X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Języki mniejszości ważnym elementem dziedzictwa kulturowego. Mowa bukowińskich Polaków

19.11.2020 14:48
Języki rdzenne są fundamentem różnorodności kulturowej i stanowią ważny element niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Dlatego dbałość o język zwłaszcza ten, w którym wzrastaliśmy nawet w najmniejszej ojczyźnie, to powinność. Dobrze to rozumieją ci, którym przyszło żyć na emigracji i takie podejście prezentuje w przeważającej części Polonia.
Audio
  • "Język polski bez granic". Gościem audycji jest prof. Helena Krasowska z Instytutu Slawistyki PAN, współautorka książki o mowie polskiej na Bukowinie [posłuchaj]
Dzieci w szkole im. Krystyny Bochenek w rumuńskiej Pojana Mikuli
Dzieci w szkole im. Krystyny Bochenek w rumuńskiej Pojana MikuliFoto: A. Żak/PR

Język ojczysty, którym się posługujemy, jest wyrazem naszej tożsamości i odmienności kulturowej, zapisem własnego unikatowego sposobu myślenia i postrzegania świata, narzędziem, nie tylko komunikacji, ale i przekazu wiedzy, tradycji i historii społeczności, w której żyjemy.

Języki rdzenne są fundamentem różnorodności kulturowej i stanowią ważny element niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Dlatego dbałość o język zwłaszcza ten, w którym wzrastaliśmy nawet w najmniejszej ojczyźnie, to powinność. Dobrze to rozumieją ci, którym przyszło żyć na emigracji i takie podejście prezentuje w przeważającej części Polonia. Trzeba jednak zaznaczyć, że myśląc o mowie, jako dziedzictwie kulturowym poza granicami kraju, wśród  wielomilionowej polskiej diaspory, musimy brać pod uwagę fakt, że obecny tam język polski, a także jego odmiany gwarowe podlegały i podlegają różnorodnym procesom prowadzącym do zmian cech mowy ojczystej, a niekiedy wręcz do jej zaniku.

Zjawiska te są badane przez językoznawców i opisywane, chociażby z tego powodu, aby użytkownicy języka lepiej rozumieli zmiany, jakie zachodzą w ich mowie, a dzięki temu mogli na przykład świadomie wpływać na zahamowanie niekorzystnych tendencji.

Tym się między innymi kierowali naukowcy, którzy podjęli badania na Bukowinie - Helena Krasowska, Magdalena Pokrzyńska i Lech Aleksy Suchomłynow. W efekcie wieloletnich prac prowadzonych przez międzynarodowy zespół powstała publikacja zatytułowana Świadectwo zanikającego dziedzictwa. Mowa polska na Bukowinie: Rumunia – Ukraina".

Jak czytamy we wstępie: ”Lekturę książki można potraktować jako duchową i mentalną wędrówkę po śladach wydeptanych przez Polaków na przestrzeni dziejów. Bukowina była bowiem jednym z wielu kierunków migracji przez nich podejmowanych. Tutaj, nad Prutem i Seretem, część z nich rozpoczęła przed laty nowe życie, powołując do istnienia szczególną kulturę, po której oprowadzają nas dziś potomkowie osadników, posługujący się ukształtowaną w toku życia społecznego mową bukowińską. Skrawek ich świata zaprezentowany został w niniejszym opracowaniu. Autorzy mają nadzieję, że przyczyni się ono do zachowania tego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń”.

Gościem audycji jest prof. Helena Krasowska z Instytutu Slawistyki PAN, współautorka książki o mowie polskiej na Bukowinie, autorka drugiej części tej publikacji zatytułowanej: „Ludzie i język”, w której badaczka dokonała m.in. nowatorskiej typologii gwar polskich na Bukowinie oraz zdiagnozowała przyczyny zachowania lub utraty ciągłości językowej w badanych miejscowościach na Bukowinie. 

Cykl "Język polski bez granic" powstaje we współpracy z Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie.

Audycja finansowana jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer.

Do wysłuchania programu zaprasza Maria Wieczorkiewicz.