Polskie Radio
Section05
Polska w Unii Europejskiej

"UE powinna być oparta na wartościach chrześcijańskich". Jastrzębowski o spotkaniu liderów partii konserwatywnych

- Miejmy nadzieję, że Unię Europejską uda się skierować na właściwe tory. Unia oparta na wartościach chrześcijańskich to jedyny wybór, który może nieść ze sobą jakąkolwiek przyszłość dla naszych dzieci i wnuków - powiedział w Polskim Radiu 24 Sławomir Jastrzębowski z portalu Salon24.pl. Gośćmi audycji byli także: Wojciech Reszczyński z Programu 3 Polskiego Radia oraz Andrzej Rafał Potocki z tygodnika "Sieci". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej

Konferencja o przyszłości UE. Prof. Legutko: Unia jest antytezą tego, co wiemy o dobrym porządku politycznym

- Gdy przyjrzymy się UE, to zdaje mi się, że całą naszą polityczną mądrość wyrzuciliśmy za burtę - powiedział prof. Ryszard Legutko w przemówieniu otwierającym konferencję "Jak zreformować Unię dla przyszłości Europy?". - UE jest tak naprawdę dokładną antytezą tego, co wiemy o dobrym, właściwym porządku politycznym - ocenił europoseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Ryszard Legutko polityka

Zbigniew Ziobro: chcę Polski w UE, ale niepodległej, a nie zdegradowanej do landu

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro udzielił wywiadu niemieckiej gazecie "Frankfurter Allgemeine Zeitung", w którym stwierdził, że Unia Europejska coraz mocniej zmierza w kierunku federalizacji, na którą ani Polacy, ani także wielu obywateli UE z innych państw, nie chcą się zgodzić. Podkreślił także, że Polska nie zapłaci kar nałożonych na nią przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Niemcy Komisja Europejska Zbigniew Ziobro Polska w Unii Europejskiej fundusze ue

Co ze środkami z Funduszu Odbudowy? Skurkiewicz: w UE są równi i równiejsi

- Od samego początku mówimy, że środki z UE nam się należą, tym bardziej że polski rząd podpisał się również pod kredytowaniem tych środków. Nie wyobrażam sobie, że mamy spłacać ten kredyt i nic z tego nie mieć, to wbrew jakiejkolwiek logice - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Unia Europejska Komisja Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE Grzegorz Puda Krajowy Plan Odbudowy polityka Polska w Unii Europejskiej Wojciech Skurkiewicz Adrian Klarenbach

Prof. Kik: przesunięcie USA ku Pacyfikowi spowoduje zanik przeszkód przed federalizacją UE

- Wycofywanie się USA ze względu na rosnącą rywalizację z Chinami może doprowadzić do tego, że zniknie główny element, który stanowił dyskretną przeszkodę na drodze jednoczenia się Europy w duchu federacyjnym czy tworzenia własnej armii - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik, politolog. - Jeśli USA stopniowo będą przesuwały się ku Pacyfikowi, będzie słabła w UE podskórna aktywność dyplomacji, gospodarki i dolara na drodze stawiania przeszkód przekształcania się Europy w państwo federalne - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Kik polityka Stanisław Janecki Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej

"Tusk i Sikorski są reprezentantami interesów niemieckich na Polskę". Pęk o konferencji w Gdańsku

- Wszystko ma uśpić naszą czujność przed jawną zmianą kierunku w Europie, co dobitnie zostało wyrażone w nowej umowie koalicyjnej w Niemczech. Jeżeli Polska nie przejdzie do przyspieszenia porozumienia państw Trójmorza, to mniejsze państwa w walce z większymi nie będą miały szans - mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Pęk, były eurodeputowany i senator, obecnie samorządowiec i komentator polityczny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polska w Unii Europejskiej Polskie Radio 24 Trójmorze rząd Mateusza Morawieckiego Prawo i Sprawiedliwość opozycja Donald Tusk

Koalicja w Niemczech groźna dla Polski? Prof. Legutko: stoimy przed perspektywą zanikania niepodległości

- W umowie koalicyjnej niemieckiego rządu jest zapis o dążeniu do federalizacji Europy. Zmierza to do odebrania władzy krajom słabszym i przejęcia funkcji władczych przez unijne instytucje. One same z siebie nie mają władzy. Tych instytucji dalej będą używać Niemcy. Stoimy przed perspektywą stopniowego zanikania niepodległości - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Ryszard Legutko, europoseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Legutko POLSKA Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska Niemcy

Nowa koalicja w Niemczech. Reginia-Zacharski: zagadnienia ideologiczne będą usytuowane wyżej

- Ci politycy są doświadczeni, wiedzą iż pewne unijne instrumenty czy narzędzia są skuteczne więc paliwo o charakterze ideologicznym będzie działało nadal - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski. Politolog i ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego odniósł się w ten sposób do ostatnich wydarzeń w Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Polska w Unii Europejskiej relacje polsko-niemieckie polityka SPD Niemcy koalicja

Jadwiga Wiśniewska o spotkaniu prezydenta z szefem NATO

- Sytuacja na granicy jest wciąż bardzo napięta i trudna do przewidzenia, służby białoruskie nieustannie prowokują, reżim nie rezygnuje z zastraszania i szantażu jako narzędzia prowadzenia polityki - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Jadwiga Wiśniewska, europoseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Europarlament polityka Polska w Unii Europejskiej Białoruś NATO służby i bezpieczeństwo Rosja kryzys na granicy

Gorąca dyskusja w PE. Prof. Legutko: Zachód już wie, że polityka otwartych drzwi nie jest dobra

- Nasi koledzy z Zachodu mają doświadczenie polityki niemieckiej "herzlich willkommen". Wiedzą, że otwieranie szeroko drzwi jest niedobre. Ale w oficjalnych dyskusjach w Europarlamencie - na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej - zwracają bardziej uwagę na kwestie humanitarne, a nie te dotyczące bezpieczeństwa - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Ryszard Legutko, europoseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Legutko POLSKA Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska kryzys migracyjny Parlament Europejski migracja

Pilis: kiedyś słowa Lecha Kaczyńskiego były lekceważone, dziś mało komu jest do śmiechu

- Koncentracja wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą czy prowokacje przy polskiej granicy budzą dziś poważniejszą refleksję - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Pilis, dziennikarz, reżyser, autor filmów m.in. o katastrofie smoleńskiej i wpływach Rosji w Europie Środkowo-Wschodniej, pomysłodawca i twórca TVP Wilno.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polska w Unii Europejskiej agresja Rosja wojna hybrydowa wojna na Ukrainie migracja Aleksander Łukaszenka Gruzja Lech Kaczyński

"Atak będzie kontynuowany". Jankowski o działaniach KE ws. polskiego Krajowego Planu Obudowy

- Bruksela poczuła krew, poczuła, że ma ileś instrumentów - które częściowo Polska sama dała UE do rąk - żeby uderzyć w rząd Prawa i Sprawiedliwości. Wydaje się, że to jest rozgrywka kalkulowana w dłuższym terminie - mówił w Polski Radiu 24 Łukasz Jankowski (Radio Wnet).     
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polskie Radio 24 Komisja Europejska Polska w Unii Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy PiS

List KE do Polski ws. warunkowości. Sakiewicz: nóż w plecy, gdy toczymy wojnę hybrydową

- Nie możemy już tolerować takiej konstrukcji Unii Europejskiej, w której silniejszy narzuca słabszemu co zechce, jak zechce na podstawie domniemanego, czy wymyślonego prawa. Musimy żądać głębokiej reformy Unii, włącznie z dymisją wszystkich, którzy w tej chwili tą unią rządzą - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie", pytany o list, jaki do rządów Polski i Węgier skierowała Komisja Europejska. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tomasz Sakiewicz Michał Rachoń Komisja Europejska Polska w Unii Europejskiej polityka

Łukaszenka stawia ultimatum ws. migrantów. Górka-Winter: pieniądze na deportację nie mogą trafić do jego rąk

- Jeśli przywódca Białorusi sam będzie decydował o tym, w jaki sposób wydać pieniądze, które Komisja Europejska warunkowo mu przyzna, to to nie będzie mieć sensu - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Beata Górka-Winter z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 granica migracja Polska w Unii Europejskiej Aleksander Łukaszenka Angela Merkel polityka

W Brukseli ważą się losy polskiego KPO. Grzegorz Puda: jesteśmy coraz bliżej kompromisu

Rozmowy z Komisją Europejską przybliżają Polskę do podpisania Krajowego Planu Odbudowy jeszcze w tym roku - tak mówił w Brukseli minister funduszy i polityki regionalnej. Grzegorz Puda uczestniczył w unijnej naradzie ministerialnej, a także prowadził rozmowy z urzędnikami w Komisji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska Beata Płomecka Krajowy Program Odbudowy Waldemar Buda