X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 29.10.2021 r.

29.10.2021 17:30
W tym wydaniu: wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Paryżu, zarzuty Komisji Europejskiej wobec Polski oraz coraz trudniejsza sytuacja pandemiczna na świecie.
Audio
Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Francji Emmanuel Macron
Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Francji Emmanuel MacronTwitter/KPRP

PREZYDENCI POLSKI I FRANCJI SPOTKALI SIĘ W PARYŻU

Andrzej Duda i Emmanuel Macron rozmawiali o polsko-francuskiej współpracy gospodarczej i o sporze na linii Warszawa-Bruksela. Spotkanie miało formę roboczego obiadu. Trwało niemal dwie godziny. Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu zapewnił, że Emmanuel Macron podziela jego zdanie w sprawie bezpieczeństwa energetycznego Wspólnoty. 

Andrzej Duda podkreślił, że jest bardzo zadowolony ze spotkania z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Dodał, że przeprowadzone rozmowy - m.in. o współpracy militarnej oraz w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego - "rysują bardzo jasną przyszłość współpracy polsko-francuskiej".

Również francuskie media piszą o ociepleniu relacji na linii Paryż-Warszawa po spotkaniu Andrzeja Dudy z Emmanuelem Macronem. Prezydenci rozmawiali między innymi o współpracy gospodarczej i obronności. Spotkanie było też poświęcone relacjom Warszawy z Brukselą. Francja od stycznia rozpoczyna prezydencję w Unii Europejskiej.

SZEFOWA KOMISJI EUROPEJSKIEJ LICZY NA POROZUMIENIE Z POLSKĄ

Szefowa Komisji Europejskiej wyraziła nadzieję na porozumienie z Polską w sprawie zatwierdzenia Krajowego Planu Odbudowy. Ursula von der Leyen mówiła o tym w ubiegłym tygodniu, po zakończeniu unijnego szczytu w Brukseli. Zapytana o rozmowy z Warszawą, wyliczyła ponownie warunki, od których uzależnia akceptację planu na wykorzystanie pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy: "Chcemy umieścić w tym planie odbudowy wyraźne zobowiązanie dotyczące likwidacji Izby Dyscyplinarnej, zakończenia lub reformy systemu dyscyplinarnego i rozpoczęcia procesu przywracania sędziów do orzekania. Jesteśmy w tym spójni, w tym, o co prosimy. Myślę, że jest to wykonalne. Mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia, ale reforma to warunek konieczny."

W środę TSUE nałożył na Polskę karę w wysokości miliona euro dziennie za niewykonanie orzeczenia, w którym unijny Trybunał Sprawiedliwości nakazał niestosowanie przepisów krajowych odnoszących się m.in. do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądy Najwyższego. Poprzednio TSUE nałożył na nasz kraj karę wynoszącą pół miliona euro dziennie - za niezaprzestanie wydobycia węgla w kopalni Turów.

Europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Jadwiga Wiśniewska powiedziała , że decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o karach dla Polski za działanie Izby Dyscyplinarnej jest oderwana od realiów prawnych.

Przedstawiciele polskiego rządu krytykują też przedłużanie przez Komisję zgody dla Krajowego Planu Odbudowy. Termin na jego akceptację minął w sierpniu. Zgodnie z procedurami po akceptacji przez Komisję plan muszą jeszcze zatwierdzić unijni ministrowie finansów, by Polska otrzymała pulę dla niej przeznaczoną, czyli 58 miliardów euro. Do tej pory Komisja zatwierdziła 22 plany. Oprócz Polski na zielone światło czekają Węgry, Szwecja i Bułgaria. Holandia jeszcze swego planu nie złożyła.

ŚWIAT WALCZY Z CZWARTĄ FALĄ PANDEMII

Światowa Organizacja Zdrowia zaapelowała do krajów grupy G20 o 23 miliardy dolarów na szczepionki i testy dla ubogich krajów. Szef WHO podkreśla, że nierówności w dostępie do preparatów sprawiają, że pandemia przedłuża się.

Podczas konferencji prasowej szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus mówił, że najbogatsze kraje świata, zrzeszone w grupie G20, mogą jedną decyzją wpłynąć na szybsze zakończenie pandemii. Dofinansowanie dystrybucji szczepionek może jego zdaniem uratować pięć milionów osób. 

Szef WHO mówił też, że to właśnie nierówny dostęp do preparatów jest powodem, iż pandemia będzie obecna także w przyszłym roku: "W wysoko rozwiniętych krajach jest 80 razy więcej testów i 30 razy więcej szczepionek niż w krajach ubogich. Gdyby niemal 7 miliardów dawek szczepionki, które zostały dotąd podane na świecie, były rozdane sprawiedliwie, to osiągnęlibyśmy już poziom 40 procent osób zaszczepionych we wszystkich krajach."

Najwięcej osób zaszczepionych jest w Izraelu, niektórych krajach arabskich, Stanach Zjednoczonych i w krajach Europy. Najgorzej jest w Afryce, gdzie szczepionki dostało zaledwie 5 procent mieszkańców.

Tymczasem rośnie liczba nowych zakażeń koronawirusem w Europie Wschodniej. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed szybko pogarszającą się sytuacją w regionie. Chodzi przede wszystkim o Rosję i Rumunię. Poprawia się natomiast sytuacja w Ameryce Łacińskiej oraz Australii.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd ponad 5 milionów osób.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.