X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 24.07.2020 r.

24.07.2020 17:55
W tym wydaniu: bilans poświęconego unijnemu budżetowi szczytu w Brukseli, debata w Parlamencie Europejskim poświęcona zawartemu w Brukseli porozumieniu oraz wizyta premiera Słowenii w Warszawie.
Audio
Negocjacje w UE
Negocjacje w UEPAP/EPA/FRANCOIS WALSCHAERTS / POOL

LIDERZY UE OSIĄGNĘLI KOMPROMIS W SPRAWIE UNIJNYCH FINANSÓW

We wtorek nad ranem doszło do porozumienia w sprawie pakietu finansowego dla Unii Europejskiej. Osiągnęli je przywódcy 27 krajów piątego dnia negocjacji na szczycie w Brukseli. Uzgodniony został zarówno budżet Unii na najbliższych siedem lat, jak i fundusz odbudowy po pandemii wywołanej koronawirusem.

Są duże cięcia w całej Unii, ale Polskę dotkną minimalnie. Wyniosą 3 procent - jak wcześniej ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Budżet został uzgodniony na poziomie biliona 74 miliardów euro, fundusz odbudowy opiewa na 750 miliardów euro.

Złagodzone zostały zapisy dotyczące mechanizmu oceny stanu praworządności w krajach członkowskich i powiązania z unijnymi funduszami. Jest mowa o konieczności przestrzegania zasad rządów prawa, ale system warunkowości o którym mowa, ma chronić unijny budżet i fundusz odbudowy przed oszustwami i korupcją.

Podczas konferencji prasowej tuż po zakończeniu szczytu premier Mateusz Morawiecki powiedział, że wynegocjowany przez nasz kraj kontrakt jest bardzo korzystny i stwarza sprzyjające warunki dalszego rozwoju. Szef polskiego rządu podkreślił, że w ciągu dwóch ostatnich dni Polska wynegocjowała 600 milionów euro na regiony, które najbardziej potrzebują wsparcia.

Mateusz Morawiecki powiedział także, że porozumienie dotyczące unijnego budżetu zawiera korzystne dla Polski warunki inwestycyjne w ramach funduszu sprawiedliwej transformacji energetycznej. Premier podkreślił, że w Polska nie będzie musiała zadeklarować neutralności energetycznej do 2050 roku.

Właściwe porozumienie dla Europy i sygnał, że jesteśmy siłą działania - tak o zawartym porozumieniu na szczycie w Brukseli mówi szef Rady Europejskiej Charles Michel

Unijny szczyt w Brukseli, poświęcony finansom Wspólnoty, był jednym z najtrudniejszych i najdłuższych w ostatnich latach. Był to także szczyt z największymi podziałami wśród państw członkowskich.

DEBATA W PE POŚWIĘCONA EFEKTOM SZCZYTU W BRUKSELI

Przewodniczący grup w Parlamencie Europejskim spotkali się w środę, by omówić ustalenia zakończonego unijnego szczytu w Brukseli. W czwartek, w trakcie nadzwyczajnej sesji plenarnej w europarlamencie odbyła się debata i głosowanie nad rezolucją.

Europosłowie z większości grup politycznych skrytykowali niektóre ustalenia unijnego szczytu dotyczącego budżetu Wspólnoty na najbliższych siedem lat i funduszu odbudowy. Deputowani negatywnie ocenili ograniczenia wydatków w budżecie oraz rozwodnione zapisy dotyczące powiązania oceny praworządności z unijnymi funduszami.

Przewodniczący Rady Europejskiej przekonywał w Europarlamencie, że ustalenia unijnych przywódców na szczycie pomogą gospodarce UE wyjść z kryzysu, wywołanego pandemią koronawirusa. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Apelowała o zaakceptowanie ustaleń na szczycie, choć przyznała, że wysokość unijnego budżetu jest daleka od oczekiwań. 

Parlament Europejski nie zaakceptował jednak ustaleń szczytu. Europosłowie przyjęli rezolucję w tej sprawie. To stanowisko polityczne, do negocjacji z krajami członkowskimi. Rozpoczną się one po wakacjach. Europosłowie negatywnie ocenili ograniczenie wydatków i złagodzone zapisy dotyczące mechanizmu praworządności.

Zgoda Europarlamentu jest niezbędna, by budżet przyjęty na szczycie zaczął obowiązywać od stycznia.

MINISTER SPRAW ZAGRANICZNYCH SŁOWENII ODWIEDZIŁ POLSKĘ

Szef słoweńskiej dyplomacji Anže Logar odwiedził Warszawę. podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem zachęcał Polaków do spędzenia wakacji w jego kraju. Politycy rozmawiali między innymi o ruchu turystycznym w dobie pandemii.

Jak mówił Anže Logar, w związku z pandemią koronawirusa ruch turystyczny w jego kraju znacząco zmalał. Tymczasem, jak zapewniał w Warszawie, podróż do Słowenii jest bezpieczna.

Przed tygodniem władze Słowenii dodały Polskę do tak zwanej "zielonej listy” - oznacza to, że obywatele naszego kraju wyjeżdżający tam na wakacje nie zostaną skierowani na kwarantannę.

Jacek Czaputowicz i Anže Logar rozmawiali w Warszawie również o przyszłym budżecie unijnym, o współpracy w ramach NATO oraz o rozwoju połączeń infrastrukturalnych między Polską a Słowacją.

Na magazyn Mija tydzień zaprasza Przemysław Pawełek.