JAZZ.PL

"Tomasz Szukalski Recomposed". Zespoły Dominika Wani i Józefa Skrzeka w cyklu "Jazz.PL" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 20:00
Tym razem fanów jazzu czekały aż dwie godziny wypełnione muzyką Tomasza Szukalskiego – 5 sierpnia odcinek piątkowego cyklu "Jazz.PL" wydłużony był do godziny 20.00. W ramach specjalnego wieczoru w Studiu S3 wystąpiły dwa zespoły: Dominik Wania Quartet i Skrzek/Sikała Duo. W tym tygodniu przypadła 10. rocznica śmierci Tomasza Szukalskiego, giganta jazzowego saksofonu. 

Zobacz wideo:

[YouTube Dwójki]

Specjalnie na ten koncert Dominik Wania powołał do życia nowy kwartet. Na saksofonie zagra Jarek Bothur, który przyznaje, że gdyby nie muzyka Tomasza Szukalskiego, nigdy nie zostałby jazzmanem. W sekcji rytmicznej wystąpili przedstawiciele młodego pokolenia: kontrabasista Piotr Narajowski i perkusista Grzegorz Pałka. Nowy zespół czołowego polskiego pianisty wykonał kompozycje z repertuaru legendarnej grupy "The Quartet", z którą Tomasz Szukalski pod koniec lat 70. odnosił sukcesy w Europie, ale także w Nowym Jorku.


Szukalski Recomposed Skrzek Sikała.JPG
Koncert "Tomasz Szukalski Recomposed"

W drugiej części wieczoru zagrał Józef Skrzek, który zaprosił do współpracy Macieja Sikałę – od połowy lat 90. uznawanego za jednego z najważniejszych saksofonistów jazzowych w naszym kraju. W tej części koncertu powróciły utwory, które Tomasz Szukalski wykonywał w duecie z Józefem Skrzekiem – przede wszystkim w pierwszej połowie lat 80. (m.in. kultowy album "Ambitus Extended") – we wcześniejszej dekadzie saksofonista współpracował także z SBB.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>

Tomasz Szukalski – jeden z największych jazzmanów w historii polskiej muzyki. Był saksofonistą obdarzonym niezwykle silnym brzmieniem i oryginalnym frazowaniem, współtwórcą sukcesów takich zespołów jak Time Killers, The Quartet, Tomasz Stańko Quartet czy Zbigniew Namysłowski Quintet. Był solistą w takich orkiestrach jak Studio Jazzowe Polskiego Radia, Big Band Stodoła i The Polish-Czech Big Band.

Występował w najsłynniejszych jazzowych salach jak Village Vanguard w Nowym Jorku oraz nagrywał dla m.in. ECM – najbardziej prestiżowej wytwórni jazzowej (w zespołach Edwarda Vesali oraz kwartecie Tomasza Stańko).

Był artystą elastycznym, odnajdującym się zarówno w jazzie mainstreamowym, jak i awangardowym, ale także muzyce bluesowej czy rockowej. Słuchacze nazywali go "Szakal", młodsi muzycy "Wujek", a krytycy muzyczni "Tenorissimus".

2 sierpnia przypadła dziesiąta rocznica jego śmierci.

Koncerty poprowadzili: Roch Siciński i Piotr Metz.

Zobacz zapowiedź:

(Facebook Dwójki)

Dominik Wania Quartet:

Jarek Bothur – saksofon tenorowy

Dominik Wania – fortepian

Piotr Narajowski – kontrabas

Grzegorz Pałka – perkusja


Skrzek/Sikała Duo:

Józef Skrzek – instrumenty klawiszowe

Maciej Sikała – saksofon tenorowy

Partnerem letniej odsłony cyklu "Jazz.PL" jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Transmisja koncertu również na portalu Ninateka.pl.

***

Koncert transmitowaliśmy 5 sierpnia od godziny 18.00 do 20.00.

Zobacz więcej na temat: Jazz Tomasz Szukalski Dwójka