X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Artur Rubinstein - charyzmatyczny geniusz fortepianu

07.08.2019 10:00
Artur Rubinstein znany jako wirtuoz i odtwórca muzyki, między innymi Fryderyka Chopina, występował z wieloma rodzimymi i światowymi orkiestrami oraz dyrygentami, promował też polską muzykę na świecie
Audio
  • "Wybitni Polacy II RP" - Artur Rubinstein - jeden z najwybitniejszych pianistów XX wieku [posłuchaj]
Artur Rubinstein, wybitny pianista
Artur Rubinstein, wybitny pianistaFoto: PAP/CAF/Archiwum

Artur Rubinstein urodził się 28 stycznia 1887 r. w Łodzi, w średnio zamożnej rodzinie żydowskiej. Wielki talent najmłodszego z siedmiorga rodzeństwa został dostrzeżony wcześnie, a ojciec, wówczas właściciel niewielkiej fabryki tekstylnej, nie szczędził wysiłków i środków, by syn wkroczył na ścieżkę kariery muzycznej. Pierwszy publiczny występ miał za sobą w wieku siedmiu lat. Poważny debiut miał miejsce już w 1900 roku, w Berlinie. Było to preludium do światowej sławy i początek trwającej blisko 80 lat nieprzerwanej działalności artystycznej.

W 1939 r. Rubinstein wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Uniknął tym samym tragicznego losu całej niemal rodziny, zamordowanej w czasie Holocaustu.Uznany za, być może, najwybitniejszego pianistę XX wieku kontynuował karierę międzynarodową.

Artur Rubinstein, od 1946 r. była formalnie obywatelem Stanów Zjednoczonych, jendak nigdy nie wyrzekł się zwązku ani z Polską. Po II wojnie światowej po raz pierwszy odwiedził Polskę w 1958 roku, dając koncerty w Krakowie oraz Warszawie.

W 1960 był honorowym przewodniczącym jury 6. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie . W 1966 zainaugurował 10. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" . W 1975 wystąpił na koncercie jubileuszowym z okazji 60-lecia Filharmonii Łódzkiej. Po raz ostatni publicznie wystąpił w maju 1976 w Wigmore Hall w Londynie, zaś w 1979 w wieku 92 lat ostatni raz odwiedził Polskę i swoje rodzinne miasto. Zmarł 3 lata później w Genewie.

O życiu i twórczości Artura Rubinsteina mówił Andrzej Sułek - manager kultury, pianista, dziennikarz i krytyk muzyczny, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie. Od 1995 roku związany z II Programem Polskiego Radia, obecnie kierownik Redakcji Muzycznej Dwójki.

Audycja jest współfinansowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.

Teksty czyta Krzysztof Dumała.

Audycję zrealizowała i oprawiła muzyką Magdalena Górecka-Balcer.

Do wysłuchania programu zaprasza Katarzyna Semaan