Polskie Radio
Section05
Barcelona

W prestiżowym muzeum w Barcelonie otwarto wystawę "Mamo, ja nie chcę wojny"

30 marca w Barcelonie w budynku Museu Nacional d’Art de Catalunya, zlokalizowanym w zbudowanym na Wystawę Światową 1929 r. Pałacu Narodowym, otwarto wystawę "Mamo, ja nie chcę wojny". Ta wyjątkowa wystawa została zrealizowana w ramach wspólnego polsko-ukraińskiego projektu Archiwów Państwowych i inicjatywy "Mom I see war". Mottem projektu jest sentencja pedagoga Janusza Korczaka "Dziecko nie jest żołnierzem, nie broni ojczyzny, choć z nią cierpi".
Zobacz więcej na temat:  Barcelona Hiszpania wojna na Ukrainie Ukraina Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Barcelona – nowoczesna metropolia i znakomita piłkarska drużyna

Barcelona to drugie co do wielkości miasto w Hiszpanii i jedno z najciekawszych miejsc w Europie. Stolica Katalonii jest nowoczesną metropolią, w której przenikają się style i epoki. Dostrzeżemy w niej wiele zabytków stworzonych przez słynnego architekta Antonio Gaudíego. O związkach miasta z piłką nożną opowiedział w Trójce Filip Kubiaczyk, autor książki "Historia, nacjonalizm i tożsamość. Rzecz o piłce nożnej w Hiszpanii". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Justyna Grabarz Barcelona podróże

◎ Centrum Mundi - VII - Племена і неотрибалізм. Розмова з Андрієм Антоновським aka. Batacat

Плем'я. Неотрибалізм - як спосіб розділення, чи об'єднання. Hidden Self - "One Two". Ідентичність і поліідентичність. Каталонія та Україна, що спільного у звичаях та сучасній музиці каталонців та українців. MC Брехунець - "Контактна сальса". Музика жива і музика, яка прагне знищити людей. BATACAT AKA. störpunkt - "М’язи пружин". Індустріалізація Барселони і Тернополя. Брати Блюзу - Автентичне життя та Інтерлюдія. Свобода і самообмеження. Юлія Лорд - Танець душ (танець ду mix)
Zobacz więcej na temat:  Україна muzyka elektroniczna muzyka współczesna muzyka nowa Barcelona poezja

Odczarować czarodzieja. Wystawa "Antoni Gaudí" w Poznaniu

Około 150 eksponatów prezentowanych jest od soboty w ramach wystawy "Antoni Gaudí" w poznańskim Centrum Kultury Zamek. Jak wskazują organizatorzy, to pierwsza w Polsce i największa w Europie tak obszerna prezentacja dokonań hiszpańskiego artysty. – Wystawa jest pomyślana tak, żeby "odczarować czarodzieja", czyli zobaczyć w Gaudim coś więcej, niż znamy z widoków Barcelony – powiedziała w "Trójce przed południem" kurator wydarzenia Dorota Żaglewska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler Antonio Gaudi architektura artysta SZTUKA Poznań wielkopolskie zamek Barcelona budowle Hiszpania

Niezwykła uroczystość w Barcelonie. Na wieży bazyliki Sagrada Familia rozbłyśnie 5-tonowa gwiazda

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na bazylice Sagrada Familia w Barcelonie rozbłyśnie dwunastoramienna, podświetlana gwiazda, otoczona wieńcem z 12 mniejszych gwiazd. Wskazówki na temat wyglądu gwiazdy pozostawił sam twórca projektu bazyliki Antonio Gaudi. Instalacja nawiązuje do apokaliptycznego przedstawienia Maryi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wiadomości Europa Kościół katolicki Hiszpania katalonia Barcelona Antonio Gaudi