Redakcja Polska

Doniosłe odkrycia profesora Karola Myśliwca w Egipcie i ich znaczenie dla nauki

17.12.2021 15:24
Za najważniejsze osiągnięcie z punktu widzenia naukowego, profesor Karol Myśliwiec uważa odkrycie dzielnicy warsztatów skupiających artystów i rzemieślników okresu ptolemejskiego w Tell Atrib, w Egipcie. Bowiem to miejsce zawierało klucz do zrozumienia wielu aspektów okresu ptolemejskiego, ale przede wszystkim dostarczyło materiału do wydatowania podobnych zabytków w muzeach całego świata.  
Audio
  • Historia odkryć polskich archeologów. Do wysłuchania rozmowy z profesorem Karolem Myśliwcem, jednym z najwybitniejszych polskich archeologów i egiptologów, zawodowo związanym z Instytutem Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, zaprasza Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneShutterstock/Nella

Profesor Karol Myśliwiec, jeden z najwybitniejszych polskich archeologów i egiptologów, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy wspomina, że już jako uczeń w szkole miał wiele, nawet zbyt wiele zainteresowań. - Interesowały mnie języki, historia, szuka, geografia, właściwie to wszystko co jest warsztatem archeologa, ale to nie znaczy, że od dzieciństwa marzyłem o studiowaniu archeologii śródziemnomorskiej - opowiada uczony. Wybór właśnie tego kierunku studiowania łączył się bardziej z możliwością wszechstronnego rozwoju i pogłębienia wiedzy z różnych dziedzin.

Polska archeologia zyskała sławę jeszcze przed II wojną światową, wraz z działalnością profesora Kazimierza Michałowskiego, twórcy polskiej szkoły archeologii, łączącej wykopaliska z konserwacją.

W latach 60-tych ubiegłego wieku, jako świeżo upieczony magister archeologii śródziemnomorskiej, Karol Myśliwiec otrzymał od profesora Michałowskiego zaproszenie  na wyjazd na wykopaliska do Egiptu oraz  dziewięciomiesięczne stypendium. - Było to wówczas jak „złapanie Pana Boga za piętę” - mówi profesor. - Każdy archeolog o tym marzył - dodaje naukowiec.

Kolejne wyjazdy na wykopaliska do Egiptu oraz dwuletnie stypendium Humboldta w Niemczech, przyśpieszyły rozwój naukowej kariery profesora Karola Myśliwca. Już od 1985 do 1995 roku samodzielnie kierował polsko-egipskimi wykopaliskami ratunkowymi w Tell Atrib, starożytne Athribis, w Delcie Nilu, a w 1987 objął kierownictwo polsko-egipskiej misji archeologicznej w Sakkarze po zachodniej stronie piramidy Dżesera. Misja ta odnalazła, przy najstarszej piramidzie świata, nieznaną część nekropolii dygnitarzy Starego Państwa, m.in. wykuty w skale grobowiec wezyra  Merefnebefa z unikatowymi reliefami i malowidłami.

Za najważniejsze osiągnięcie z punktu widzenia naukowego, profesor Karol Myśliwiec uważa odkrycie dzielnicy warsztatów skupiających artystów i rzemieślników okresu ptolemejskiego w Tell Atrib. Bowiem to miejsce zawierało klucze do zrozumienia  wielu aspektów okresu ptolemejskiego, ale przede wszystkim  dostarczyło materiału do wydatowania podobnych zabytków w muzeach całego świata. - Muzeum, które ma jakikolwiek zabytek egipski z ostatnich trzystu lat przed naszą erą  nie może się obejść bez naszych publikacji - mówi profesor Myśliwiec.

Prace polskich archeologów w Egipcie pod kierunkiem profesora Karola  Myśliwca i ich doniosłe odkrycia opisane w wielu publikacjach naukowych przyczyniły się z jednej strony do poszerzenia naszej wiedzy o starożytności, a z drugiej zainspirowały wielu badaczy do poszukiwań. W Egipcie pojawiły się archeologiczne misje japońskie, egipskie, australijskie, chińskie i z krajów Ameryki Południowej.

Zdaniem profesora Karola Myśliwca prace wykopaliskowe w Egipcie będą trwały do końca świata ponieważ  w każdym miejscu można coś tam znaleźć. To teren bogaty w zabytki. 

Do wysłuchania rozmowy z profesorem Karolem Myśliwcem, jednym z najwybitniejszych polskich archeologów i egiptologów, zawodowo związanym z Instytutem Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, zaprasza Maria Wieczorkiewicz.

Audycja powstała we współpracy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW i Ministerstwem Spraw Zagranicznych.