Redakcja Polska

Senat przyjął uchwałę w sprawie upamiętnienia 80. rocznicy zdobycia Monte Cassino

22.05.2024 12:53
Senatorowie przez aklamację przyjęli uchwałę w sprawie upamiętnienia 80. rocznicy zdobycia Monte Cassino. Podkreślono w niej, że "zdobycie ruin klasztoru Monte Cassino pokazało męstwo polskiego żołnierza i przyniosło mu światową sławę".
Obchody 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino
Obchody 80. rocznicy bitwy o Monte CassinoŹródło: Ambasada RP we Włoszech / x.com/PlInItalia

W środę Senat przyjął przez aklamację uchwałę w sprawie upamiętnienia 80. rocznicy zdobycia Monte Cassino. Projekt uchwały został uzgodniony ze wszystkimi klubami i kołami senackimi. Jego sprawozdawcą był senator Marek Komorowski.

"18 maja 1944 r. miał miejsce jeden z najważniejszych sukcesów oręża polskiego, zdobycie Monte Cassino przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego" - podkreślono w uchwale.

W uchwale wskazano, że "zdobycie ruin klasztoru Monte Cassino pokazało męstwo polskiego żołnierza i przyniosło mu światową sławę".

"Cała kampania włoska i udział w niej żołnierzy 2. Korpusu Polskiego są nie do przecenienia w kontekście ostatecznego zwycięstwa aliantów w II wojnie światowej i wymagają uznania i wdzięcznej pamięci następnych pokoleń" - zaznaczono w uchwale.


IAR/dad

Na Monte Cassino uczczono polskich żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. "Oni o Polskę walczyli, za Polskę ginęli"

18.05.2024 22:24
Na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino uczczeni zostali bohaterowie zwycięskiej bitwy z Niemcami. Uroczystość z udziałem weteranów 2. Korpusu Polskiego, prezydenta Andrzeja Dudy, prezydenta Republiki Włoskiej Sergio Mattarellego, marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, parlamentarzystów i harcerzy odbyła się z okazji 80. rocznicy zdobycia wzgórza i opactwa benedyktynów. - Z tego miejsca, polegli żołnierze wołają do Europy o odpowiedzialność, wołają: nie dopuście, aby rosyjski imperializm się rozlał - mówił prezydent Andrzej Duda.

Włochy: w San Vittore del Lazio zakończyły się obchody 80. rocznicy obrony Monte Cassino

21.05.2024 14:31
Uroczystość w San Vittore del Lazio we Włoszech zakończyła obchody 80. rocznicy zdobycia Monte Cassino przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego dowodzonych przez generała Władysława Andersa. Uroczystość odbyła się przed Pamiątkowym Krzyżem w miejscu pierwotnego pochówku żołnierzy poległych w walkach o Monte Cassino.