Redakcja Polska

Współczesna archeologia to nowoczesne metody badań i ścisła współpraca międzynarodowa

13.08.2021 13:00
Po wojnie Polska była jednym z niewielu krajów, który - pod wodzą profesora Kazimierza Michałowskiego - prowadził wielkie wykopaliska archeologiczne. Bez współpracy międzynarodowej byłoby to niemożliwe – mówi prof. Piotr Dyczek z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Historia odkryć polskich archeologów - rozmowa z prof. Piotrem Dyczkiem, kierownikiem Katedry Archeologii Klasycznej UW oraz dyrektorem Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej część 2 [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/Domena Publiczna

Archeolog klasyczny prof. Piotr Dyczek, kierownik Katedry Archeologii Klasycznej UW oraz dyrektor Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej, jest też autorem prawie 200 prac naukowych, członkiem m.in. Niemieckiego Instytutu Archeologicznego i międzynarodowych Rad Naukowych Sztuki Rzymskiej i Ceramiki Artystycznej. Jego zainteresowania obejmują kulturę epoki brązu w Grecji i archeologię limesową oraz badania archeologiczne nad dziedzictwem Ilirów, starożytnego ludu indoeuropejskiego zamieszkującego Półwysep Bałkański, podbitego przez Rzymian w I w. p. n. e.

Ośrodek Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego prowadzi badania archeologiczne na sześciu stanowiskach: w Novae w Bułgarii, w Tanais w Rosji, w Risan w Czarnogórze, w północnej Albanii oraz na Ukrainie.

W swoich pracach naukowcy z ośrodka sięgają, oprócz tradycyjnych metod archeologicznych, po nowoczesne interdyscyplinarne metody badań. Zależnie od potrzeb i możliwości prowadzone są badania geofizyczne, analizy zdjęć lotniczych i satelitarnych, badania antropologiczne, analizy fizykochemiczne malowideł ściennych, naczyń ceramicznych i metali. Prowadzone są także prace z zakresu konserwacji kamienia oraz odlewy niektórych zabytków. Wszystkie dane archeologiczne opracowywane są komputerowo zarówno w odniesieniu do zabytków ruchomych jak i architektury.

O metodach pracy współczesnych archeologów oraz o najważniejszych odkryciach podczas swojej pracy archeologa, prof. Piotr Dyczek opowiedział Ewie Plisieckiej. Zapraszamy do wysłuchania drugiej części rozmowy.

Audycja powstała we współpracy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW i Ministerstwem Spraw Zagranicznych.