Polskie Radio
Section05
Bałkany

Rosja wywoła kolejny konflikt na Bałkanach? Ekspert OSW o możliwych prowokacjach

- Od początku wojny na Ukrainie mówi się o tym, że Rosji zależy na tym, żeby gdzieś, jakby na tyłach Zachodu pojawiły się napięcia, które odciągnęłyby uwagę Unii Europejskiej od tego, co się dzieje na Ukrainie. Pokazałyby też siłę Federacji Rosyjskiej - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marta Szpala Ośrodek Studiów Wschodnich OSW ŚWIAT Europa Bałkany wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe Bośnia i Hercegowina Rosja Krzysztof Grzybowski

"Pierwszy sygnał początku erozji jego rządów". Ekspert o reelekcji prezydenta Serbii

- W wyborach prezydenckich Aleksandar Vuczić postawił sobie cel. Powiedział, że jeżeli uzyska mniej niż 60 proc., to będzie "smutny i rozczarowany". Może nie jest nawet bardzo rozczarowany, ponieważ uzyskał 58 proc., czyli niewiele mniej niż sobie zakładał, ale może to być pierwszy sygnał początku erozji jego rządów - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 analityk Instytutu Nowej Europy Jakub Bielamowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński ŚWIAT Europa Bałkany Serbia wybory

Szef Służby Zagranicznej: Polska prowadzi obecnie najbardziej aktywną politykę zagraniczną w historii

Minister Arkady Rzegocki, Szef Służby Zagranicznej podkreśla, że praca w dyplomacji do przede wszystkim służba i odpowiedzialność, to często praca 24 godziny na dobę. Szczególnie teraz, w tak szybko zmieniającym się świecie, przy dynamicznej sytuacji międzynarodowej i rozwijającym się kryzysie.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Bałkany Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Unia Europejska Tobruk Białoruś język polski

Wsparcie unijnych aspiracji Czarnogóry. Prezydent Andrzej Duda z wizytą na Bałkanach

Omówienie sytuacji na polsko-białoruskiej granicy oraz wyrażenie wsparcia dla unijnych aspiracji Czarnogóry to główne cele spotkania prezydentów Polski i Czarnogóry: Andrzeja Dudy i Milo Djukanovicia. Spotkanie rozpoczęło się w środę od oficjalnego powitania przed rezydencją prezydenta Czarnogóry w Cetinje.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Andrzej Duda Czarnogóra Macedonia Północna Bałkany dyplomacja Europa polityka Unia Europejska

ANALIZA Ekspert OSW o Bałkanach: nie można wykluczyć incydentu, który doprowadzi do wybuchu starć zbrojnych

W październiku 1991 roku, podążając za przykładem Słowenii i Chorwacji, parlament Bośni i Hercegowiny zapowiedział plan ogłoszenia niepodległości, pieczętując tym samym los rozpadającej się Jugosławii. Jak zauważają eksperci, dziś, 30 lat po zbojkotowanym przez bośniackich Serbów posiedzeniu parlamentu, ich obecny polityczny lider nacjonalistyczną retoryką przypomina przywódców, którzy w latach 90. doprowadzili kraj do krwawej wojny.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Bałkany Bośnia i Hercegowina Unia Europejska