Redakcja Polska

Nauka języka polskiego z NAWA otwiera nowe możliwości przed indyjskimi studentami

01.02.2021 12:00
Jednym z ustawowych zadań Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej jest promowanie języka polskiego poza granicami Polski. Zadanie to NAWA realizuje między innymi przez współpracę z ponad 80 uniwersytetami na całym świecie, w których prowadzone są lektoraty języka polskiego. Dwa spośród nich znajdują się w Indiach. Ich działalność wspiera Ambasada RP w Delhi.
Audio
  • "Z językiem polskim w świat". Lektoraty NAWA w Indiach i wzrastające zainteresowanie nauką języka polskiego i polską kulturą [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneShutterstock

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej realizuje swoje cele poprzez promocję nauki języka polskiego jako obcego, wspieranie działań dążących do profesjonalizacji nauczania, stały kontakt z ośrodkami akademickimi i instytucjami zajmującymi się nauczaniem języka polskiego oraz dbałość o podnoszenie rangi języka polskiego jako języka obcego. Uczy się go już blisko 10 tysięcy osób na całym świecie.

Justyna Guziak jest lektorką języka polskiego w Manipal Academy of Higher Education w Indiach, gdzie wykorzystuje doświadczenia zebrane dotąd w takich krajach jak Mongolia, Uzbekistan czy Tajlandia, a także podczas pracy z Polonią. 

Jak mówi - nauka języka polskiego to dla studentów nie tylko nauka dodatkowego, oryginalnego języka - to także szansa na wyróżnienie się, wymianę akademicką, czy dalsze pogłębianie znajomości języka razem z NAWA.

"Znajomość języka, zwłaszcza takiego jak język polski, który nie jest w głównym nurcie, dale im możliwość bycia innym, a także znalezienia lepszej pracy w Indiach, bo specjaliści ze znajomością języka polskiego są bardzo poszukiwani. Daje im to także możliwość poznania nowej kultury - europejskiej, polskiej, pojechania do Polski, zdobycia stypendium, a może nawet ukończenia studiów magisterskich na jednej z polskich uczelni. Dla indyjskich studentów to ogromna szansa" - mówi Justyna Guziak.

Ambasador RP w Nowym Delhi, prof. Adam Burakowski wskazuje na długą tradycję nauczania języka polskiego w Indiach. "Pierwszy lektorat języka polskiego został utworzony na Uniwersytecie w Delhi w 1968 roku. Od tego czasu kształci się w języku polskim każdego roku do kilkudziesięciu studentów, a do Delhi dołączyły kolejne miasta. Język polski cieszy się coraz większym zainteresowaniem" - mówi dyplomata.

Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer. Do jej wysłuchania zaprasza Przemysław Pawełek.

Audycja powstała przy wsparciu finansowym Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.