trafiło między innymi 46 grafik artysty oraz 20 unikatowych ceramicznych talerzy, rysunek, a także bawełniana apaszka – na co dzień eksponaty te nie są dostępne dla zwiedzających.

W 1948 roku Picasso odwiedził Polskę - brał udział w Kongresie Intelektualistów w Obronie Pokoju we Wrocławiu. Podczas pobytu w Warszawie narysował węglem na ścianie jednego z mieszkań postać warszawskiej Syrenki, trzymającej w ręku młotek. W latach 50-tych obraz zamalowano, a w 2019 roku "Syrenkę" udało się odtworzyć.

Grafiki jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku dotarły w Polsce także  do niewielkiej miejscowości Luzino na Kaszubach. Nie są to oryginały, ale też nie kopie. Wykonane są z oryginalnych matryc artysty i niejednokrotnie sygnowane są podpisem samego autora. Wystawa „Picasso w Luzinie” dostępna jest dzięki prywatnemu kolekcjonerowi. – Przyjeżdżają do nas osoby z całego Pomorza. Pojawiają się też zainteresowani, by naszą wystawę pokazywać w innych miejscach – zapewnia Rafał Płotka, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Luzinie.

Największa kolekcja dzieł artysty - ponad 4 tysiące obrazów - znajduje się w Muzeum Picassa w Barcelonie. To jedyne muzeum, utworzone jeszcze za życia artysty. Zgromadzono tam łącznie 4251 obrazów.

Pablo Picasso zmarł 8 kwietnia 1973 roku w Mougins we Francji.

IAR/ep