Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 26.07.2019

26.07.2019 15:02
W tym wydaniu: wizyta nowej przewodniczącej KE w Warszawie, Boris Johnson zastąpił Theresę May i polskie odznaczenie dla premiera niemieckiego landu Brandenburgia
Audio
Premier Mateusz Morawiecki i nowo wybrana przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas spotkania w KPRM w Warszawie
Premier Mateusz Morawiecki i nowo wybrana przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas spotkania w KPRM w Warszawie PAP/Paweł Supernak

ROZMOWY O UNIJNYCH STANOWISKACH I NIE TYLKO

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że spotkanie z przewodniczącą elekt Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen spełniło jego oczekiwania. Przewodnicząca Komisji w czwartek złożyła wizytę w Warszawie. 

Premier powiedział po spotkaniu, że rozmawiał z Ursulą von der Leyen o pozytywnej przyszłości dla Unii Europejskiej i Polski. 

Mateusz Morawiecki podkreślił, że do spotkania doszło w momencie, gdy nowe osoby obejmują funkcje w Unii Europejskiej. Taki moment daje dodatkową szansę na nowe otwarcie i na to, żeby popatrzeć pozytywnie w przyszłość - dodał szef polskiego rządu.

Polska zaproponowała kandydaturę Krzysztofa Szczerskiego na unijnego komisarza. Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z przewodniczącą Komisji Europejskiej, Ursulą von der Leyen, w Warszawie. Premier podkreślił, że kandydatura Krzysztofa Szczerskiego, szefa gabinetu prezydenta, została wypracowana we współpracy z prezydentem Andrzejem Dudą

Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska chciałaby otrzymać którąś z "ważnych tek" w Komisji Europejskiej z zakresu gospodarki lub infrastruktury.

Warszawa to druga po Paryżu stolica, którą odwiedza Ursula von der Leyen jako nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej. Przywódcy unijni nominowali dotychczasową minister obrony Niemiec na szefową Komisji Europejskiej na szczycie na początku lipca. W ubiegłym tygodniu została wybrana na to stanowisko przez Parlament Europejski.

NOWY PREMIER WIELKIEJ BRYTANII A BREXIT

"Możecie czuć się bezpiecznie" - to komunikat nowego premiera Zjednoczonego Królestwa wysłany do unijnych imigrantów mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym do Polaków. Boris Johnson wygłosił swoje pierwsze przemówienie na Downing Street. Podkreślił, że pobrexitowa Brytania chce bliskich relacji z Unią Europejską: "Pierwszy krok to powtórzyć z całą stanowczością nasze gwarancje dla ponad trzech milionów obywateli unijnych, którzy mieszkają i pracują między nami. Zwracam się bezpośrednio do was, mówiąc: dziękuję. Dziękuję za wasz wkład w społeczeństwo, dziękuję za waszą cierpliwość. Zapewniam, że za czasów mojego rządu będziecie mieli całkowitą pewność co do prawa, by tu pozostać".

Trwa rejestracja unijnych obywateli, która jest warunkiem pozostania na Wyspach. Parlamentarne komisje praw człowieka i spraw wewnętrznych oraz kilka zrzeszeń imigrantów ostrzegają, że system ma luki, a poza system mogą wypaść dziesiątki tysięcy ludzi.
Zjednoczone Królestwo ma wyjść z Unii Europejskiej z końcem października. Premier Johnson podkreślił, że chce porozumieć się ze Wspólnotą co do nowych warunków i pragnie, by rozstanie odbyło się na podstawie umowy. Dodał, że jeśli to się nie uda, Londyn wybierze twardy brexit.

Theresa May wielokrotnie ostrzegała przed twardym brexitem, uważa, że uderzy to w brytyjską gospodarkę, mimo to, była premier zadeklarowała pełne poparcie dla swego następcy. Podczas swej ostatniej cotygodniowej sesji Prime Minister's Questions - pytań do premier- odchodząca szefowa rządu broniła dorobku rządu i wyraziła przekonanie, że Boris Johnson sprawdzi się jako szef następnego.

Ale liderzy opozycji podważają mandat Borisa Johnsona. Szefem rządu staje się on bowiem dzięki decyzji wewnętrznej członków Partii Konserwatywnej. Wybrali oni nowego szefa ugrupowania, który dzień później automatycznie przejmuje tekę premiera. To nie podoba się liderowi lewicy, Jeremy'emu Corbynowi: "Biorąc pod uwagę, że jej następca nie ma mandatu od obywateli, czy premier nie zgadza się, że najlepszą rzeczą jaką może zrobić jeszcze dziś jest zwołanie wyborów i pozwolenie, by ludzie zdecydowali o swej przyszłości?"

Brytyjski parlament - w tym część konserwatystów - sprzeciwia się twardemu brexitowi. Rządząca partia nie ma większości w Izbie Gmin.


NAGRODA ZA WSPIERANIE DOBRYCH POLSKO-NIEMIECKICH RELACJI

Premier niemieckiego landu Brandenburgia Dietmar Woidke otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Odznaczenie, przyznane za zasługi w rozwijaniu niemiecko-polskiej współpracy. Dietmar Woidke powiedział Polskiemu Radiu, że dobre stosunki polsko-niemieckie zawsze leżały mu na sercu, dlatego szczególnie ceni to odznaczenie: " To dla mnie wielki honor. To także osobista radość, że moja praca i to, czym się zajmuję, zostało docenione. Ale traktuję to odznaczenie jako uznanie dla wielu tysięcy ludzi, którzy po obydwu stronach granicy pracują na rzecz dobrych stosunków polsko-niemieckich."


Pemier Brandenburgii w rozmowie z Polskim Radiem dobrze ocenił polsko-niemiecką współpracę ostatnich lat i zapowiedział, że nadal będzie zabiegał o jak najlepsze relacje pomiędzy Polakami i Niemcami.

Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony w 1992 roku. Nadawany jest cudzoziemcom i obywatelom polskim stale zamieszkałym za granicą, którzy swą działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Rzeczpospolitą Polską z innym państwami i narodami.

Na magazyn "Mija Tydzień" zaprasza Katarzyna Semaan