JAZZ.PL

Kuba Płużek Quartet. Księga rezonansu i nie tylko [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2022 19:00
Na kolejnym koncercie w cyklu "Jazz.PL" usłyszeliśmy kwartet pianisty Kuby Płużka. Muzycy zaprezentowali utwory z różnych płyt kompozytora i lidera zespołu. Zapraszamy do oglądania wideo!

Oglądaj wideo:

YouTube Programu 2 Polskiego Radia

Kuba Płużek

Urodzony w Krakowie w 1988 roku kompozytor i pianista jazzowy. Studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach (Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej). Jeden z najbardziej utalentowanych i kreatywnych instrumentalistów polskiej sceny muzycznej. Twórczo konsekwentny i bezkompromisowy. Wirtuoz i wizjoner odważnie eksplorujący świat dźwięków i granice harmonii.

Współtworzy wiele nieszablonowych zespołów i projektów, dla których nierzadko pisze muzykę. Kuba Płużek nagrał ponad dwadzieścia płyt, z czego pięć firmuje swoim nazwiskiem; trzy w kwartecie, nagrane w składzie: Kuba Płużek (p), Marek Pospieszalski (sax), Max Mucha (db), Dawid Fortuna (dr) - "First Album" (2014), "Froots" (2017), "Creationism" (2018) oraz płyty solowe "Eleven Songs" (2015) i "Book of Resonance" (2021). Na drugim, nagranym w londyńskim Snap Studios, albumie solowym pianisty jedną z głównych ról pełni rezonator magnetyczny, który poszerza możliwości wykonawcze i brzmieniowe fortepianu.

Finalista Montreux Piano Competition, nominowany do nagrody Fryderyk 2015, zwycięzca i finalista najważniejszych polskich oraz międzynarodowych konkursów jazzowych.

Kuba Płużek współpracował i występował m.in. z Januszem Muniakiem, Zbigniewem Wegehauptem, Arkiem Skolikiem, Wayne'em Dockerym, Michałem Urbaniakiem, Gregiem Osbym, Nigelem Kennedym, Maciejem Sikałą, Bronisławem Suchankiem.

Marek Pospieszalski

Ogromny wpływ na jego kształtowanie się ma muzykująca rodzina oraz środowisko skupione wokół zespołu Tie Break, w którym gra jego ojciec Mateusz. W ślad za nim za swój główny instrument obiera saksofon. W wieku 17 lat zaczyna grać w zespole trębacza Antoniego Gralaka, od tamtej pory nieprzerwanie funkcjonuje jako muzyk.

Jest absolwentem krakowskiej Akademii Muzycznej. Prowadzi własny kwartet (z Eliasem Stemesederem, Maxem Muchą i Maxem Andrzejewskim). Jest członkiem kwintetu Wojtka Mazolewskiego, kwartetu Kuby Płużka i kwintetu Mateusza Pospieszalskiego. Znalazł się na liście najbardziej obiecujących artystów w Europie zatytułowanej "25 unerhörte kommende Großen", którą niemiecki magazyn JAZZ THING opublikował z okazji swojego 25-lecia. Jego muzyczna baza to muzyka improwizowana, eksperymentalna i współczesny jazz, choć jest otwarty i czerpie ze wszelkich muzycznych gatunków, czego dowodem jest współpraca z muzykami sceny hiphopowej, elektronicznej rockowej i popowej.

Koncertował na dziesiątkach festiwali na całym świecie. Współpracował m.in. z takimi artystami jak Dennis Gonzalez, Marco Eneidi, Joanna Duda, Oskar Törok, Piotr Damasiewicz, Maciej Obara, Janusz Yanina Iwański, Krzysztof Knittel, Paweł Kaczmarczyk, Nikola Kołodziejczyk.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>

Max Mucha
Urodzony w 1989 w Częstochowie. Kontrabasista, studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Jazz Institut Berlin. Aktywny na polskiej i europejskiej scenie, współpracuje m.in. z Dominikiem Wanią, Loganem Richardsonem, Christianem Scottem, Adamem Strugiem, Eliasem Stemesederem, Mateuszem Pospieszalskim, Laurą Winkler. Występował na wielu festiwalach w Europie i poza: Moers Festival, Berlin JazzFest, Delhi Jazz Festival.

Dawid Fortuna

Urodzony w 1988 roku, absolwent bydgoskiej szkoły muzycznej, kontynuował naukę w krakowskiej Akademii Muzycznej. Swoje umiejętności zawdzięcza wspaniałym pedagogom, do których należą Maciej Korpal, Mirosław Żyta, Jan Pilch, oraz genialnym muzykom, z którymi miał okazję współpracować, m.in. Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Zbigniew Wegehaupt, Adam Pierończyk, Michael Patches Stewart, Leszek Możdżer, Dominik Wania, Adam Bałdych, Paweł Kaczmarczyk, Sebastian Bernatowicz, Jerzy Małek.

Regularnie występuje z: Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band, New Bone, NSI Quartet, Kuba Płużek Quartet, Dominik Wania Trio, PeGaPoFo, Cracow Jazz Colective.

Czytaj też:

Skład:

Kuba Płużek – fortepian

Marek Pospieszalski – saksofon

Max Mucha – kontrabas

Dawid Fortuna – perkusja

Koncert poprowadził Piotr Metz.

***

Koncert w cyklu "Jazz.PL" transmitowaliśmy w piątek (25.02) o godz. 18.00.

Zobacz więcej na temat: Jazz fortepian Dwójka