Redakcja Polska

Sukces Polaków na Litwie. Przedstawiciele polskiej mniejszości w litewskim rządzie

16.08.2019 20:00
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda zatwierdził skład odnowionego rządu premiera Sauliusa Skvernelisa. W nowym gabinecie jest trzech nowych ministrów, a dwoje swoich przedstawicieli będzie miała też Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin.
Audio
  • W magazynie m.in. wywiad z ambasadorem RP w Waszyngtonie, ocena zmian w litewskim rządzie, w którym znaleźli się przedstawiciele polskiej mniejszości na Litwie oraz relacja ze spotkania repatriantów z Kazachstanu w Warszawie
Premier Mateusz Morawiecki i premier Saulius Skvernelis. Zdjęcie ilustracyjne.
Premier Mateusz Morawiecki i premier Saulius Skvernelis. Zdjęcie ilustracyjne.Foto: premier.gov.pl

W magazynie "Widziane z Polski" komentujemy wybuch w Rosji, pocisku o napędzie nuklearnym. Z Juliszem Sabakiem z portalu defence24.pl, rozmawia na ten temat Przemysław Pawełek.

Z Piotrem Wilczkiem, ambasadorem Polski w Waszyngtonie rozmawiamy o polsko-amerykańskich stosunkach. - Relacje są znakomite, a częste spotkania prezydentów obu krajów świadczą o ważności sojuszu polsko-amerykańskiego - uważa polski ambasador w USA. W związku ze zbliżającą się wizytą amerykańskiego prezydenta w Polsce, dyplomata udzielił wywiadu polonijnym mediom - Radiu Chicago i Telewizji Polvision.

W audycji także ocena zmian w litewskim rządzie, w którym znaleźli się przedstawiciele polskiej mniejszości. Prezydent Litwy Gitanas Nauseda zatwierdził skład odnowionego rządu premiera Sauliusa Skvernelisa. W nowym gabinecie jest trzech nowych ministrów, a dwoje swoich przedstawicieli będzie miała też Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin. O nowym litewskim rządzie i udziale w nim naszych rodaków, z publicystą i komentatorem Aleksandrem Radczenką rozmawiał w Wilnie Kamil Zalewski.

W magazynie odwiedzamy także repariantów z Kazachstanu, którzy w minionym roku osiedlili się w Polsce. Podczas kursu językowo-adaptacyjnego zorganizowanego przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą poznawali polskie realia i szlifowali język ojczysty. Wicedyrektor ORPEG Małgorzata Kamińska mówi, że wiedza o przepisach obowiązujących w naszym kraju ułatwi i usprawni ich integrację. Tę część naszego programu przygotowała Ewa Plisiecka.

W naszym programie również audycja z cyklu "Wybitni Polacy II RP", poświęcona Januszowi Kusocińskiemu, złotemu medaliście olimpijskiemu z Los Angeles, wielokrotnemu mistrzowi oraz rekordziście Polski w biegach średnich i długich, zamordowanemu przez Niemców w roku 1940 w Palmirach.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Zobacz więcej na temat: MSZ Rosja repatrianci Litwa