X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Section00
40.
rocznica pierwszej
pielgrzymki jana pawła ii
do ojczyzny, 2-10 czerwca 1979
Karol Wojtyła na celowniku Służby Bezpieczeństwa

Biskup Wojtyła był obiektem permanentnej inwigilacji

- Karol Wojtyła od 1945 roku był obiektem zainteresowania bezpieki komunistycznej. Z dokumentów wynika, że inwigilacja przybrała na sile od 1958 roku, kiedy został biskupem w Krakowie - mówił Marek Lasota.

Karol Wojtyła na celowniku Służby Bezpieczeństwa

Karol Wojtyła był "obiektem" zainteresowania komunistycznej bezpieki od 1945 roku. Uczestniczył wtedy w uroczystościach kościelnych 3 maja, jego obecność została odnotowana przez funkcjonariuszy. Z zachowanych dokumentów wynika, że działania służb po wojnie w sprawie Wojtyły były sporadyczne. Systematycznie zajęto się nim w 1958 roku, kiedy został biskupem pomocniczym w Krakowie.

Stosowano wszystkie dostępne środki – podsłuchy, śledzenie, przeglądanie korespondencji, oczernianie. Historycy z Instytutu Pamięci Narodowej podkreślają, że choć SB "wprost wyłaziło ze skóry", ich działania przeciw Wojtyle trafiały w próżnię. On sam miał świadomość, że jest podsłuchiwany i obserwowany.

Kardynałowie Wojtyła i Wyszyński - kościelni wrogowie PRL

Wojtyła stoczył walkę w sprawie budowy kościoła w Nowej Hucie. W 1960 roku stanął krzyż w miejscu, gdzie miał być kościół. Dopiero w 1967 roku, w innym miejsce, ale jednak w Nowej Hucie, arcybiskup krakowski Karol Wojtyła koncelebrował mszę, rozpoczynając dzieło budowy kościoła. W dokumentach esbeckich z tych lat pojawiają się opinie, że Wojtyła może być większym i groźniejszym przeciwnikiem PRL niż kościelny wróg numer jeden - kardynał Stefan Wyszyński.

27 lat po powstaniu Nowej Huty – modelowego miasteczka przemysłowego PRL – kardynał Wojtyła konsekrował kościół Matki Bożej Królowej Polski, zwany Arką Pana. Wojtyła, już jako Jan Paweł II, chciał powrócić w to miejsce podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski. To właśnie na wizytę w tym miejscu nie zgodziły się komunistyczne władze, ustalając z Watykanem harmonogram pierwszej wizyty Jana Pawła II w ojczyźnie. Papież jednak nie ominął Nowej Huty, ponieważ wspomniał jej mieszkańców i walkę o budowę kościoła 9 czerwca w czasie spotkania z jej mieszkańcami w opactwie cystersów w Mogile.

Spór o obchody Millenium chrztu Polski

Kiedy Wojtyła został arcybiskupem Krakowa w 1964 roku, władze PRL wiedziały, że jest wybitnym gospodarzem diecezji krakowskiej. Wtedy już od kilku lat toczył się kolejny spór z władzami państwowymi w sprawie obchodów Millenium, czyli chrztu Polski. W opozycji do Kościoła miały odbywać się państwowe obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego. W 1966 roku władze państwowe wydały kolejne decyzje zakazujące procesji w święto Bożego Ciała w Krakowie.

SB notowała wszystkie ruchy krakowskiego metropolity. W dokumentach czytamy o sposobach odciągania ludzi od wydarzeń i świąt kościelnych, oczerniania i dezawuowania działań księży, a także "stosowanie sankcji administracyjnych w zależności od potrzeb i możliwości". W spawie kulis działania bezpieki zakłócających obchody Millenium, zachował się liczne dokumenty. Trwała wojna informacyjna, manipulacje propagandowe podsycające niechęć do Kościoła za sprawą listu wystosowanego w listopadzie 1965 roku przez biskupów polskich do biskupów niemieckich, zaczynających się słowami "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie".

Departament IV MSW w walce z Kościołem

PRL posiadało w swych strukturach osobny departament IV w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, tzw. departament "D", czyli Grupę Operacyjną do Zadań Dezintegracyjnych. O jej pracach informowane był najwyższe władze PZPR. Główną metodą zwalczania i rozpracowywania Kościoła katolickiego był werbunek agentów.

W zachowanych dokumentach pionu IV były sprecyzowany cele: "[…] Zdobywać informacje o planach i taktyce ośrodków kierowniczych Kościoła oraz formach i metodach ich działania; rozpoznawać sytuację wewnętrzną organizacji kościelnych dla ograniczenia ich działalności przez organizowanie i pogłębianie rozkładu wewnętrznego oraz popieranie i rozwój tendencji ruchów lojalnych wobec państwa; rozpoznawanie kontaktów i form oddziaływania ośrodków kierowniczych na poszczególne ogniwa Kościoła w kraju i zagranicą […]"

Diecezja krakowska rozpracowywana była przez jedną z największych grup IV Departamentu. W 1967 roku pracowało w niej 217 agentów.

"Neutralizowanie wpływów i znaczenia" Wojtyły

Nominacja Karola Wojtyły na metropolitę krakowskiego 26 czerwca 1967 roku, spowodowała jeszcze większe nakłady osobowe na „neutralizowanie wpływów i znaczenia” Wojtyły. W tym czasie był on już przez władze PRL zdefiniowany – obok kardynała Stefana Wyszyńskiego – jako główny przeciwnik partii i doktryny komunizmu.

W tym czasie w otoczeniu Karola Wojtyły krążyli agenci SB, którzy fabrykowali dokumenty, mówiące m.in. o intymnych relacjach z TW "Ewa" związanej z redakcją "Tygodnika Powszechnego". Preparowano listy i dokumenty mające oczerniać Wojtyłę. Bezpieka miała wgląd w korespondencję. Inwigilowano jego wyjazdy rekolekcyjne, gości przyjeżdżających do kurii, przeprowadzano rewizje.

W jednym z dokumentów sporządzonych przez Wydział IV krakowskiej SB, z kwietnia 1976 roku czytamy:

"Absolutnie nie demonizując osoby krakowskiego metropolity, trzeba jednak obiektywnie stwierdzić, że jego mądrość i autorytet polega m.in. na kapitalnej wręcz umiejętności wykorzystania potencjału naukowego, jakie znajduje się w dyspozycji Kościoła w Krakowie, na zaangażowaniu do pracy na rzecz Kościoła nie tylko zorganizowanego świeckiego aktywu katolickiego, ale także innych osób, liczących się w krakowskich środowiskach naukowych. […] Credo swojej działalności powtarza często w lapidarnym skrócie, twierdzi mianowicie, że w warunkach polskich życie Kościoła nie może płynąć bocznym nurtem. Cele te realizowane są przez lansowanie tezy o przeciwstawności interesów państwa i społeczeństwa. Uzurpując sobie prawo przywódcy, rzecznika interesów społeczeństwa i wychowawcy kardynał Karol Wojtyła i inni hierarchowie, odwołując się do przykładów z przeszłości, że biskupi krakowscy nigdy nie byli łatwi i korni wobec władzy, pouczają wiernych o przysługujących im prawach oraz sposobach ich egzekwowania".

Wybór Wojtyły na papieża w październiku 1978 roku zmusił służby tajne PRL do zwiększenia zainteresowania, przy jednoczesnym przeniesieniu działań do Watykanu. Dziś wiadomo, że w otoczeniu Jana Pawła II umieszczono agentów prowadzonych przez oficerów wywiadu - pracujących "pod przykryciem" dyplomatów PRL.
2-10 czerwca 1979
/Dzień po dniu
Męskie Granie 2019