Polskie Radio
Section05
F-35

Premier Morawiecki w zakładach Lockheed-Martin. Rozmawiał o najnowszej broni USA dla Polski

- Jesteśmy partnerem dla najpoważniejszych firm zbrojeniowych z całego świata, jak Lockheed Martin w USA - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w siedzibie amerykańskiego koncernu zbrojeniowego. Przyznał, że rozmawiał z kierownictwem firmy o nowych pociskach rakietowych, które chciałby pozyskać dla polskiej armii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT premier USA Mateusz Morawiecki Stany Zjednoczone Ameryka F-35

"Krok naprzód dla całych sił zbrojnych". Polscy piloci gotowi do szkolenia na F-35

Pierwsi polscy piloci są już gotowi do szkolenia na myśliwcach piątej generacji - samolotach F-35. Za ocean poleci w sumie kilkunastu lotników, pierwszych dwóch na początku przyszłego roku. - Pierwsze grupy będą szkolone w Stanach Zjednoczonych, ale później będziemy organizowali szkolenie już u nas w kraju - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dowódca 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach, płk Łukasz Piątek.
Zobacz więcej na temat:  F-35 lotnictwo wojsko siły zbrojne Wojsko Polskie szkolenie

USA: premier Morawiecki odwiedzi zakłady zbrojeniowe w Georgii i w Alabamie

Amerykańskie inwestycje w polski system zbrojeniowy to główny temat drugiego dnia wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Stanach Zjednoczonych. Szef rządu odwiedzi znajdujące się w Atlancie i w Anniston w stanie Alabama zakłady produkujące między innymi myśliwce F-35 i czołgi Abrams. Kwestia współpracy wojskowej była jednym z głównych tematów wczorajszej rozmowy Mateusza Morawieckiego z amerykańską wiceprezydent Kamalą Harris.
Zobacz więcej na temat:  USA Mateusz Morawiecki F-35 Abrams

Pierwsi piloci certyfikowani do szkolenia na F-35. Szef MON: zapewniamy wysoki poziom obronności

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak wręczył certyfikaty pilotom i żołnierzom obsługi technicznej, którzy szkolą się w obsłudze samolotów F-35. Jak podkreślił, F-35 ze względu na swoją sieciocentryczność są najlepszymi myśliwcami na świecie. - Maszyny te zapewnią Polsce wysoki poziom obronności oraz odstraszania potencjalnego przeciwnika - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak lotnictwo F-35

Министр обороны Польши принял участие в брифинге экипажей самолетов F-35, прошедших спецподготовку в США

Учебный пакет включает в себя комплексную подготовку пилотов и технического персонала, а также наземную систему подготовки, включающую интегрированный учебный центр и восемь летных тренажеров.
Zobacz więcej na temat:  Вооруженные силы Польши Мариуш Блащак F-35

Stacjonujące w Polsce F-35 przechwyciły rosyjski samolot zwiadowczy. Interwencja nad Bałtykiem

Jak poinformowało ministerstwo obrony Królestwa Niderlandów, stacjonujące w Polsce holenderskie F-35 niedawno przechwyciły kolejne dwa rosyjskie samoloty w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Bałtyckim. Dokładna data incydentu nie została podana, wiadomo jedynie, iż były to maszyny Ił-20.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Holandia Rosja Morze Bałtyckie służby i bezpieczeństwo wojsko F-35

Trzy rosyjskie samoloty zbliżyły się do polskiej granicy. Poderwano myśliwce F-35

Holenderskie myśliwce F-35 stacjonujące w Polsce zostały poderwane po tym, jak do granicy Polski zbliżyły się trzy rosyjskie samoloty: Ił-20M Coot-A i eskortujące go dwa myśliwce SU-27 Flanker - poinformowało Ministerstwo Obrony Holandii na Twitterze. Informację o akcji potwierdziło w rozmowie z polsatnews.pl polskie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.
Zobacz więcej na temat:  F-35 NATO ŚWIAT

W Malborku wylądowało osiem myśliwców F-35. Szef MON: wkrótce będą nimi dysponowali także polscy piloci

"Do bazy w Malborku przyleciały niderlandzkie F-35, które będą wspierać Wojsko Polskie w ochronie nieba w ramach misji NATO", poinformował na Twitterze Mariusz Błaszczak. Minister obrony narodowej podkreślił, że "wkrótce tymi najnowocześniejszymi samolotami będą dysponowali także polscy piloci".
Zobacz więcej na temat:  F-35 Mariusz Błaszczak POLSKA służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie MON

Apache, Abrams i F-35 dla polskiej armii. Ekspert: puzzle, które złożą się na obraz pola walki

- Samoloty F-35, śmigłowce Apache w najnowszej wersji i czołgi Abrams są spięte niewidzialną, elektroniczną nicią w jeden precyzyjny system. Czegoś takiego u nas jeszcze nie było. Całość jest zintegrowana z systemem naszych sojuszników, działają jak całość - mówił w Polskim Radiu 24 blogger znany pod pseudonimem "Wczoraj żołnierz dziś tata".
Zobacz więcej na temat:  Abrams F-35 Wojsko Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej