JAZZ.PL

Kuba Więcek & Piotr Orzechowski z elementami ukraińskimi [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2022 19:00
W ramach cyklu "Jazz.PL" wystąpiło dwóch czołowych przedstawicieli młodego pokolenia – saksofonista i producent muzyczny Kuba Więcek oraz pianista Piotr Orzechowski. W związku z wydarzeniami za naszą wschodnią granicą artyści postanowili zmodyfikować zaplanowany wcześniej program koncertu.

ZOBACZ WIDEO:

[YouTube Programu 2 Polskiego Radia]

W Studiu S3 miały wybrzmieć utwory inspirowane wybranymi fragmentami amerykańskich standardów jazzowych, jednak materiał bazowy, na podstawie którego Kuba Więcek i Piotr Orzechowski improwizowali, poszerzony został o pieśni ukraińskie.

- Najpierw zdecydowaliśmy, że powrócimy do naszego programu ze standardami jazzowymi, ale chcieliśmy zagrać je w sposób eksperymentalny, w jaki jeszcze ich nie graliśmy. Głównym założeniem jest improwizacja na podstawie wybranych części tych kompozycji, chcemy brać z nich tylko skrawki, które posłużą za inspirację do wspólnej gry. Jesteśmy jednak pod dużym wpływem tego co dzieje się za naszą wschodnią granicą, dlatego w ostatnich dniach doszliśmy do wniosku, że w ten amerykański repertuar wpleciemy także piosenki ukraińskie i potraktujemy je tak samo jak standardy. To są naprawdę piękne melodie, więc możliwe, że zdominują one piątkowy koncert - mówił Kuba Więcek.

Gospodarzem wieczoru w Studiu S3 był Roch Siciński.

***

Kuba Więcek – producent muzyczny i saksofonista altowy, który w swoich improwizacjach i kompozycjach czerpie doświadczenia z wielu gatunków muzyki, poczynając od klasyki, przez folklor europejski i jazz, a kończąc na muzyce elektronicznej, alternatywnej czy hip-hopie. Jest laureatem wielu nagród, w tym "Mateusza" Trójki, Fryderyka za Jazzowy Debiut Roku czy "O!Lśnienia 2022". Saksofonista doceniany jest także na arenie międzynarodowej. Najbardziej prestiżowy magazyn jazzowy – amerykański "DownBeat" – umieścił go w zestawieniu 25 artystów wyróżnionych jako "25 for the future", czyli grona muzyków, którzy wg miesięcznika będą mieli największy wpływ na rozwój światowego jazzu w najbliższych latach.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>

Piotr Orzechowski – pianista, improwizator, kompozytor. Absolwent Berklee College of Music w Walencji. Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, przez krytykę okrzyknięty "najbardziej kreatywnym i bezkompromisowym artystą młodego polskiego jazzu". Po głośnym zwycięstwie na szwajcarskim Montreux Jazz Solo Piano Competition 2011 występuje na całym świecie, a każda jego płyta staje się wydarzeniem. Współpracował z gigantami muzyki współczesnej, jak Philip Glass czy Krzysztof Penderecki. Występował z wybitnymi postaciami światowego jazzu, takimi jak Randy Brecker, Avishai Cohen, Victor Mendoza, czy Jacek Kochan. Jego twórczość, stanowiąca syntezę gatunków, wymyka się prostym klasyfikacjom i nie daje zaszufladkować. Występuje również pod pseudonimem Pianohooligan.

***

Koncert w cyklu "Jazz.PL" transmitowaliśmy w piątek (18.03) o godz. 18.00.

Zobacz więcej na temat: Jazz koncert Dwójka