Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 20.01.2023 r.

20.01.2023 17:30
W tym wydaniu: Światowe Forum Gospodarcze w Davos, międzynarodowa konferencja "Snow Meeting" na Litwie oraz reakcje na katastrofę śmigłowca w Browarach na Ukrainie.
Audio
Dom Polski w Davos
Dom Polski w DavosФота: PAP / Radek Pietruszka

Dozbrajanie Ukrainy, a także wyzwania dla NATO - to tematy, które zdominowały trzydniowy pobyt prezydenta Andrzeja Dudy w Davos

Z punktu widzenia gospodarczego, główną osią dyskusji były obawy o globalną recesję i perspektywy powrotu na ścieżkę wzrostu

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że w Davos Polska była postrzegana jako lider poważnego podejścia do kwestii bezpieczeństwa. Jak mówił, uczestnicy Światowego Forum Ekonomicznego dostrzegli, że nasz kraj w pełni wywiązuje się z zobowiązań natowskich.
Podczas spotkania z mediami Andrzej Duda podkreślał, że nasze wydatki na obronność znacznie przekraczają założenia Sojuszu Północnoatlantyckiego. 

Relacjonując słowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Andrzej Duda wyraził poparcie dla postulatu Kijowa, by na szczycie w Wilnie Sojusz udzielił naszym wschodnim sąsiadom gwarancji bezpieczeństwa.

Prezydent powiedział, ze kilka najbliższych miesięcy będzie kluczowych dla przyszłości Ukrainy. Podczas sesji "Przywracanie bezpieczeństwa i pokoju", która odbyła się w ramach Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, polski prezydent zaznaczył, że Ukraina chce być częścią zachodniego demokratycznego świata: "Obawiam się, że za kilka miesięcy, może tygodni nadejdzie kluczowy moment wojny na Ukrainie. Ten moment da odpowiedź na pytanie, czy Ukraina przetrwa. Jestem sąsiadem Ukrainy, jako Polska rozumiemy Ukraińców. Wiemy, że chcą należeć do społeczeństwa zachodniego. Chcą należeć do Unii Europejskiej i do NATO, ale najpierw muszą przetrwać. 

Andrzej Duda po raz kolejny zaapelował do państw zachodnich o przekazanie Ukrainie broni. "Dla nas głos Ukrainy jest ważny i musimy go posłuchać" - dodał prezydent.

Wsparcie Zachodu dla Ukrainy oraz kwestie bezpieczeństwa to główne tematy tegorocznego "Snow Meeting" na Litwie

W międzynarodowej konferencji biorą udział politycy z Litwy i z zagranicy oraz eksperci ds. bezpieczeństwa. W spotkaniu wziął udział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.
Szef polskiej dyplomacji w rozmowie z dziennikarzami odniósł się też do kwestii przekazania czołgów Leopardów Ukrainie. Minister Rau powiedział, że Litwa wspiera Polskę w sprawie dostarczenia Leopardów Ukrainie. 

Jak dodał, na forum NATO i Unii Europejskiej oba kraje mówią jednym głosem. "Snow Meeting" odbyło się po raz szesnasty. Szef polskiej dyplomacji na cmentarzu na Rossie złożył kwiaty na grobie serca marszałka Piłsudskiego oraz w kaplicy powstańców styczniowych.

Polskie władze zapewniają Ukrainę o swojej solidarności po katastrofie, w której zginął szef MSW

Ukraińskie służby badają przyczyny wypadku lotniczego, do jakiego doszło wczoraj w Browarach niedaleko Kijowa. W wypadku zginęło 14 osób, w tym kierownictwo ukraińskiego MSW.

Polskie władze zapewniają Ukrainę o swojej solidarności. Kondolencje rodzinom ofiar przekazali m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz szef MSWiA Mariusz Kamiński. Powołany przez rząd na pełniącego obowiązki szefa ukraińskiego MSW szef Policji Narodowej Ukrainy Ihor Kłymenko powiedział, że katastrofa śmigłowca w Browarach jest wielką stratą dla całego resortu.

Ihor Kłymenko zadeklarował, że w czasie wykonywania obowiązków szefa MSW będzie trzymał się kierunku wyznaczonego przez tragicznie zmarłego poprzednika: "Zrobimy wszystko - nasz zespół, czyli MSW, policja, służby do spraw sytuacji nadzwyczajnych, Gwardia Narodowa, służby graniczne i migracyjne - aby państwo działało. Zrobimy wszystko, aby każdy obywatel był bezpieczny, aby nasze państwo miało świadomość, że go bronimy".

Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki złożył kwiaty w miejscu katastrofy. Wspominał owocną współpracę z tragicznie zmarłym kierownictwem ukraińskiego MSW. 

Minutą ciszy uczczono w Davos pamięć ministra spraw wewnętrznych Ukrainy i pozostałych ofiar katastrofy w Browarach koło Kijowa. O taką formę oddania czci zabitym w katastrofie śmigłowca poprosił w czasie swojego przemówienia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.