Polskie Radio
Section05
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

27. Piknik Naukowy. To wyjątkowe wydarzenie, które zbliża ludzi do nauki

Pokazy straży pożarnej, robo-pies Syriusz, sztuczna inteligencja i Archiwum Polskiego Radia. To tylko niektóre atrakcje 27. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Doświadczeń, pokazów i stoisk jest naprawdę bardzo wiele! A jak ta impreza wyglądała blisko 30 lat temu, z kolei jaka jest dziś? O tym Sława Bieńczycka i jej goście w audycji "Jedyne takie miejsce", które dziś prosto z PGE Narodowego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2024 Centrum Nauki Kopernik Stadion Narodowy Paweł Majcher Katarzyna Lubnauer Ministerstwo Edukacji Narodowej Maciej Gdula Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Joanna Gospodarczyk Bartosz Kusior Robert Firmhofer Magda Mikołajczuk

Piknik Naukowy 2024. Paweł Majcher, redaktor naczelny PR: ta impreza urodziła się w Polskim Radiu

- Piknik Naukowy tak naprawdę urodził się w Polskim Radiu. Jesteśmy bardzo szczęśliwi z tego powodu, jak również z tego, że ta impreza cały czas trwa już od prawie 30 lat - mówi w radiowej Jedynce Paweł Majcher, redaktor naczelny Polskiego Radia. Na PGE Narodowym w Warszawie odbywa się 27. odsłona Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2024 Centrum Nauki Kopernik Stadion Narodowy Paweł Majcher Katarzyna Lubnauer Ministerstwo Edukacji Narodowej Maciej Gdula Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Joanna Gospodarczyk Bartosz Kusior

Ruszył nabór do programu stypendialnego dla Polonii - NAWA ANDERS

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej NAWA otworzyła nabór wniosków do programu stypendialnego dla Polonii im. Generała Władysława Andersa. To już siódma edycja programu, dzięki któremu już ponad 4 tysiące młodych osób polskiego pochodzenia z różnych części świata – od Brazylii przez Niemcy po Uzbekistan – przyjechało na studia do Polski.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Polacy za granicą studenci Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwo Spraw Zagranicznych

NAWA z sukcesem realizuje misję promocji polskiej nauki. Ruszył Program POLONISTA

- Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej już od siedmiu lat inicjuje i wspiera proces umiędzynarodowienia polskiej nauki i szkolnictwa wyższego poprzez wymianę akademicką. Zajmujemy się również promocją i upowszechnianiem wiedzy na temat języka polskiego jako obcego na poziomie akademickim – mówi dr Dawid Kostecki, dyrektor NAWA.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego szkolnictwo wyższe Polonia

Po raz piąty obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. W całym kraju odbywają się wykłady, spotkania i wystawy

Upamiętnia ono dokonania polskich naukowców i ich dążenia do poznania prawdy, służy też zainspirowaniu młodych ludzi do pójścia w ślady wielkich badaczy. Jako datę wybrano 19 lutego - dzień urodzin w 1473 roku Mikołaja Kopernika, w uznaniu jego wybitnych zasług dla astronomii.
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Kopernik Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wystawa szkolnictwo wyższe

Nowe spojrzenie na umiędzynarodowienia nauki. Konferencja "Studenci zagraniczni w Polsce"

Po raz siedemnasty Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" zorganizowała ogólnopolską konferencję na temat strategii umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego - "Studenci zagraniczni w Polsce". Odbędzie się ona 8-9 lutego, a gospodarzem wydarzenia będzie Politechnika Poznańska.
Zobacz więcej na temat:  edukacja szkolnictwo wyższe studenci Poznań Katowice Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Minister nauki: podwyżki dla nauczycieli akademickich od marca

Minister nauki Dariusz Wieczorek powiedział, że nauczyciele akademiccy otrzymają 30-procentowe podwyżki od marca, najpóźniej od kwietnia. Gość Programu Trzeciego Polskiego Radia dodał, że obecnie minimalne zarobki profesora to 7300 zł, po podwyżce wynagrodzenie to wyniesie 9300 złotych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Dariusz Wieczorek edukacja szkolnictwo wyższe nauczyciel Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

PR24 "Ewolucja, a nie rewolucja". Minister Wieczorek o zmianach w polskiej nauce

- Jest wiele zastrzeżeń do ustawy i reformy wicepremiera Jarosława Gowina, która weszła w życie w 2019 r. Trzeba przede wszystkim zwiększać samodzielność uczelni i demokrację. Dochodzą do tego finanse. Funkcjonuje szereg instytutów badawczych jak Centrum Łukasiewicz i PAN. Chcemy rozmawiać, jak mądrze i efektywnie wydawać pieniądze na naukę, których jest znacznie więcej niż w poprzednim roku. Taka była zresztą decyzja premiera Donalda Tuska i liderów partii koalicyjnych - mówił w Polskim Radiu 24 minister nauki Dariusz Wieczorek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polskie Radio 24 Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego