JAZZ.PL

"To nie przypadek". Bogdan Hołownia i Paweł Pańta [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2022 15:01
Po raz pierwszy stanęli razem na scenie pod koniec lat 90. Od tego czasu spotykali się w różnych składach, na wielu koncertach i w studiach nagraniowych. Bogdan Hołownia i Paweł Pańta - bo o nich mowa - tym razem zagrali w Studiu S-3 Polskiego Radia, gdzie zaprezentowali swój najnowszy album "To nie przypadek". Zapraszamy do oglądania!

ZOBACZ WIDEO

Fortepian i kontrabas – taki duet w muzyce jazzowej jest formułą niezwykle wymagającą. Te najsłynniejsze w historii zawsze były wysublimowane, kunsztowne i pełne elegancji. Ray Brown i Jimmy Rowles, Kenny Barron i Dave Holland, Charlie Haden i Hank Jones – we wszystkich słynnych duetach jazzowych ważniejsza od precyzji była jednak niemal telepatyczna komunikacja. Ten magiczny element odróżnia pary bardzo sprawne, od tych wybitnych. Bogdan Hołownia i Paweł Pańta to duet wybitny.

Po raz pierwszy stanęli razem na scenie pod koniec lat 90. Od tego czasu spotykali się w różnych składach, na wielu koncertach i w studiach nagraniowych, aż przyszedł czas na zarejestrowanie kolejnej płyty w składzie trio. Trzeci muzyk nie zjawił się jednak na miejscu sesji, a pianista i kontrabasista, zamiast wrócić do domów, postanowili wykorzystać instrumenty, mikrofony i przede wszystkim czas zarezerwowany w studiu.

W takich, na pozór banalnych, okolicznościach powstają płyty wyjątkowe – jak pierwsza płyta tego duetu zatytułowana przewrotnie "To nie przypadek". Muzyka nagrana kilka tygodni przed wybuchem pandemii teraz trafia do rąk słuchaczy. Repertuar to polskie, piękne i ponadczasowe utwory, tworzące pewnego rodzaju przekrój wielu dekad XX w. Od przedwojennych szlagierów, po temat muzyczny z serialu "07 zgłoś się". Gdyby jednak były to amerykańskie standardy jazzowe, to ostateczny efekt byłby podobny, a to dlatego, że słuchając duetu Hołownia/Pańta szybko można dojść do wniosku, że nie jest ważne, co grają, ważne jak.

Skład:

Bogdan Hołownia – fortepian

Paweł Pańta – kontrabas

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>


Bogdan Hołownia i Paweł Pańta.JPG
Bogdan Hołownia i Paweł Pańta. Koncert w cyku Jazz.PL

Pianista Bogdan Hołownia, nazywany romantykiem fortepianu, od blisko trzydziestu lat zaliczany jest do czołówki polskich muzyków jazzowych. Współpracował m.in. z Ewą Bem, Lorą Szafran, Urszulą Dudziak, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Januszem Muniakiem czy Michałem Urbaniakiem. Studiował grę na fortepianie w słynnym Berklee College of Music w Bostonie. W roku 2001 otrzymał Fryderyka w kategorii "Jazzowy Album Roku" za płytę "Don't Ask Why - piano solo", a w roku 2002 został laureatem Grand Prix Jazz "Melomani" jako artysta roku. Hołownia jest także badaczem twórczości Jerzego Wasowskiego, a najbardziej naturalnym muzycznym środowiskiem artysty są standardy – zarówno te amerykańskie, jak i polskie ponadczasowe melodie.

Paweł Pańta to wybitny kontrabasista i gitarzysta basowy. Współpracował z całą czołówką polskiego jazzu, m.in. występował ze Zbigniewem Namysłowskim, współtworzył Andrzej Kurylewicz Trio, Wojciech Karolak Trio czy trio Wojciecha Gogolewskiego, a przez blisko 20 lat Włodek Pawlik Trio – z którym nagrał 6 albumów, a zwieńczeniem wspólnej pracy było zdobycie nagrody Grammy 2014 za album "Night in Calisia". Ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie kontrabasu prof. Andrzeja Mysińskiego oraz Studium Jazzowe Zbigniewa Wegehaupta. W 1995 roku był członkiem Gustav Mahler Jugendorchester, prowadzonej przez Claudio Abbado. W latach 1996-98 współpracował z orkiestrą Philharmonie der Nationen, z którą zagrał ponad 100 koncertów. Wielokrotnie koncertował z wybitnymi solistami, takimi jak: Piotr Paleczny, Karol Radziwonowicz, Władysław Kłosiewicz, czy Konstanty Andrzej Kulka.


Paweł Pańta Paweł Pańta

Zobacz zapowiedź:

(Facebook Dwójki)

***

Koncert transmitowaliśmy 4 lutego w Programie 2 Polskiego Radia. 

Zobacz więcej na temat: Jazz Dwójka