X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Język polonijny. Jaką polszczyzną posługują się Polacy poza granicami kraju?

28.10.2019 17:21
Ocenia się, że od 18. do 20. milionów ludności polskiego pochodzenia zamieszkuje 80 krajów świata. Język polskich zbiorowości etnicznych poza granicami kraju językoznawcy określają mianem języka polonijnego, albo dialektu polonijnego.
Audio
  • Język polski bez granic. Jaką polszczyzną mówi Polonia? Audycja Marii Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: materiały prasowe/dziennik.com

Celem projektu „Język polski bez granic” jest podnoszenie świadomości językowej​ i promocja języka polskiego poza granicami kraju. Założeniem jest również ugruntowanie poczucia, że poprzez język można wzmacniać swoją narodową tożsamość oraz uświadomienie Polakom mieszkającym poza granicami kraju, że polszczyzna jest wartością samą w sobie, jest wspólnym dobrem, dlatego warto o nią dbać i przekazywać następnym pokoleniom.

Dziś rozmawiamy o języku polskim środowisk polonijnych. Ocenia się, że od 18. do 20. milionów ludności polskiego pochodzenia zamieszkuje 80 krajów świata. Język polskich zbiorowości etnicznych poza granicami kraju językoznawcy określają jako język polonijny, albo dialekt polonijny. Jest on zróżnicowany w zależności od kraju zamieszkania emigrantów, jak również charakteru samej emigracji. Znaczenie mają tu jej przyczyny i okres, w którym Polacy opuszczali ojczyznę. Ważne jest więc to z jaką polszczyzną i kiedy  wyjeżdżali, jaką mieli świadomość  językową i tożsamościową. Z badań nad polszczyzną  poza granicami wynika, że język polski – poza domem – utrzymuje się w liturgii, w stowarzyszeniach, zespołach polonijnych, prasie, ale powszechnie jego znajomość staje się niepełna. 

Czym się charakteryzuje język polonijny i jakim procesom podlega? O tym rozmawiamy z dr Piotrem Kajakiem, kulturoznawcą i językoznawcą, autorem licznych publikacji poświęconych językowi i nauce języka polskiego, jako obcego, wicedyrektorem  Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców POLONICUM  UW.

Audycja jest współfinansowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.

Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer.

Do wysłuchania programu zaprasza Maria Wieczorkiewicz.

Zobacz więcej na temat: Senat język polski Polonia