X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Prof. Marek Rudnicki kandydatem Polonii do Senatu RP

14.09.2019 09:15
Wśród kandydatów na senatora, z warszawskiej listy Prawa i Sprawiedliwości, znalazł się dobrze znany amerykańskiej Polonii profesor Marek Rudnicki, który jest prezesem Związku Lekarzy Polskich w Chicago oraz członkiem Polonijnej Rady Konsultacyjnej, działającej przy Marszałku Senatu RP
Audio
  • W magazynie m.in. o zgodzie Departamentu Stanu USA na zakup przez Polskę myśliwców F-35, o Narodowym Czytaniu w Dyneburgu oraz Polonii w Chicago [posłuchaj]
Prof. Marek Rudnicki (z prawej) z marszałkiem Senatu RP, Stanisławem Karczewskim
Prof. Marek Rudnicki (z prawej) z marszałkiem Senatu RP, Stanisławem KarczewskimFoto: Kancelaria Senatu RP

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o tym, że Departament Stanu USA zgodził się na możliwość sprzedaży Polsce 32 myśliwców F-35 za 6,5 miliarda dolarów. Departament Stanu podał, że kontrakt będzie obejmował - oprócz myśliwców - między innymi, części zamienne i naprawcze, szkolenie personelu, sprzęt szkoleniowy, usługi inżynieryjne, logistyczne i kadrowe rządu USA oraz powiązane elementy wsparcia logistyki i programu.

Amerykańska administracja poinformowała także, że sprzedaż wesprze politykę zagraniczną i bezpieczeństwo narodowe Stanów Zjednoczonych poprzez "poprawę bezpieczeństwa sojusznika z NATO, który jest ważną siłą dla stabilności politycznej i postępu gospodarczego w Europie". 

W audycji także o Narodowym Czytaniu, które odbyło się w tym roku w wielu miejscach w kraju i za granicą.
Marszałek Senatu, Stanisław Karczewski, wziął udział w akcji na Uniwersytecie Dyneburskim. Czytał fragmenty "Katarynki" Bolesława Prusa i spotkał się z przedstawicielami Polonii na Łotwie.

Wśród kandydatów na senatora, z warszawskiej listy Prawa i Sprawiedliwości, znalazł się dobrze znany amerykańskiej Polonii profesor Marek Rudnicki, który jest prezesem Związku Lekarzy Polskich w Chicago oraz członkiem Polonijnej Rady Konsultacyjnej działającej przy marszałku Senatu. W magazynie zapraszamy do wysłuchania rozmowy Katarzyny Semaan.​

W ogólnokształcących szkołach średnich w Mościskach i Strzelczyskach, szkołach nr 10 i nr 24 we Lwowie z polskim językiem nauczania oraz na Katolickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej z Rzeszowa przeprowadzili prelekcje historyczne na temat kampanii wrześniowej 1939 roku oraz polskich symboli narodowych. Spotkania odbyły się w ramach projektu „Przystanek historia. Lwów”. Relacjonujemy to wydarzenie.

W magazynie mówimy także, że Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie zainaugurowała drugą edycję kampanii popularyzującej naukę języka polskiego wśród osób polskiego pochodzenia mieszkających poza granicami kraju.

Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski mówił  podczas inauguracji akcji, że język przyczynia się do większego zainteresowania Polską.

Organizatorzy kampanii przygotowali dwa spoty wideo. Zainteresowani nauką języka polskiego na stronie internetowej www.ktotyjestes.pl mogą znaleźć wykaz zagranicznych placówek , gdzie można uczyć się języka polskiego oraz informacje pomocne w nauce tego języka. 

W cyklu "Wybitni Polacy II RP" przypominamy postać Wojciecha Kossaka, jednego z najbardziej znanych, cenionych i płodnych malarzy polskich, czołowego reprezentanta nurtu historycznego i batalistycznego, majora kawalerii Wojska Polskiego.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zachęca Halina Ostas.

Zobacz więcej na temat: Senat Polonia F-35