Redakcja Polska

75. rocznica wybuchu powstańczego zrywu Warszawy

26.07.2019 16:26
Z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w stolicy odbędą się między innymi koncerty, spektakle teatralne, wystawy i oficjalne uroczystości, z udziałem powstańców
Audio
  • W magazynie m.in. o wizycie nowej szefowej Komisji Europejskiej w Warszawie, o obchodach 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz książce poświęconej Obławie Augustowskiej [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: rzeszow.ipn.gov.pl

W magazynie "Widziane z Polski" relacjonujemy  spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z nową szefową KE, Ursulą von der Leyen.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że spotkanie z przewodniczącą elekt Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen spełniło jego oczekiwania. Przewodnicząca Komisji w czwartek złożyła wizytę w Warszawie. 

Premier powiedział, że rozmawiał z Ursulą von der Leyen o pozytywnej przyszłości dla Unii Europejskiej i Polski. 

Mateusz Morawiecki podkreślił, że do spotkania doszło w momencie, gdy nowe osoby obejmują funkcje w Unii Europejskiej. Taki moment daje dodatkową szansę na nowe otwarcie i na to, żeby popatrzeć pozytywnie w przyszłość - dodał szef polskiego rządu.

Polska zaproponowała kandydaturę Krzysztofa Szczerskiego na unijnego komisarza. Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z przewodniczącą Komisji Europejskiej, Ursulą von der Leyen, w Warszawie. Premier podkreślił, że kandydatura Krzysztofa Szczerskiego, szefa gabinetu prezydenta, została wypracowana we współpracy z prezydentem Andrzejem Dudą.

Rozpoczęly się obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Z dr Pawłem Ukielskim, wicedyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego rozmawia o nich Przemysław Pawełek.

W Wilnie w ubiegłym tygodniu została zaprezentowana publikacja poświęcona Obławie Augustowskiej z lipca 1945 roku, podczas której wojska sowieckie aresztowały na Suwalszczyźnie kilka tysięcy osób podejrzewanych o współpracę z podziemiem niepodległościowym. Byli wśród nich także Litwini. Publikacja pod tytułem "Miotła Stalina", wydana przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, została zaprezentowana w wileńskim Parku Pamięci Tuskulanum . Z jednym ze współautorów publikacji, Łukaszem Adamskim rozmawiał Kamil Zalewski.

W audycji również mówimy o bardzo ważnej i ciekawej działalności Polsko-Ukraińsko-Kanadyjska Fundacji Stypendialnej „Kalyna”. Z Grażyną Staniszewską, przewodniczącą Rady Fundacji "Kalyna" rozmawiał Andrzej Rybałt.

W programie również o Polonijnych Spotkaniach z Historią Najnowszą organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej.


Zapraszamy także do wysłuchania audycja z cyklu "Wybitni Polacy II RP", poświęconej Karolowi Szymanowskiemu, najwybitniejszemu polskiemu kompozytorowi po Fryderyku Chopinie, jednemu z największych twórców europejskich swoich czasów. Pianistę i pedagoga, rektoar Konserwatorium Muzycznego w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina), odznaczono Wielką Wstęgą Orderu Odrodzenia Polski.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.