JAZZ.PL

Tomasz Stańko Recomposed. Bracia Oleś na 80. urodziny Mistrza [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2022 19:00
W drugim z cyklu letnich koncertów Jazz.PL pojawiła się twórczość Tomasza Stańko. Z okazji 80. urodzin polskiego geniusza jazzu jego kompozycje w Studiu S-3 wykonali Bracia Oleś oraz zaproszeni przez nich muzycy.

Oglądaj wideo:

[YouTube Dwójka Polskie Radio]

Jego muzyka na całym świecie rozpoznawalna jest po pierwszym zaśpiewie. I to nie tylko ze względu na charakterystyczny, przeszywający dźwięk trąbki, ale też przez jedyną w swoim rodzaju frazę oraz wybitne kompozycje. Wszystkie te elementy były nierozerwalnie związane z nieprzeciętną osobowością tego artysty. On nie tworzył muzyki – On był muzyką.

W cyklu Jazz.PL obchody 80. urodzin Tomasza Stańko! Po kompozycje polskiego geniusza jazzu, sięgnie najlepsza rodzima sekcja (nie tylko) rytmiczna. Muzycy, których oprócz niebywałej wrażliwości, wiedzy i perfekcyjnego warsztatu, wyróżnia niebywała otwartość umysłu. A to Tomasz Stańko cenił najbardziej.

W piątek (8.07) w Studiu S-3 wystąpili Bracia Olesiowie! Artyści do współpracy zaprosili Wojciecha Jachnę (trąbka), Bartosza Prucnala (saksofon) oraz Irka Wojtczaka (saksofon). Razem wykonali premierowo, na specjalne zamówienie Dwójki, wybrane kompozycje Tomasza Stańko.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>

Tomasz Stańko Recomposed - wykonawcy:

Wojtek Jachna - trąbka
Bartosz Prucnal - saksofon altowy
Irek Wojtczak - saksofon tenorowy
Marcin Oleś - kontrabas
Bartłomiej Oleś - perkusja

Koncert poprowadził Andrzej Zieliński.

***

Latem cykl "Jazz.PL" zmienia formułę. Od początku lipca zapraszamy na premierowe koncerty specjalne. W Studiu S3 pojawią się m.in. Dominik Wania, Jan Ptaszyn Wróblewski, Marcin Wasilewski, Bracia Oleś, Kamil Piotrowicz czy Józef Skrzek. Specjalnie dla słuchaczy Dwójki czołówka współczesnej sceny na nowo odczyta muzykę artystów, którzy istotnie wpłynęli na DNA polskiego jazzu. Każdy z koncertów skupiony będzie wokół twórczości wybranej postaci, usłyszymy muzykę Wojciecha Karolaka, Janusza Muniaka, Tomasza Stańki, Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza, Tomasza Szukalskiego i innych.

Letnia odsłona Dwójkowego cyklu to muzyczny dowód na to, że w jednym miejscu i czasie przeszłość może spotkać się z teraźniejszością, a nawet przyszłością.

Partnerem letniej odsłony cyklu "Jazz.PL" jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.  Transmisja koncertu również na portalu Ninateka.pl

***

Na audycję "Jazz.PL" zapraszaliśmy w piątek (8.07) w godz. 18.00-19.00.