Redakcja Polska

Synonimy bogactwem polszczyzny. Choć różnią się niuansami, znaczą na ogół to samo

07.08.2020 11:45
Synonimy wzbogacają język, pozwalają doprecyzować wypowiedź, nadają zdaniom emocje – od zawsze obecne były w języku polskim. Jaka była i jaka jest rola synonimów w rozwoju polszczyzny? O tym w kolejnej audycji z cyklu "Język polski bez granic".
Audio
  • Język polski bez granic. Synonimy bogactwem polszczyzny. Audycja z udziałem dr Agaty Hąci z UW [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneShutterstock.com

Synonimy to wyrazy, których znaczenie jest zbliżone do znaczenia innych słów lub z nimi identyczne. Warto przy tym wiedzieć, że grupa pierwsza – ze zbliżonymi znaczeniami – jest nieporównywalnie większa od drugiej.

Polszczyzna jest i zawsze była bogata w synonimy. Skąd wzięła się w naszym języku taka różnorodność słów, opisujących te same wrażenia? Czy obfitość synonimów to bogactwo polszczyzny, które trzeba pielęgnować? Jaka była i jaka jest rola synonimów w rozwoju polszczyzny? I wreszcie – czy liczba polskich synonimów wciąż się rozszerza, na przykład dzięki wprowadzaniu do polszczyzny obcych słów? Jak dziś powstają synonimy?

Na te pytania odpowie w naszej audycji dr Agata Hącia, językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego, autorka m.in. książki "Ucha, fochy, tarapaty, czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o polszczyźnie i o co nie baliście się zapytać".

Audycja finansowana jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer.

Teksty czytał Maciej Gudowski.

Do wysłuchania programu zaprasza Ewa Plisiecka.

 

 

Zobacz więcej na temat: nauka języków obcych synonimy