Redakcja Polska

"Jego muzyka jest lekcją historii ludzkości". Krzysztof Penderecki we wspomnieniach Anne-Sophie Mutter

24.04.2020 21:04
W marcu zmarł kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki. Polska i cały świat straciły wielkiego muzyka. Do grona jego najbliższych przyjaciół należała światowej sławy niemiecka skrzypaczka Anne-Sophie Mutter, którą poprosiliśmy o rozmowę.
Audio
  • W magazynie m.in. o 75 rocznicy wyzwolenia Bolonii, polskiej misji medycznej w Chicago i wsparciu dla branży turystycznej [posłuchaj]
Krzysztof Penderecki i Anne - Sophie Mutter
Krzysztof Penderecki i Anne - Sophie MutterFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o 75. rocznicy wyzwolenia Bolonii. Decydującą rolę w walkach o miasto odegrał 2. Korpus Polski dowodzony przez generała Władysława Andersa. Kampania włoska należała do najzacieklejszych i najtrudniejszych starć dla aliantów w czasie II wojny światowej.

Tegoroczne, symboliczne z powodu epidemii, obchody 75. rocznicy wyzwolenia Bolonii rozpoczęły się złożeniem wieńców na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Relację przygotowała Ewa Plisiecka.

W tych dniach stolica uczciła także pamięć powstańców Getta Warszawskiego. Przypominamy o 77. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim.

Emerytowany kapitan brytyjskiej armii Tom Moore poruszony tym, co dzieje się w Wielkiej Brytanii w związku z epidemią koronawirusa, postanowił działać. Dlatego 99 -latek założył zbiórkę, aby wspomóc brytyjską służbę zdrowia. Zadeklarował, że do swoich setnych urodzin sto razy pokona 25-metrową trasę wokół swojego domu. O wyczynie wartym miliony opowiada Katarzyna Semaan.

Z dr Markiem Rudnickim - przewodniczący Związku Lekarzy Polskich w Chicago - rozmawiamy o pomocy niesionej przez polskich lekarzy amerykańskiej służbie zdrowia.

Mówimy również o sytuacji polskich firm. Spadek przychodów i zamówień, brak płynności finansowej, konieczność zwolnień i obniżek wynagrodzenia to w czasie epidemii najważniejsze problemy polskich przedsiębiorców. Kondycją polskich firm zajęły się Polski Instytut Ekonomiczny i Polski Fundusz Rozwoju.

O sytuacji branży turystycznej rozmawiamy z Andrzejem Gutem-Mostowym, sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Małżeństwa mieszane - jak wygląda proces podejmowania decyzji o powrocie do Polski z ich perspektywy? - opowiedzą bohaterowie audycji Kierunek: Polska. Zaprasza Małgorzata Frydrych.

W marcu zmarł kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki. Polska i cały świat straciły wielkiego muzyka. Do grona jego najbliższych przyjaciół należała światowej sławy niemiecka skrzypaczka Anne-Sophie Mutter.

Anne-Sophie Mutter koncertuje od ponad 40 lat, zachwycając publiczność najważniejszych ośrodków muzycznych na całym świecie. Naukę muzyki rozpoczęła w wieku 5 lat. Jej wielka kariera wystartowała dzięki Herbertowi von Karajanowi. W małej, 13-letniej dziewczynce, już zwyciężczyni konkursów muzycznych, słynny dyrygent dostrzegł wielki potencjał muzyczny i zaprosił ją na koncerty z Filharmonikami Berlińskimi.  Dziś Anne-Sophie Mutter należy do grona wirtuozów skrzypiec. Ta czterokrotna laureatka prestiżowej nagrody "Grammy" wzrusza i fascynuje. Koncertowała z najlepszymi orkiestrami, m.in. pod dyrekcją Daniela Barenboima i Zubina Mehty. Dokonała wielu nagrań z muzyką Vivaldiego, Mozarta, Beethovena, Czajkowskiego, Mendessohna czy Brahmsa.

Klaudiusz Madeja zadzwonił do Monachium, aby porozmawiać z artystką o Krzysztofie Pendereckim.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.