Polskie Radio
Section05
Polska w Unii Europejskiej

Prof. Ryba: powiązanie praworządności z funduszami elementem budowy unijnego superpaństwa

- Chęć uzależnienia wypłat unijnych środków od tzw. praworządności to nic innego jak wola Berlina i Paryża. Ci, którzy się im nie podporządkują, nie dadzą się scentralizować lub wręcz skolonizować, jak określają to niektórzy politycy, nie otrzymają pieniędzy - powiedział prof. Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Michał Rachoń prof. Mieczysław Ryba Unia Europejska Bruksela Polska w Unii Europejskiej fundusze unijne ŚWIAT

"Państwo nie może być obojętne". Jacek Karnowski o konferencji "Zderzenie kulturowe w UE. Czy Polska ma szansę?"

- Jeżeli realnie chcemy się przeciwstawić ideologii, to państwo nie może żałować pieniędzy, skąpić odwagi i języka - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Jacek Karnowski. Redaktor Naczelny "Sieci" był uczestnikiem konferencji "Zderzenie kulturowe w UE. Czy Polska ma szansę?".
Zobacz więcej na temat:  LGBT społeczeństwo Jacek Karnowski POLSKA Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej

Prof. Legutko: w UE w sposób systemowy łamane są reguły, nie ma tam szacunku dla zasad i traktatów

- Elity europejskie mają dość jednolity lewicowy światopogląd, są bardzo politycznie i partyjnie zaangażowane. Mówiąc brutalnie, nienawidzą takich rządów jak polski czy węgierski i robią wszystko, by utrudnić im życie - powiedział Ryszard Legutko, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Polska w Unii Europejskiej polityka Dorota Kania Ryszard Legutko Unia Europejska Jarosław Kaczyński fundusze unijne

Europeista: praworządność zaczęła być definiowana w sposób niezwykle szeroki

- Jeżeli państwo sprzeciwia się pewnym pomysłom lansowanym przez Brukselę, a tak naprawdę przez największe państwa członkowskie, to natychmiast może mieć do czynienia z zarzutem łamania praworządności, a tym samym mogą być uruchamiane sankcje - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grosse, europeista z UW. - Broniąc naszej wolności, de facto bronimy praworządności - wskazał. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Gromadzki ŚWIAT Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej fundusze europejskie

"Zmieniło się rozumienie suwerenności". Politolog o relacjach wewnątrz UE

- Państwa Europy umówiły się, zgodziły się na to, że stworzono pewne instytucje władztwa dla całej Unii Europejskiej i zgodziły się podporządkowywać temu. Tradycyjnie rozumiana suwerenność, powiedzmy, jeszcze XX-wiecznie, zmieniła się - ocenił w Polskim Radiu 24 Łukasz Młyńczyk, politolog z Uniwersytetu Zielonogórskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Gromadzki polityka Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej ŚWIAT

Prof. Mieczysław Ryba: niepraworządni są ci, którzy łamią traktaty, nie ci, którzy się bronią

- Jeśli praworządność definiujemy jako przestrzeganie prawa, to prawem podstawowym dla Unii są traktaty. Jeśli w traktatach nie ma możliwości ingerowania w wewnętrzne sprawy Polski, czy innego kraju, to w takim razie niepraworządni są ci, którzy próbują coś wymusić na mniejszych państwach, a nie ci, którzy się bronią - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba z KUL.
Zobacz więcej na temat:  polityka Krzysztof Świątek prof. Mieczysław Ryba Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej fundusze europejskie ŚWIAT

"Zachodni politycy uwierzyli, że to temat numer jeden". Płociński o powiązaniu budżetu UE z praworządnością

- To jest tak naprawdę gra o przyszłość całego europejskiego projektu, czy uda nam się szybko uruchomić fundusze pomocowe. A w tej chwili chodzi tylko o tę praworządność. Chyba rzeczywiście za bardzo zachodni politycy uwierzyli w to, że to jest jakiś temat numer jeden w Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Płociński z "Rzeczpospolitej". Gośćmi "Debaty Poranka" byli także Wojciech Przybylski z "Res Publiki Nowej" oraz publicysta Wojciech Wybranowski.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Wybranowski Michał Płociński Eliza Olczyk Wojciech Przybylski Polskie Radio 24 polityka Polityka zagraniczna Polski Unia Europejska budżet ue budżet unijny budżet UE 2021-2027 Jarosław Kaczyński Polska w Unii Europejskiej ŚWIAT

Prof. Maciej Drzonek o wywiadzie prezesa PiS: być może mamy do czynienia z pewną strategią negocjacyjną

- Jeśli tego typu wypowiedzi przyniosą dla Polski efekty w negocjacjach budżetowych, to będziemy oceniać je pozytywnie - mówił w Polskim Radiu 24 o wywiadzie Jarosława Kaczyńskiego dla "Gazety Polskiej Codziennie" prof. Maciej Drzonek, politolog z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Parlament Europejski Unia Europejska Jarosław Kaczyński Polska w Unii Europejskiej POLSKA

"Praworządność to polityczny pretekst do prób ograniczania budżetu". Wiceszef MSZ o unijnych negocjacjach

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński wyraził pogląd, że tzw. praworządność to pretekst polityczny, używany przez grupę bogatych państw UE po to, by próbować ograniczyć unijny budżet. Potwierdził, że Polska może skorzystać z weta UE, jeśli ustalenia budżetowe będą dla nas niekorzystne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Unia Europejska Paweł Jabłoński MSZ Polska w Unii Europejskiej

Negocjacje ws. funduszu odbudowy. Konrad Szymański: Polska nie godzi się na mechanizm praworządnościowy

- Polska nie zgodzi się na unijny mechanizm, warunkujący wypłatę pieniędzy od przestrzegania praworządności, który byłby wykorzystywany jako polityczna presja na państwa członkowskie - tak mówił w Luksemburgu minister do spraw europejskich Konrad Szymański podczas unijnej narady.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Konrad Szymański Polska w Unii Europejskiej

Prof. Domański: szantaż UE wobec Polski sprawia wrażenie jakby chciano nas wypchnąć poza Wspólnotę

- Szantaż stosowany wobec Polski i Węgier robi wrażenie, jakby Unia Europejska chciała wypchnąć te kraje poza Wspólnotę. Ale jest to zupełnie sprzeczne z logiką i dotychczasową polityką Unii; ze strategią, która polega właśnie na tym, żeby Unię integrować - powiedział w Polskim Radiu 24 socjolog prof. Henryk Domański. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Jarosław Kaczyński fundusze unijne Henryk Domański

Prof. Paruch: jeśli politycy PE nie zmienią swojego nastawienia, Unia będzie miała problem finansowy

- Jeżeli urzędnicy Komisji Europejskiej i politycy Parlamentu Europejskiego nie zrewidują swojego stanowiska w kwestii praworządności, to Unia Europejska będzie miała fundamentalny problem, jeśli chodzi o kwestie finansowe. Państwa południa potrzebują szybkiej wypłaty tak zwanego funduszu covidowego - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog prof. Waldemar Paruch. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Jarosław Kaczyński fundusze unijne Michał Rachoń

Powiązanie praworządności z funduszami. Sakiewicz: UE próbuje zrezygnować z demokracji

- Głosowania demokratyczne nie mogą powodować, że jeden będzie miał większe prawa niż drugi. Unia Europejska próbuje dziś zrezygnować z demokracji i narzucić sposób myślenia poprzez większość mniejszości - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska"). Gośćmi audycji byli również Agaton Koziński ("Wszystko, co najważniejsze") i Rafał Woś ("Tygodnik Powszechny").
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska fundusze ue fundusze unijne Europa dyplomacja Polska w Unii Europejskiej Agaton Koziński Tomasz Sakiewicz Stanisław Janecki Polskie Radio 24

Magdalena Adamowicz: Barley powinna dostać polskie odznaczenie

Europoseł Koalicji Obywatelskiej Magdalena Adamowicz chwali działania eurodeputowanych Niemiec, Katariny Barley i Słowacji, Michala Simecki, za ich działania na rzecz powiązania wypłaty unijnych funduszy z praworządnością w krajach członkowskich UE. "Powinni dostać polskie odznaczenia za walkę dla Polski" - napisała na Twitterze.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska Parlament Europejski