X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 27.08.2021 r.

27.08.2021 18:54
W tym wydaniu: zamachy bombowe w Kabulu, wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie i uchodźcy na polsko-białoruskiej granicy.
Audio
Ludzie próbują dostać się na międzynarodowe lotnisko w Kabulu, aby uciec z kraju
Ludzie próbują dostać się na międzynarodowe lotnisko w Kabulu, aby uciec z krajuPAP/EPA/STRINGER

ZAMACHY BOMBOWE W KABULU

Lokalna filia ISIS w Afganistanie przyznała się do zamachów w Kabulu. W dwóch eksplozjach, do których doszło w czwartek w rejonie lotniska w afgańskiej stolicy zginęło sto kilkadziesiąt osób, w tym kilkunastu amerykańskich żołnierzy. Był to najbardziej krwawy zamach Afganistanie od wielu miesięcy. Zabici amerykańscy żołnierze są pierwszymi, którzy zginęli w Afganistanie za czasów prezydentury Joe Bidena.

Mimo zamachów bombowych w Kabulu, prezydent Joe Biden zapowiedział kontynuowanie ewakuacji z Afganistanu. Podczas wystąpienia w Białym Domu prezydent USA podtrzymał zasadność decyzji o wycofaniu wojsk z tego kraju. Joe Biden przekazał kondolencje rodzinom ofiar ataków. Zapowiedział odwet na terrorystach.

Wiceszef MSZ Marcin Przydacz poinformował w czwartek, że lotnisko w Kabulu opuścili wszyscy polscy dyplomaci. Tym samym zakończyła się misja ewakuacyjna, którą prowadziło tam Wojsko Polskie. Wiceszef polskiej dyplomacji podkreślił, że dalsze prowadzenie ewakuacji byłoby niebezpieczne.

WIZYTA POLSKIEGO PREZYDENTA W KIJOWIE

Andrzej duda złożył wizytę na Ukrainie. W Kijowie polski prezydent wygłosił przemówienie podczas Szczytu Platformy Krymskiej. W międzynarodowym spotkaniu, organizowanym przez ukraińskie władze, wzięły  udział delegacje z blisko 50. państw.

Andrzej Duda podkreślił, że okupowany przez Rosję Krym należy do Ukrainy, a Polska nie godzi się na odmienną narrację. Prezydent zapewniał o polskiej solidarności wobec Ukrainy. Przywoływał też doświadczenia historyczne Polski, zdradzonej przez aliantów w 1945 roku i podkreślał, że nasz kraj dobrze rozumie sytuację wschodniego sąsiada.

Polski prezydent wyraził nadzieję, że decyzje podjęte na szczycie przyczynią się do utrwalenia w społeczności międzynarodowej przekonania o konieczności stałego, konsekwentnego działania na rzecz odwrócenia skutków nielegalnej aneksji Krymu. Andrzej Duda zapewnił, że Polska jest i będzie aktywnym uczestnikiem Platformy Krymskiej.

Prezydent zapewnił także w Kijowie, że nie zapomina o problemach w relacjach polsko-ukraińskich. Przy okazji szczytu Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Podczas spotkania z Polakami w polskiej ambasadzie w Kijowie prezydent deklarował, że nie zapomina o trudnościach w relacjach polsko-ukraińskich. W pierwszej kolejności Andrzej Duda wymienił kwestie polskiej oświaty. Prezydent podkreślał również, że Polska będzie szukać rozwiązań także w najtrudniejszych punktach relacji z Ukrainą. Jak mówił Andrzej Duda, są to kwestie pamięci historycznej.

Prezydent zaznaczył jednocześnie, że należy budować wspólną przyszłość ze wschodnim sąsiadem. Jak podkreślił, wolna, niepodległa i suwerenna Ukraina jest "w absolutnie strategicznym interesie Rzeczypospolitej", stąd polskie wsparcie dla władz w Kijowie.

W Kijowie prezydent Andrzej Duda wziął także udział w obchodach Dnia Niepodległości Ukrainy. Nasi wschodni sąsiedzi świętowali 30-lecie przyjęcia przez parlament deklaracji niepodległości od ZSRR.

NIELEGALNI IMIGRANCI PRÓBUJĄ Z BIAŁORUSI PRZEKROCZYĆ POLSKĄ GRANICĘ

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Komisja Europejska nie tylko przyznała Polsce rację w sprawie sytuacji na naszej granicy z Białorusią, lecz także sama protestuje przeciwko podżeganiu do nielegalnej imigracji. "Cieszę się, że dzisiaj także Niemcy, Szwedzi, czy Francuzi mówią naszym językiem" - powiedział Polskiemu Radiu szef rządu.

Mateusz Morawiecki powiedział, że uchodźcy znajdują się na terytorium Białorusi, a Polska jest gotowa im pomóc.

Od początku sierpnia granicę Polski z Białorusią próbowało nielegalnie przekroczyć ponad trzy tysiące osób. Straż Graniczna zapobiegła takim próbom w przypadku ponad 1300 osób, a około 750 cudzoziemców zostało zatrzymanych i osadzonych w zamkniętych ośrodkach dla uchodźców, prowadzonych przez Straż Graniczną.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Przemysław Pawełek.