X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Działalność Rady Języka Polskiego. Dlaczego warto dbać o kulturę słowa?

20.11.2019 11:00
Język polski wciąż ewoluuje. Opinie w spornych kwestiach dotyczących zmian naszego języka wydaje Rada Języka Polskiego. Osoby wyróżniające się piękną polszczyzną są honorowane tytułem Mistrz Mowy Polskiej.
Audio
  • W kolejnej odsłonie cyklu "Język polski bez granic" rozmawiamy o instytucjach i wyróżnieniach mających służyć pielęgnowaniu poprawności językowej
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock.com/Billion Photos

Rada Języka Polskiego to instytucja opiniodawczo-doradcza w sprawach używania języka polskiego. Pierwotnie została powołana przez Polską Akademię Nauk, a dalsza działalność Rady została określona przez ustawę o języku polskim z dnia 7 października 1999 roku.

W skład Rady Języka Polskiego wchodzą znawcy m.in. : antropologii kultury, dziennikarstwa, historii, informatyki, językoznawstwa, literatury, medycyny, oświaty, prawa oraz translatoryki. Do zadań Rady Języka Polskiego należy rozpowszechnianie wiedzy o języku polskim, zajęcie stanowiska wobec przepisów ortograficznych i interpunkcyjnych, opiniowanie w spornych sprawach, związanych z używaniem języka polskiego oraz o formie językowej tekstów z dziedziny komunikacji publicznej, a także w kwestiach nazw proponowanych dla nowych towarów lub usług, wskazanie rozwiązań w zakresie stosowania języka polskiego w różnych dziedzinach naukowych i technicznych, opieka nad kulturą języka polskiego w edukacji.

Do popularyzowania sprawnego posługiwania się naszym językiem ojczystym przyczynia się także Program Mistrz Mowy Polskiej, ogólnopolska akcja wyboru osób posługujących się językiem polskim z prawdziwą maestrią i pasją.

Program powstał w grudniu 2000 roku. Jego twórcą był Bogdan Chojna – autor wielu istniejących do tej pory akcji społecznych i konkursów gospodarczych, jak choćby – znanego powszechnie – „Teraz Polska”. Mimo tragicznej śmierci jego twórcy w lutym 2005 roku, Program Mistrz Mowy Polskiej przetrwał do dziś, a kolejne lata jego realizacji potwierdzają nie tylko celowość organizowania tego typu przedsięwzięć, lecz także wykazują, że istnieje duże zainteresowanie nim ze strony instytucji oraz osób i środowisk opiniotwórczych, w tym także mediów.

Formuła Programu opiera się na wyborze osób – znanych nie tylko w skali ogólnopolskiej czy światowej, lecz również w mniejszych społecznościach lokalnych – które, według powszechnie uznanych kanonów, zasługują na miano Mistrzów Mowy Polskiej. Wyboru dokonuje grono ekspertów złożone z wybitnych językoznawców, literaturoznawców i socjologów języka. Swojego laureata wybierają także czytelnicy, internauci i widzowie w ogólnopolskim plebiscycie Vox Populi.

W dotychczasowych edycjach do konkursu zgłoszono ponad 1000 kandydatów, a laureatami zostało blisko 70 osób. Oprócz tytułu Mistrza Mowy Polskiej laureaci zdobyli także tytuły: Mistrza Mownego, Mistrza Rozmowy oraz Mistrza Rozmowy o Mowie. Specjalnym wyróżnieniem Jury jest Wawrzyn Mowy Polskiej. Do zacnego grona zdobywców tej prestiżowej nagrody należą: Irena Kwiatkowska, Danuta Michałowska, Anna Polony, Danuta Szaflarska, Władysław Bartoszewski, abp Tadeusz Gocłowski, Ryszard Kaczorowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Tazbir oraz Wiktor Zin.

O pielęgnowaniu języka rozmawiamy z Małgorzatą Tułowiecką, uhonorowaną tytułem Mistrz Mowy Polskiej, członkiem Rady Języka Polskiego, dziennikarką i prezenterką Polskiego Radia, która od lat, między innymi, w audycji „100 sekund polszczyzny” razem z wybitnymi językoznawcami rozmawia o poprawnej polszczyźnie i kulturze języka.

Audycja jest współfinansowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.

Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer.

Do wysłuchania programu zaprasza Przemysław Pawełek