Redakcja Polska

Loreto: obchody wyzwolenia miasta przez polskich żołnierzy

18.07.2021 15:00
Polska delegacja bierze udział w obchodach 77. rocznicy wyzwolenia Loreto i Ankony we włoskim regionie Marche przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. W dwudniowych uroczystościach uczestniczą weterani, a także między innymi szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk i ambasador Polski we Włoszech, córka dowódcy 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa, Anna Maria Anders.
Msza na cmentarzu w Loreto
Msza na cmentarzu w LoretoTwitter/ Oficjalny profil Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych/ UdSKiOR @Kombatanci

W sobotę polska delegacja odwiedziła Cmentarz Wojenny w Loreto, gdzie spoczywają polegli Polacy. Na cmentarzu została odprawiona msza święta.

Polskich gości witał burmistrz Loreto, Moreno Pieroni: "Chciałbym wyrazić mój szacunek i wdzięczność w imieniu zarówno władz, jak i mieszkańców miasta. Wdzięczność, ponieważ nadal - mimo upływu 77 lat - pamięć i świadomość decydującego wkładu polskiego wojska w wyzwolenie regionu Marche podczas drugiej wojny światowej jest silna i mocno w nas zakorzeniona" - mówił burmistrz Loreto. Moreno Pieroni zwrócił się bezpośrednio do obecnych na uroczystości weteranów: "Dziękuję Wam za to, że podjęliście trud, by dzisiaj tutaj przybyć. Za to, że pomagacie w krzewieniu pamięci o tych trudnych chwilach. Bo Wasze świadectwo pozwala przekazywać te wartości następnym pokoleniom, naszym dzieciom i wnukom" - powiedział burmistrz Loreto

W niedzielę polska delegacja spotka się w Ankonie z władzami i mieszkańcami miasta przy XIX-wiecznej bramie świętego Stefana.

77 lat temu, 18 lipca 1944 roku, żołnierze 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem generała Władysława Andersa wyzwolili Ankonę. Zdobycie miasta nad Adriatykiem było kolejnym, po Monte Cassino, wielkim sukcesem Polaków i przyczyniło się do skrócenia czasu walk aliantów z Niemcami we Włoszech. Port w Ankonie do końca kampanii włoskiej pozostał bazą sił sprzymierzonych. Polacy zajęli miasto i port bez jednego wystrzału artyleryjskiego, ocalając zarówno tamtejszą ludność, jak i budynki.

Wyzwolenie Ankony, a wcześniej Loreto, było samodzielną operacją przeprowadzoną przez polskich żołnierzy na froncie zachodnim. We wszystkich innych nasza armia miała swój udział jako część sił alianckich.


IAR/dad