JAZZ.PL

Michał Bąk Quartetto. Jazz inspirowany barokiem [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2022 19:00
- Muzycy jazzowi łączą jazz z gatunkami, które powstały później: z rockiem czy hip-hopem. Michał Bąk patrzy jednak w przeciwnym kierunku, w stronę Muzyki Dawnej. I trudno się dziwić, bo artysta współpracuje m.in. z {oh!} Orkiestrą Historyczną czy Capellą Cracoviensis. I sam przyznaje, że jego serce jest podzielone na pół: kocha i jazz, i barok, łącząc te gatunki w bardzo elegancki sposób - mówił Roch Siciński, zapowiadając koncert trójmiejskiego zespołu Michał Bąk Quartetto.

Oglądaj wideo:

YouTube Programu 2 PR


- Za pomocą różnych środków wyrazowych inspirowanych dawnymi mistrzami muzyki klasycznej oraz współczesnymi technikami wykonawczymi pragniemy wyrazić swoje aktualne przeżycia i doświadczenia - mówi lider kwartetu Michał Bąk. Poza autorskim kwartetem kontrabasista znany jest ze współpracy z m.in. {oh!} Orkiestrą Historyczną, Arte Dei Suonatori, Goldberg Baroque Ensemble, Holland Baroque, Orkiestrą Kameralną Progress, Orkiestrą Muzyki Dawnej KORE, Kamil Piotrowicz Quintet, Chęcki/Zienkowski Quartet czy Nene Heroine.


Jazz.pl 1200.JPG
Michał Bąk Quartetto w cyklu Jazz.PL

Ideą zespołu Michał Bąk Quartetto jest łączenie światów muzyki jazzowej i klasycznej ze współczesną improwizacją, a w repertuarze piątkowego koncertu znajdą się kompozycje z albumu "Fortress" - drugiej płyty w dorobku kwartetu. - Fortress (ang. twierdza) to przestrzeń, w której czujemy się bezpiecznie; gdzie możemy znaleźć odpoczynek od zgiełku codzienności, naszych wątpliwości czy otaczających nas problemów - tłumaczy lider grupy.

Jazz i muzyka klasyczna

Michał Bąk pochodzi z Gdańska. Naukę gry na kontrabasie rozpoczął w wieku 10 lat w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku Wrzeszczu. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na wydziale klasycznym (w klasie dr. hab. Waldemara Tamowskiego i dr. Jana Kotuli) oraz jazzowym (w klasie mgr. Michała Barańskiego). Jest laureatem wielu konkursów kontrabasowych, jak i jazzowych. Brał udział w warsztatach jazzowych prowadzonych przez takich artystów jak: Seamus Blake, Andy Midleton, Mark Helias, Charnett Moffet, Dave Liebman i Boby Watson.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>

Skład:

Emil Miszk – trąbka
Jakub Klemensiewicz – saksofon tenorowy i sopranowy
Michał Bąk – kontrabas
Sławek Koryzno – perkusja

Gospodarzem wieczoru w Studiu S3 był Roch Siciński.

***

Koncert z cyklu "Jazz.PL" transmitowaliśmy w piątek (25.03).

Zobacz więcej na temat: Jazz barok koncert