X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polonia i Polacy za Granicą mają swojego pełnomocnika w Radzie Ministrów

27.12.2019 16:13
Na urząd pełnomocnika rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą premier Mateusz Morawiecki powołał Jana Dziedziczaka, posła PiS, byłego wiceministra spraw zagranicznych.
Audio
  • W magazynie m.in. o przekazaniu czterech amerykańskich śmigłowców Black Hawk Wojskom Specjalnym, nowym pełnomocniku rządu ds. Polonii i planach Polskich Linii Lotniczych LOT na najbliższe miesiące
Premier RP Mateusz Morawiecki oraz poseł PiS Jan Dziedziczak, który został powołany na stanowisko Pełnomocnika Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą , w KPRM w Warszawie
Premier RP Mateusz Morawiecki oraz poseł PiS Jan Dziedziczak, który został powołany na stanowisko Pełnomocnika Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą , w KPRM w WarszawieFoto: Leszek Szymański/PAP

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o przekazaniu czterech amerykańskich śmigłowców Black Hawk naszym Wojskom Specjalnym. Uroczystość symbolicznego przekazania maszyn odbyła się, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego na wojskowym Okęciu.

Polonia i Polacy za Granicą mają swojego pełnomocnika w rządzie Mateusza Morawieckiego. Na ten urząd premier powołał Jana Dziedziczaka, posła PiS, byłego wiceministra spraw zagranicznych. Uroczystość, która odbyła się w kancelarii szefa rządu w Warszawie, obserwował Michał Fedusio.

Jan Dziedziczak jako pełnomocnik w randze sekretarza stanu w KPRM ma między innymi koordynować działania administracji rządowej w tym obszarze, a w szczególności organizować różnorodne formy wsparcia dla organizacji i środowisk polonijnych. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska ma jeszcze lepiej służyć Polonii i Polakom za granicą.

- Polska jest wszędzie tam, gdzie są Polacy - mówimy Polonia, Polacy za granicą - wszyscy, którzy czasem nawet nie tak świetnie mówią po polsku, ale czują się Polakami, są dla nas nimi. Będziemy robić wszystko jako rząd, żeby łączność Polaków z Polską, gdziekolwiek oni są, na Wschodzie, czy na Zachodzie, była jak najbardziej ścisła - podkreślił szef rządu.

Nowy pełnomocnik powiedział, że współpraca Polski i rodaków za granicą powinna być realizowana na zasadach partnerskich, a nie być postrzegana jako kłopot. W jego ocenie nadrzędnym celem dla wszystkich powinno być dobro naszej ojczyzny.

Przy okazji przypomniał, że z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy trzy lata temu wprowadzono legitymacje dla uczniów i nauczycieli polonijnych uprawniające do ulg w Polsce na takich samych warunkach jak dla osób mieszkających w kraju. Dodał też, że budżet państwa na sprawy związane z Polonią w ostatnich prawie się podwoił.

Naszym gościem jest dzisiaj Jarosław Gowin, wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego.

W styczniu 2020 roku rozpocznie się cykl konsultacji projektu nowej ustawy o Polskiej Akademii Nauk - zapowiedział Jarosław Gowin. Wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego mówi, że uchwalenie nowej ustawy o PAN to najważniejsze zadanie jego resortu na tę kadencję. Wśród priorytetów MNiSW na najbliższe czety lata są także m.in. pozyskanie środków na finansowanie badań z programu Horyzont Europa oraz monitorowanie wdrażania ustawy o szkolnictwie wyższym.
Z wicepremierem oraz ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem rozmawiała Katarzyna Ingram.

W naszym magazynie także rozmowa o planach Polskich Linii Lotniczych LOT oraz wyzwaniach stojących, w przyszłym roku, przed rynkiem pracy. To w Polsce ważny temat. Także dla tych, którzy chcą do nas przyjechać z myślą o zatrudnieniu się w polskiej firmie. Jak wygląda obecnie, a jak może wyglądać w 2020 roku? Sprawdzał Klaudiusz Madeja.

W cyklu "Kierunek: Polska" dziś spotkanie z Hubertem Gawrońskim, który powrócił z emigracji w Wielkiej Brytanii. Rozmowę prowadziła Małgorzata Frydrych.

W audycji z cyklu "Język polski bez granic" rozmawiać będziemy o tym dlaczego język polski uważany jest za trudny.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza  Halina Ostas.