X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Section00
Jan Paweł II – pierwsza pielgrzymka do Polski7 czerwca 1979
Section01
40.
rocznica pierwszej
pielgrzymki jana pawła ii
do ojczyzny, 2-10 czerwca 1979

7 czerwca / Kalwaria Zebrzydowska

Przed Bazyliką w Kalwarii Zebrzydowskiej:

„Zawsze, kiedy tu przychodziłem, miałem świadomość, że zanurzam się w tym rezerwuarze wiary, nadziei i miłości, które naniosły na te wzgórza, na to sanktuarium całe pokolenia”.

Jan Paweł II w Kalwarii Zebrzydowskiej, FOTO: PAP / Teodor Walczak

play_arrow
- Nie samym chlebem żyje człowiek i nie samą doczesnością, i nie tylko poprzez zaspokajanie doczesnych – materialnych potrzeb, ambicji, pożądań, człowiek jest człowiekiem – mówił Jan Paweł II do pielgrzymów zgromadzonych przed Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej. [28:43]

/ Wadowice

„Bardzo pragnąłem tutaj przybyć, aby razem z Wami Bogu podziękować za wszelkie dobro, jakiego tu doznałem”.

Papież na wadowickim rynku, FOTO: PAP / Bogdan Łopieński

play_arrow
- Dziękuję również za to, że kiedy wybuchła sprawa z nowym papieżem 16 października w ubiegłym roku i Wadowice przeżyły wówczas najazd dziennikarzy, ci moi koledzy, a zwłaszcza ks. prałat Zacher, dali o mnie świadectwo lepsze, niż na to zasługiwałem – mówił Papież do witających go mieszkańców Wadowic. [17:02]

/ Oświęcim

Muzeum Auschwitz-Birkenau:

„Oświęcim jest miejscem, którego nie można tylko zwiedzać. Trzeba przy odwiedzinach pomyśleć z lękiem o tym, gdzie leżą granice nienawiści”.

Papież pod bramą obozu Auschwitz-Birkenau, FOTO: PAP / Stanisław Jakubowski

play_arrow
- Pragniemy ogarnąć uczuciem najgłębszej czci każde z tych zwycięstw, każdy przejaw człowieczeństwa, które było zaprzeczeniem systemu systematycznego zaprzeczenia człowieczeństwa. Na miejscu tak straszliwego podeptania człowieczeństwa, godności ludzkiej - zwycięstwo człowieka! – słowa Papieża wygłoszone na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. [37:32]

Po terenie Muzeum Auschitz-Birkenau Papież szedł z pochyloną głową

- Grupa dziennikarzy i pracowników muzeum szła w pewnym oddaleniu od papieża. On sam szedł w milczeniu aż do ściany straceń, gdzie się modlił - mówiła Anna Odi, przewodniczka po Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, która w grupie pracowników muzeum witała Papieża.

Papież doskonale rozumiał znaczenie tego miejsca, jego symbolikę i przesłanie dla współczesnych

- Po przejściu przez bramę z napisem "Arbeit Macht Frei" papież skierował się na dziedziniec bloku 11, a następnie udał się do celi, w której zginął ojciec Maksymilian Kobe i tam modlił się - mówił Andrzej Kacorzyk.

/ Kraków

W oknie przy Franciszkańskiej 3:

„Wystarczy wyjechać z Krakowa, żeby zaczęli cię lubić”.

"Jakby się kto pytał - Franciszkańska 3"

- Kraków był w czasie tej pielgrzymki miejscem szczególnym, bazą Ojca Świętego. Niegdy w życiu nie widziałem tylu ludzi w jednym miejscu, a do tego tak radosnych - mówił Piotr Legutko.
play_arrow
- Wystarczy wyjechać z Krakowa, żeby zaczęli go lubić – żartował Jan Paweł II w czasie spotkania z młodzieżą w oknie rezydencji arcybiskupów krakowskich przy Franciszkańskiej 3. [07:35]
2-10 czerwca 1979
/Dzień po dniu
Section025