Polskie Radio
Section05
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Jarosław Gowin: Łukasz Szumowski nie podejmował żadnych decyzji ws. grantów NCBiR

- W każdym ministerstwie jest tak, że gdy jeden z wiceministrów wyjeżdża np. na negocjacje do Brukseli, zastępuje go inny z wiceministrów. To jest zastępstwo czysto formalne. Mogę powiedzieć z pełnym przekonaniem, że pan minister Łukasz Szumowski żadnych decyzji w sprawie grantów przyznawanych przez NCBiR nie podejmował - powiedział w RMF FM były szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Gowin Łukasz Szumowski polityka Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

TYLKO U NAS Wojciech Maksymowicz: trzy czwarte pracowników sanepidu powinno działać na rzecz pandemii

- W ciągu kilku dni można zaprzepaścić wszystko, co udało się osiągnąć wysiłkiem organizacyjnym rządu, jak również samozaparciem społeczeństwa. Dlatego trzeba podjąć maksymalne działania w zakresie bezpieczeństwa. Szerzej niż do tej pory. Trzy czwarte pracowników sanepidu powinno działać na rzecz pandemii – mówi portalowi PolskieRadio24.pl prof. Wojciech Maksymowicz, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.
Zobacz więcej na temat:  polityka Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Koronawirus w Polsce Porozumienie Jarosława Gowina

Minister nauki i szkolnictwa wyższego: możliwe, że rok akademicki rozpocznie się w normalnym trybie

- W związku z nowymi terminami egzaminów maturalnych modyfikacji ulegnie proces rekrutacji do szkół wyższych - powiedział w piątek minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek. Dodał także, iż możliwe jest, by rok akademicki rozpoczął się w normalnym trybie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojciech Murdzek Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Koronawirus w Polsce

"Wojciech Murdzek to bardzo mądry, szlachetny człowiek." Jarosław Gowin o nowym ministrze nauki

- Będę wspierał Wojciecha Murdzka jako nowego ministra nauki, zawsze gdy będzie takiej pomocy ode mnie oczekiwał - zadeklarował szef Porozumienia Jarosław Gowin. Podkreślił, że pozostanie liderem partii i ma poczucie, że jej struktury regionalne i posłowie udzielają mu pełnego poparcia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Jarosław Gowin Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Wiemy, kto zastąpi Gowina. Prezydent powoła nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego

W czwartek o godz. 11.15 prezydent Andrzej Duda powoła Wojciecha Murdzka na nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego - poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Wojciech Murdzek do tej pory, od 2019 roku, był wiceministrem rozwoju. Od dwóch kadencji piastuje mandat poselski. W poprzedniej kadencji zasiadał m.in. w komisji śledczej do spraw wyłudzeń VAT.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin

Jarosław Gowin: rok akademicki może zostać wydłużony

- Jeżeli uczelnie nie wrócą do normalnego funkcjonowania w maju, to z całą pewnością rok akademicki będzie musiał być wydłużony - zasugerował szef resortu nauki Jarosław Gowin. Dodał, że w związku z epidemią koronawirusa MNiSW pracuje nad przedłużenie grantów i ich rozliczeń.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce edukacja Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin szkolnictwo wyższe studia

Polskie urządzenie pomoże chorym na COVID-19. Prof. Maksymowicz: bardzo oryginalny patent

- Nowy patent ma bardzo duże szanse, by pomóc chorym. Jest to urządzenie, które pozwoli na użycie jednego respiratora dla dwóch osób. Da to możliwość w pewnym sensie zwiększenia liczby sprzętów przez rozdzielenie ich działania - powiedział prof. Wojciech Maksymowicz, lekarz oraz wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koronawirus Koronawirus w Polsce Mirosław Skowron Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego choroby zakaźne choroby płuc wirus wirusy szczepionka społeczeństwo

Jarosław Gowin: jestem przekonany, że cały program studiów uda się zrealizować do 30 września

- Rok akademicki trwa do 30 września i jestem przekonany, że cały program studiów uda się w tym czasie zrealizować, również zajęcia, które nie mogą się odbywać on-line - ocenił w piątek w TVP wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus pandemia Koronawirus w Polsce Jarosław Gowin Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego NAUKA studenci

Bezpłatny internet dla studentów? Jest prośba wicepremiera do operatorów sieci komórkowych

"Zwróciłem się do operatorów sieci komórkowych o przyznanie bezpłatnego dostępu do transferu danych dla studentów i doktorantów. Wszyscy powinni mieć równe szanse udziału w nauczaniu online" - poinformował na Twitterze wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Gowin Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego internet operatorzy

Jarosław Gowin: zawieszenie funkcjonowania uczelni potrwa do 10 kwietnia

- Zawieszenie funkcjonowania uczelni przedłużamy analogicznie do terminu, który będzie obowiązywał w szkołach, czyli do 10 kwietnia - poinformował wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. - Zajęcia online powinny być kontynuowane - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce koronawirus wirus pandemia COVID-19 społeczeństwo edukacja Jarosław Gowin Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego POLSKA

Gowin: wielu studentów jest w trudnym położeniu. Chcemy im pomóc

- Nie przewidujemy jakichś dużych strat edukacyjnych w związku z koronawirusem. Wiele uczelni ma dobre kursy online. Natomiast zdajemy sobie sprawę, że wielu studentów, zwłaszcza pracujących w gastronomii czy turystyce, znalazło się w trudnym położeniu finansowym - powiedział w Polskim Radiu 24 wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce Jarosław Gowin Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Stanisław Janecki szkolnictwo wyższe