Polskie Radio
Section05

Bałkany

Srebrenica – rana, która dzieli Bośnię do dziś

11 lipca przypada 30. rocznica masakry w Srebrenicy. Serbskie wojska zabiły wówczas 8 tysięcy muzułmańskich mieszkańców Bośni. Paulina Wankiewicz z Ośrodka Studiów Wschodnich tłumaczy, czym była ta zbrodnia i jak jest postrzegana we współczesnej Bośni i Hercegowinie. Rozmawiamy też o sytuacji, politycznej, gospodarczej i społecznej tego państwa.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Pogorzelski Srebrenica Bośnia i Hercegowina Jugosławia

Teodor Tomasz Jeż. "Nie pisałbym, gdyby Polska była w normalnym stanie"

Kiedyś – jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy, liczbą powieści (80!) ustępujący jedynie Józefowi I. Kraszewskiemu. Dziś zapomniany. Czemu zawdzięczał Teodor Tomasz Jeż (wł. Zygmunt Miłkowski) taką poczytność, co kryją półki z jego książkami i jak czasy, w których przyszło mu żyć, wpływały na jego pisanie?
Zobacz więcej na temat:  Zygmunt Miłkowski Teodor Tomasz Jeż romantyzm literatura prasa chłopi szlachta wspomnienie powieść

Polska razem z Niemcami i Francją. Apel do władz Gruzji

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji wyrazili ubolewanie z powodu decyzji gruzińskiego rządu o zawieszeniu negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską do 2028 roku. We wspólnym oświadczeniu szefowie dyplomacji państw Trójkąta Weimarskiego stwierdzili, że decyzja ta "stoi w sprzeczności z europejskimi aspiracjami narodu gruzińskiego wpisanymi do Konstytucji Gruzji".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Gruzja Europa infografika