Polskie Radio
Section05
Pablo Picasso

Dali, Picasso, Warhol, Banksy i inni. Sztuka XX i XXI w. na wystawie w Rzeszowie

"Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich" to tytuł wystawy, którą można oglądać w Galerii BWA w Rzeszowie. - Jest to swoista podróż po historii sztuki, tej najnowszej, czyli XX i XXI wieku. Zaczynamy od samego początku ubiegłego wieku, gdzie możemy oglądać Chagalla, Miró czy Légera, potem przechodzimy przez okres międzywojnia i surrealizmu, aż dochodzimy do sztuki doskonale nam już znanej, pop artu i street artu - mówił w Dwójce Piotr Rędziniak, dyrektor instytucji.
Zobacz więcej na temat:  sztuka współczesna wystawa Rzeszów Paweł Siwek Banksy Andy Warhol Salvador Dali Pablo Picasso KULTURA Dwójka galeria Fundacja Książąt Czartoryskich

Picasso i inni wielcy sztuki współczesnej w Rzeszowie. Wystawa zbiorów Książąt Lubomirskich

Pablo Picasso, Andy Warhol i Salvador Dali to wyjątkowi artyści sztuki współczesnej, których dzieła można podziwiać w rzeszowskim Biurze Wystaw Artystycznych. Na wystawie znajdziemy również dzieła innych twórców tego okresu, w tym Banksy'ego. Prezentowane obrazy pochodzą ze zbiorów rodziny Lubomirskich, ekspozycja jest z kolei elementem obchodów rocznicy lokacji Rzeszowa.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Rzeszów Tomasz Miara Salvador Dali Pablo Picasso Andy Warhol sztuka współczesna wystawa KULTURA

Wystawa "Inspiracje Picassem". Mariola Warzusiak-Borcz: pokazujemy grafikę i rzeźbę

- Obecnie sztuka jest bardzo płynna, różne techniki przenikają się. Jest to bardzo widoczne na naszej wystawie, na której pokazujemy i grafikę, i rzeźbę. Również Picasso, jako artysta wszechstronny, zarówno malował, w tym na ceramice, jak rzeźbił i tworzył grafiki – mówiła w Dwójce o wystawie "Inspiracje Picassem" rzeźbiarka Mariola Warzusiak-Borcz.
Zobacz więcej na temat:  Pablo Picasso SZTUKA KULTURA grafika rzeźba Akademia Sztuk Pięknych Kraków Jakub Jamrozek Dwójka Dariusz Vasina Mariola Warzusiak

"Picasso" na papierze i w ceramice - wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

- Pokazujemy Pabla Picassa jako rysownika, grafika, jako ilustratora i... jako komunistę też - mówiła w Dwójce dr Anna Manicka z Muzeum Narodowego w Warszawie. Od 12 października będzie można tam oglądać wystawę zatytułowaną "Picasso". Pokazywane prace w większości pochodzą z Museo Casa Natal Picasso w Maladze, a uzupełniają je grafiki, które warszawskie muzeum ma w swojej kolekcji.
Zobacz więcej na temat:  Pablo Picasso Dwójka Jakub Jamrozek Muzeum Narodowe w Warszawie wystawa grafika

Nie żyje muza i kochanka Pabla Picassa: Françoise Gilot miała 101 lat

Kiedy się poznali, ona miała 21 lat, on – 61. Ona była piękną kobietą i ukształtowaną malarką, twórczynią ceramiki, on – gigantem sztuki, mężczyzną o wielkim ego i powodzeniu wśród kobiet, z którego chętnie korzystał. Spędzili razem dziesięć burzliwych lat, mieli dwoje dzieci: Claude'a i Palomę.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA malarstwo Pablo Picasso odeszli 2023 Katarzyna Cygler Trójka

Obraz w obrazie, czyli zaskakujące tajemnice dzieł mistrzów malarstwa

Historia sztuki pełna jest zagadek, niespodzianek i zaskakujących odkryć. Dotyczy to szczególnie malarstwa, gdzie dzięki coraz nowocześniejszym metodom można zobaczyć ukryte na obrazie elementy i treści. Bywa, że takie niespodzianki całkowicie zmieniają wymowę dzieła. Czasem to sami artyści wprowadzali zmiany, ale czasem ich autorami byli zupełnie inni ludzie, którymi kierowały nieoczywiste pobudki.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA malarstwo tajemnica Pablo Picasso Monika Suszek Tomasz Miara Trójka Johannes Vermeer

Berenika Wyrzykowska-Novi: odkrywamy Pablo Picasso od nowa

Pablo Picasso - jego nazwisko znane jest na całym świecie jako synonim rewolucji w sztuce nowoczesnej. 8 kwietnia przypada 50 rocznica śmierci artysty, przez ten czas wiele powiedziano o nim i jego twórczości. Czy można coś jeszcze dodać? O tym przekonamy się oglądając między innymi film dokumentalny "Picasso bez legendy".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Pablo Picasso malarstwo artysta kubizm film dokumentalny Michał Piwowarek