X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 12.07.2019

12.07.2019 17:54
W tym wydaniu: dziesięciolecie Partnerstwa Wschodniego, wizyta szefa dyplomacji Chin w Warszawie oraz rocznica rzezi wołyńskiej
Audio
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz oraz prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz oraz prezydent Gruzji Salome ZurabiszwiliFoto: Wojciech Olkuśnik/PAP

DZIESIĘĆ LAT PARTNERSTWA WSCHODNIEGO

Szef MSZ Jacek Czaputowicz wzywa do wzmocnienia Partnerstwa Wschodniego. Chodzi o współpracę Unii Europejskiej z Gruzją, Ukrainą, Mołdawią, Azerbejdżanem, Armenią i Białorusią. Polski minister poparł pomysł rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z państwami tej grupy, gdyby dany kraj zgłosił taki wniosek.

W gruzińskim Batumi Jacek Czaputowicz wziął udział w XVI Konferencji Międzynarodowej, która w tym roku była poświęcona 10-leciu Partnerstwa Wschodniego. Szef dyplomacji ocenił, że ostatnie dziesięciolecie współpracy ze wschodnimi sąsiadami było maksimum tego, co można było do tej pory osiągnąć. Zaznaczył, że Partnerstwo przyczyniło się do rozwoju i stabilności wszystkich sześciu krajów, a w większości z nich wdrożono europejskie standardy prawne.

Także Szef Rady Europejskiej Donald Tusk i prezydent Gruzji Salome Zurbabiszwili wzywają do pogłębiania integracji Gruzji z Unią Europejską. Donald Tusk podkreślił, że nie podziela pojawiających się w Unii Europejskiej wątpliwości dotyczących dalszego rozszerzenia. O proeuropejskim i prozachodnim kursie Gruzji zapewniała prezydent tego kraju Salome Zurabiszwili. Jak mówiła, jako prezydent gwarantuje kontynuowanie reform sądownictwa, administracji publicznej, polityki antykorupcyjnej i prawa wyborczego przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi.

Jednocześnie Gruzja oczekuje od Unii nie tylko politycznego, ale i finansowego wsparcia a także - jak dodała prezydent Zurabiszwili - "niestandardowego" myślenia, czego przejawem mogło by być właśnie rozpoczęćie negocjacji akcesyjnych.

Szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz pozytywnie odniósł się do słów gruzińskiej prezydent. Jak stwierdził Unia Europejska powinna być otwartą organizacją, a zgoda na rozpoczęcie negocjacji byłaby w jego ocenie pokazaniem wsparcia dla krajów Partnerstwa Wschodniego.

Po wizycie w gruzji szef polskiej dyplomacji udał się do kolejnego państwa partnerstwa wschodniego - Mołdawii.

WIZYTA SZEFA MSZ CHIN W WARSZAWIE

Relacje dwustronne, współpraca gospodarcza i w ramach organizacji międzynarodowych - to główne tematy spotkania ministrów spraw zagranicznych Polski i Chin do którego doszło w poniedziałek w Warszawie.

Odbyło się ono w ramach posiedzenia Polsko-Chińskiego Komitetu Międzyrządowego przy okazji 70. rocznicy nawiązania relacji dyplomatycznych.

W Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich ministrowie poruszali takie tematy jak: wspólny handel, rozwój sieci 5G, relacje ze Stanami Zjednoczonymi. Polski szef dyplomacji podkreślał, że dla niego ważne jest zwiększenie dostępu do chińskiego rynku dla polskich firm. W tej chwili wartość wymiany handlowej między Polską a Chinami wynosi około 33 mld dolarów, zaledwie siedem procent z tego to polski eksport - dodał Jacek Czaputowicz.

Wang Yi przekazał między innymi informacje, że samoloty LOT-u będą mogły częściej kursować do Pekinu - do siedmiu razy w tygodniu. Szef chińskiej dyplomacji przez dziennikarzy pytany był również o rozwój sieci 5G w Europie. Liderem tej technologii są w tej chwili firmy chińskie, tymczasem instytucje europejskie wyrażały obawy związane z możliwym monopolem Chin na europejskim rynku telekomunikacyjnym. Wang Yi zaznaczył, że liczy na "równe podejście" do podmiotów, które chcą rozwijać 5G. "Skorzystają na tym wszyscy" - dodał minister.

W programie wizyty szefa dyplomacji Chin znalazły się także spotkania z  premierem Mateuszem Morawieckim i rozmowa z prezydentem Andrzejem Dudą.

76. ROCZNICA RZEZI WOŁYŃSKIEJ

Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty przed Pomnikiem Rzezi Wołyńskiej w Warszawie. Rozpoczęło to czwartkowe uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że potrzeba pamięci o tych wydarzeniach, żeby budować relacje z Ukrainą, dodał również, że ważnym elementem budowania relacji jest dobra wola strony ukraińskiej. W Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbyła się msza w intencji zamordowanych. Główna uroczystość i apel pamięci miały miejsce przed Pomnikiem Rzezi Wołyńskiej i Pomnikiem 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK na Skwerze Wołyńskim.

Z Ukrainą należy prowadzić dialog, a relacje sąsiedzkie budować na prawdzie historycznej. Mówił o tym na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Polityk zaznaczył, że Polska jest ambasadorem Ukrainy w jej dążeniach do członkostwa w Unii Europejskiej i NATO, ale obie powinny pamiętać o trudnych kartach historii. Jak podkreślił marszałek Senatu, w pamięci Polaków pozostają rocznice takie jak dzisiejsza.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w wielu miastach w rocznicę tak zwanej Krwawej Niedzieli.  11 lipca 1943 roku był kulminacyjnym punktem Rzezi Wołyńskiej - masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińską Powstańczą Armię oraz ukraińską ludność cywilną. Tego dnia zaatakowanych zostało 99 miejscowości zamieszkiwanych w większości przez Polaków.

Według szacunków polskich historyków w czasie II wojny światowej na Wołyniu i w Małopolsce ukraińscy nacjonaliści zamordowali około 100 tysięcy Polaków. W akcjach odwetowych mogło zginąć od 10 do 12 tysięcy Ukraińców.

Do wysłuchania magazynu "Mija Tydzień" zaprasza Przemysław Pawełek.


Zobacz więcej na temat: MSZ Partnerstwo Wschodnie