JAZZ.PL

Marcin Pater Trio. Debiutancko i przedpremierowo [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 07:00
Marcin Pater Trio to kolejny zespół, który wystąpił w ramach koncertowego cyklu Jazz.PL. 3 grudnia br. zespół dowodzony przez utalentowanego młodego wibrafonistę zaprezentował utwory z debiutanckiej płyty "Nothing But Trouble", a także zupełnie nowe kompozycje, które znajdą się na przyszłorocznym albumie formacji. Zapis wideo koncertu znajduje się w artykule.

ZOBACZ WIDEO

[YouTube Programu 2 Polskiego Radia]

Wibrafon to jeden z kluczowych instrumentów w historii polskiego jazzu, a Marcin Pater jest tego instrumentu przyszłością.

Trio Marcina Patera z basistą Mateuszem Szewczykiem i perkusistą Adamem Wajdzikiem w składzie, istnieje od pięciu lat i w tym czasie zdążyło zebrać całą kolekcję nagród. Grupa odnosiła sukcesy zarówno za granicą (m.in. na Sibiu Jazz Comptetition w Rumunii, B-Jazz International Contest w Belgii), jak i na kluczowych konkursach w kraju; na czele z Grand Prix konkursu na Indywidualność Jazzową na festiwalu Jazz nad Odrą, ale także zwyciężając Jazz Juniors w Krakowie czy RCK Pro Jazz Festival w Kołobrzegu.

Współpraca z Leszkiem Możdżerem

Blisko dwa lata temu Marcin Pater Trio zadebiutowało na rynku fonograficznym albumem "Nothing But Trouble", wydanym pod szyldem włoskiej wytwórni Emme Record Label. Płyta ukazuje talent kompozytorski lidera i doskonałą więź muzyczną łączącą członków zespołu, co znalazło odzwierciedlenie w entuzjastycznych recenzjach krytyków. Tymczasem zbliża się premiera drugiej płyty zespołu (przewidziana na rok 2022), na której młodym artystom towarzyszyć będzie Leszek Możdżer – pianista, który od niemal trzydziestu lat jest jednym z kluczowych artystów polskiej sceny muzycznej, nie tylko jazzowej.

W ramach koncertu w radiowej Dwójce usłyszeliśmy zarówno repertuar z pierwszego albumu, jak i przedpremierowe kompozycje, które ukażą się w ramach nowego wydawnictwa.

Skład:

Marcin Pater – wibrafon
Mateusz Szewczyk – kontrabas/bas
Adam Wajdzik – perkusja

prowadzenie koncertu – Roch Siciński

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>

***

Audycja "Jazz.PL" nadana została na antenie Dwójki w piątek 3 grudnia.

Zobacz więcej na temat: Jazz koncert Roch Siciński