JAZZ.PL

"Tribute to Henryk Majewski". Robert Majewski z zespołem [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2022 19:00
W letniej odsłonie cyklu "Jazz.PL" radiowa Dwójka zaprosiła na koncert pt. "Tribute to Henryk Majewski". Specjalnie na zamówienie PR2 w Studiu S-3 wraz z zespołem pojawił się Robert Majewski - syn bohatera wieczoru.

Oglądaj wideo:

YouTube Dwójka Polskie Radio

Robert Majewski (ur. 1963) to syn legendy polskiego jazzu, Henryka (1936-2005) – wybitnego trębacza, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego (PSJ), wiceprezesa STOART i dyrektora Festiwalu Jazz Jamboree. Robert, choć oczywiście odziedziczył muzyczny talent po ojcu, jest przede wszystkim samodzielnym, niezwykle utalentowanym artystą o wielkiej artystycznej autonomii i bogatym dorobku – gra na trąbce, komponuje, nagrywa muzykę filmową. Jest również cenionym pedagogiem. Nagrywa autorskie rzeczy oraz własne interpretacje utworów m.in. Chopina, Komedy czy Grechuty.

W 2016 roku Rober Majewski złożył ojcu muzyczny hołd, wydając album "Tribute to Henryk Majewski". Do jego nagrania zaprosił czołowych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej, którzy współpracowali z Henrykiem Majewskim – m.in. Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Andrzeja Jagodzińskiego, Henryka Miśkiewicza i Czesława Bartkowskiego. Album został uhonorowany nagrodą Fryderyk w kategorii Najlepszy Album Roku. To była już kolejna statuetka w dorobku trębacza, gdyż kilka lat wcześniej, w tej samej kategorii nagrodzono jego album "My One And Only Love".

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>

Utwory te można było usłyszeć w najbliższy piątek, 22 lipca, w Studiu S-3 w ramach letniej odsłony cyklu "Jazz.PL".

Zespół wystąpił w składzie:

  • Robert Majewski - trąbka
  • Jan Ptaszyn Wróblewski - saksofon
  • Henryk Miśkiewicz - saksofon
  • Michał Tokaj - fortepian
  • Sławomir Kurkiewicz - kontrabas
  • Michał Miśkiewicz - perkusja

Koncert poprowadził Piotr Metz – jeden z kuratorów jazzowego cyklu radiowej Dwójki. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, którą dziennikarz ten przeprowadził z Robertem Majewskim przed koncertem:

[YouTube Programu 2 Polskiego Radia]

Podczas wakacyjnej serii koncertów czołówka współczesnej sceny na nowo odczytuje muzykę artystów, którzy istotnie wpłynęli na DNA polskiego jazzu.

Partnerem letniej odsłony cyklu "Jazz.PL" jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.  Transmisja koncertu również na portalu Ninateka.pl

***

Na audycję "Jazz.pl" zapraszaliśmy w piątek (22.07) w godz. 18.00-19.00.

materiały prom.