X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Programy NAWA wspierają ciekawe projekty badawcze zagranicznych naukowców

19.03.2021 09:05
Dzięki programowi „Polonista” naukowcy z zagranicznych uczelni pracują nad ciekawymi i innowacyjnymi programami promującymi język polski. Jest tak m.in. na Politechnice Śląskiej i Uniwersytecie Śląskim. O swojej pracy opowiadają stypendyści z Włoch, dr Jacopo Saturno i prof. Alessandro Ajres.
Audio
  • Audycja z cyklu: "Z językiem polskim w świat" z udziałem dr Jacopo Saturno i prof. Alessandro Ajresa, stypendystów NAWA [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock.com/ diignat

W ramach programu „Polonista” naukowcy z zagranicy, stypendyści Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, pracują nad projektami, które dotyczą zarówno nauczania języka polskiego, jak i szeroko pojętej kultury, między innymi współczesnej muzyki czy sztuki miejskiej. Jak zgodnie twierdzą, uczestnictwo w programie  zapewnia im duże możliwości rozwoju oraz poznania polskiego środowiska akademickiego. Dzięki kontaktowi z językiem polskim i polską kulturą tu, na miejscu, w Polsce, pogłębia się ich znajomość polszczyzny, lepiej rozumieją też niuanse polskiej kultury czy języka.

W audycji „Z językiem polskim w świat” odwiedzamy Śląsk, gdzie na tamtejszych uczelniach swoją wiedzę poszerzają dwaj naukowcy z Włoch.  

Stypendystą NAWA jest dr Jacopo Saturno. W ramach programu „Polonista” na Politechnice Śląskiej realizuje on projekt „Interkomprehensywne nauczanie języka polskiego jako obcego Słowian Wschodnich”. Jest przekonany, że rezultaty pracy będzie można wykorzystać w dydaktyce nauczania języka polskiego jako obcego.

– Nie byłoby to możliwe bez obecności na Śląsku i bez współpracy z polskimi naukowcami – mówi dr Jacopo Saturno.

Z Turynu na Uniwersytet Śląski przybył prof. Alessandro Ajres, stypendysta Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, który w ramach programu „Polonista” realizuje projekt badawczy „Hip-hop music and urban art. Silesia as a center of new cultural and communication patterns”.

To niezwykle innowacyjne badanie, którego nie udałoby się przeprowadzić bez osobistej obecności naukowca w Katowicach. Dzięki pobytowi na Śląsku prof. Alessandro Ajres nie tylko prowadzi projekt, ale też przekonuje się, że jego wybór studiowania języka polskiego był jak najbardziej trafny.

W audycji dr Jacopo Saturno i prof. Alessandro Ajres mówią o początkach swojej współpracy z NAWA, o realizacji badań w ramach programu „Polonista” a także o swojej fascynacji polską kulturą i o miłości do języka polskiego.

Audycję „Z językiem polskim w świat” zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer. Do jej wysłuchania zaprasza Ewa Plisiecka.

Audycja powstała przy wsparciu finansowym Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.