Redakcja Polska

Artur Rubinstein - charyzmatyczny geniusz fortepianu

07.08.2019 10:00
Artur Rubinstein znany jako wirtuoz i odtwórca muzyki, między innymi Fryderyka Chopina, występował z wieloma rodzimymi i światowymi orkiestrami oraz dyrygentami, promował też polską muzykę na świecie
Audio
  • "Wybitni Polacy II RP" - Artur Rubinstein - jeden z najwybitniejszych pianistów XX wieku [posłuchaj]
Artur Rubinstein, wybitny pianista
Artur Rubinstein, wybitny pianistaFoto: PAP/CAF/Archiwum

Artur Rubinstein urodził się 28 stycznia 1887 r. w Łodzi, w średnio zamożnej rodzinie żydowskiej. Wielki talent najmłodszego z siedmiorga rodzeństwa został dostrzeżony wcześnie, a ojciec, wówczas właściciel niewielkiej fabryki tekstylnej, nie szczędził wysiłków i środków, by syn wkroczył na ścieżkę kariery muzycznej. Pierwszy publiczny występ miał za sobą w wieku siedmiu lat. Poważny debiut miał miejsce już w 1900 roku, w Berlinie. Było to preludium do światowej sławy i początek trwającej blisko 80 lat nieprzerwanej działalności artystycznej.

W 1939 r. Rubinstein wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Uniknął tym samym tragicznego losu całej niemal rodziny, zamordowanej w czasie Holocaustu.Uznany za, być może, najwybitniejszego pianistę XX wieku kontynuował karierę międzynarodową.

Artur Rubinstein, od 1946 r. była formalnie obywatelem Stanów Zjednoczonych, jendak nigdy nie wyrzekł się zwązku ani z Polską. Po II wojnie światowej po raz pierwszy odwiedził Polskę w 1958 roku, dając koncerty w Krakowie oraz Warszawie.

W 1960 był honorowym przewodniczącym jury 6. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie . W 1966 zainaugurował 10. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" . W 1975 wystąpił na koncercie jubileuszowym z okazji 60-lecia Filharmonii Łódzkiej. Po raz ostatni publicznie wystąpił w maju 1976 w Wigmore Hall w Londynie, zaś w 1979 w wieku 92 lat ostatni raz odwiedził Polskę i swoje rodzinne miasto. Zmarł 3 lata później w Genewie.

O życiu i twórczości Artura Rubinsteina mówił Andrzej Sułek - manager kultury, pianista, dziennikarz i krytyk muzyczny, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie. Od 1995 roku związany z II Programem Polskiego Radia, obecnie kierownik Redakcji Muzycznej Dwójki.

Audycja jest współfinansowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.

Teksty czyta Krzysztof Dumała.

Audycję zrealizowała i oprawiła muzyką Magdalena Górecka-Balcer.

Do wysłuchania programu zaprasza Katarzyna Semaan