X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Nauka języka polskiego z NAWA otwiera nowe możliwości przed indyjskimi studentami

01.02.2021 12:00
Jednym z ustawowych zadań Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej jest promowanie języka polskiego poza granicami Polski. Zadanie to NAWA realizuje między innymi przez współpracę z ponad 80 uniwersytetami na całym świecie, w których prowadzone są lektoraty języka polskiego. Dwa spośród nich znajdują się w Indiach. Ich działalność wspiera Ambasada RP w Delhi.
Audio
  • "Z językiem polskim w świat". Lektoraty NAWA w Indiach i wzrastające zainteresowanie nauką języka polskiego i polską kulturą [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneShutterstock

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej realizuje swoje cele poprzez promocję nauki języka polskiego jako obcego, wspieranie działań dążących do profesjonalizacji nauczania, stały kontakt z ośrodkami akademickimi i instytucjami zajmującymi się nauczaniem języka polskiego oraz dbałość o podnoszenie rangi języka polskiego jako języka obcego. Uczy się go już blisko 10 tysięcy osób na całym świecie.

Justyna Guziak jest lektorką języka polskiego w Manipal Academy of Higher Education w Indiach, gdzie wykorzystuje doświadczenia zebrane dotąd w takich krajach jak Mongolia, Uzbekistan czy Tajlandia, a także podczas pracy z Polonią. 

Jak mówi - nauka języka polskiego to dla studentów nie tylko nauka dodatkowego, oryginalnego języka - to także szansa na wyróżnienie się, wymianę akademicką, czy dalsze pogłębianie znajomości języka razem z NAWA.

"Znajomość języka, zwłaszcza takiego jak język polski, który nie jest w głównym nurcie, dale im możliwość bycia innym, a także znalezienia lepszej pracy w Indiach, bo specjaliści ze znajomością języka polskiego są bardzo poszukiwani. Daje im to także możliwość poznania nowej kultury - europejskiej, polskiej, pojechania do Polski, zdobycia stypendium, a może nawet ukończenia studiów magisterskich na jednej z polskich uczelni. Dla indyjskich studentów to ogromna szansa" - mówi Justyna Guziak.

Ambasador RP w Nowym Delhi, prof. Adam Burakowski wskazuje na długą tradycję nauczania języka polskiego w Indiach. "Pierwszy lektorat języka polskiego został utworzony na Uniwersytecie w Delhi w 1968 roku. Od tego czasu kształci się w języku polskim każdego roku do kilkudziesięciu studentów, a do Delhi dołączyły kolejne miasta. Język polski cieszy się coraz większym zainteresowaniem" - mówi dyplomata.

Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer. Do jej wysłuchania zaprasza Przemysław Pawełek.

Audycja powstała przy wsparciu finansowym Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.