Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 30.08.2019

31.08.2019 11:17
W tym wydaniu: obchody 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej bez Donalda Trumpa, wizyta premiera w Szwecji i szanse Polski na tekę ds. rolnictwa w Komisji Europejskiej
Audio
Donald Trump
Donald TrumpФото: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

HURAGAN ZATRZYMAŁ PREZYDENTA USA

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump odwołał wizytę w Polsce zaplanowaną na 1 i 2 września. Amerykański prezydent podjął taką decyzję w związku ze zbliżającym do Florydy huraganem Dorian.

"To niezwykle ważne dla mnie, aby być tu podczas huraganu. Wygląda na to, że może być on bardzo poważny. Zamiast mnie pojedzie Mike Pence. Rozmawiałem z prezydentem Dudą i przekazałem najserdeczniejsze słowa ode mnie i narodu amerykańskiego. Moim najwyższym obowiązkiem jest zapewnienie bezpieczeństwa Amerykanom. Do Polski udam się w innym terminie w bliskiej przyszłości”- powiedział Donald Trump.

Wiceprezes PiS Antoni Macierewicz powiedział, że mimo nieobecności w Polsce Donalda Trumpa, program amerykańskiej delegacji zostanie zrealizowany. W nocy Donald Trump poinformował, że w związku ze zbliżającym się do wybrzeży Florydy huraganem Dorian, jest zmuszony przełożyć wizytę w naszym kraju. Były minister obrony Antoni Macierewicz podkreślił, że podstawowe kwestie rozmów związane z problematyką polityczną, militarną, energetyczną oraz teleinformatyczną zostaną omówione i podjęte. 

Prezydent USA Donald Trump miał przylecieć do Polski w niedzielę rano na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zapewnił, że w bliskiej przyszłości wyznaczy nowy termin podróży do Polski.

PREMIERZY POLSKI I SZWECJI O BEZPIECZEŃSTWIE I WSPÓŁPRACY GOSPODARCZEJ

Premierzy Polski i Szwecji podkreślali po rozmowach w Sztokholmie wspólną ocenę sytuacji bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej. Mateusz Morawiecki i Stefan Löfven omówili kwestie związane z zagrożeniami dla basenu Morza Bałtyckiego. 

Szwedzki premier podkreślał, że należy niwelować napięcia w regionie Bałtyku oraz w szerszym kontekście Unii Europejskiej: "Ważne są przejrzystość, wzmacnianie bezpieczeństwa i współpraca polityczna w regionie. Istotne jest też utrzymanie jedności Unii Europejskiej w relacjach z Rosją."

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rozmowa z jego szwedzkim odpowiednikiem dotyczyła sposobów obrony przed zagrożeniami hybrydowymi. Szef polskiego rządu przypomniał, że istotne są wspólne inicjatywy, takie jak wzmocniona obecność na wschodniej flance NATO czy Europejski Fundusz Obronny. W kontekście bezpieczeństwa Polska stawia również na dialog. "To dialog w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę, ale też w kontekście Białorusi i innych części tego regionu. Ma on zasadnicze znaczenie i mocno go wspieramy."

Mateusz Morawiecki zachęcił Polaków, mieszkających w Szwecji, do powrotu do kraju.
Podczas spotkania z Polonią w ambasadzie w Sztokholmie premier podkreślił, że dla kraju jest bardzo ważne, aby Polacy żyjący za granicą chcieli wracać do Polski albo tworzyć jej powiązania z zagranicą. Szef rządu podziękował przedstawicielom Polonii za wysiłki mające sprawić, aby imię Polski było doceniane w Szwecji. Podziękował też za prostowanie błędnych informacji o Polsce w szwedzkich podręcznikach historii.

POLSKA Z SZANSĄ NA KOMISJĘ DO SPRAW ROLNICTWA

Kandydat Polski na komisarza do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski był zadowolony ze spotkania z nową przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Po rozmowie powiedział dziennikarzom w Brukseli, że widzi szansę na dobrą współpracę jeśli zostanie wybrany na komisarza.

Janusz Wojciechowski zastrzegał, że ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły i że przed nim jeszcze przesłuchanie przed komisją do spraw rolnictwa Europarlamentu. Mówił, że nie boi się tego przesłuchania, bo - jak tłumaczył - wie jak dobrze się do niego przygotować. Podkreślał, że zna tę komisję z czasów kiedy był europosłem. 

Janusza Wojciechowskiego odbył już dwie rozmowy z Ursulą von der Leyen. Obecny audytor Europejskiego Trybunału Obrachunkowego relacjonował , że ta pierwsza rozmowa była wstępna, zapoznawcza. Druga była już przedstawieniem szczegółowo wizji rozwoju europejskiego rolnictwa.

Na magazyn "Mija Tydzień" zaprasza Katarzyna Semaan.