Polskie Radio
Section05
Bałkany

Darko Cvijetić - autor poetyckiej powieści "Winda Schindlera"

Gościem audycji "Wszystkie książki świata" był Darko Cvijetić, pisarz i poeta używający języka chorwackiego, mieszkający w Republice Serbskiej, wchodzącej w skład Bośni i Hercegowiny. Opowiedział o swojej książce "Winda Schindlera", która niedawno pojawiła się na polskim rynku wydawniczym. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś Michał Matus Darko Cvijetić literatura powieść książki Bałkany Jugosławia Bośnia i Hercegowina

Monika Harceg z Nagrodą Europejski Poeta Wolności. "Okres ochronny" - wiersze o kobietach

Tom wierszy zatytułowany "Okres ochronny" autorstwa Moniki Harceg i przetłumaczony przez Aleksandrę Wojtaszek został wyróżniony nagrodą Europejski Poeta Wolności. Obie panie opowiedziały w audycji "Rozmowy po zmroku" w Programie 2 Polskiego Radia, skąd wziął się pomysł na start w konkursie oraz dlaczego temat kobiet jest dla chorwackiej poetki tak ważny.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Monika Harceg Aleksandra Wojtaszek poezja Bałkany

Niedrogie, nieprzesadnie dalekie, ale ciekawe - nieoczywiste kierunki na wakacje za granicą

Podróże nie muszą być dalekie i kosztowne. Wiele zależy od kreatywności i planu - możemy odkrywać również odległe rejony, prowincjonalne miasteczka albo peryferie i rzadko odwiedzane kwartały dużych miast. Te mniej oczywiste kierunki zagranicznej podróży mogą dostarczyć nam wielu emocji albo pozwolić na lepsze poznanie kultury danego regionu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski Lena Urbańska podróże turystyka Bałkany Gruzja

Teodor Tomasz Jeż. "Nie pisałbym, gdyby Polska była w normalnym stanie"

Kiedyś – jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy, liczbą powieści (80!) ustępujący jedynie Józefowi I. Kraszewskiemu. Dziś zapomniany. Czemu zawdzięczał Teodor Tomasz Jeż (wł. Zygmunt Miłkowski) taką poczytność, co kryją półki z jego książkami i jak czasy, w których przyszło mu żyć, wpływały na jego pisanie?
Zobacz więcej na temat:  Zygmunt Miłkowski Teodor Tomasz Jeż romantyzm literatura prasa chłopi szlachta Bałkany wspomnienie powieść

OPINIA Serbia się zbroi. Sąsiedzi nie kryją obaw

Serbia w ostatnim czasie przyspiesza z zakupami broni i sprzętu wojskowego, a także rozbudowuje kadrowo armię. Jest to przyjmowane z niepokojem przez sąsiadów - przede wszystkim Kosowo, z którym wciąż ma bardzo napięte stosunki. Rosną też obawy przed wykorzystywaniem Belgradu przez Moskwę do prowadzenia działań hybrydowych i dezinformacyjnych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Serbia Rosja wojna na Ukrainie Bałkany Unia Europejska

Amerykańskie myśliwce przeleciały nad Bośnią i Hercegowiną. "Dowód na gotowość reakcji USA w obliczu gróźb secesji"

W poniedziałek nad Bośnią i Hercegowiną zorganizowano ćwiczenia wojskowe sił specjalnych USA i BiH. Zapowiadająca je wcześniej ambasada USA zaznaczyła, że udział Amerykanów "ma być dowodem na gotowość reakcji w obliczu secesjonistycznych aktywności w kraju".
Zobacz więcej na temat:  Bośnia i Hercegowina ŚWIAT Bałkany Serbia USA F-16 samoloty Europa