JAZZ.PL

Piotr Wyleżoł Septet i muzyka Wojciecha Karolaka [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2022 16:30
Wojciech Karolak był jedną z najważniejszych postaci polskiego jazzu. Po muzykę znakomitego pianisty, organisty i kompozytora sięgnął septet pod kierunkiem Piotra Wyleżoła w cyklu Jazz.pl. Zapraszamy do oglądania!

[YouTube Dwójki]

Piotr Wyleżoł od lat uznawany za jednego z czołowych polskich pianistów jazzowych.

Urodził się 6 grudnia 1976 roku. Już jako dziecko zdobywał nagrody na ogólnopolskich konkursach pianistycznych i koncertował z repertuarem klasycznym. Okrzyknięty "cudownym dzieckiem", kiedy w wieku 10 i 11 lat z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii w Rybniku grał koncerty fortepianowe Mozarta i Beethovena.

Karierę na scenie jazzowej rozpoczął jeszcze w okresie studiów, w zespołach m.in. Janusza Muniaka, Jarka Śmietany i Marka Bałaty. Jako student był laureatem licznych konkursów i festiwali jazzowych: Jazz Juniors w Krakowie (I nagroda), Festiwal Standardów Jazzowych w Siedlcach (I nagroda), "Klucz do Kariery" – Pomorska Jesień Jazzowa, Jazz nad Odrą we Wrocławiu (nagroda indywidualna dla najlepszego instrumentalisty), Międzynarodowy Konkurs Improwizacji Jazzowej (Katowice).

Niedawno ukazała się najnowsza płyta Piotra Wyleżoła, zatytułowana "Andromeda's Mystery". Na albumie obok pianisty grają czeski gitarzysta David Dorůžka i amerykański perkusista Jeff Ballard.

Czytaj też:

Piotr Wyleżoł miał okazję współpracować z wieloma osobistościami, takimi jak: Billy Hart, Edd Schuller, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Jarosław Śmietana, Tomasz Stańko, Jan Ptaszyn Wróblewski, Grzegorz Nagórski, Kazimierz Jonkisz, Andrzej Cudzich, Adam Pierończyk, Gary Bartz, John Purcell, Urszula Dudziak, Mika Urbaniak, Marek Bałata, Ewa Bem, Piotr Baron, Antymos Apostolis, Nigel Kennedy, Steve Logan, Monty Watters, Bennie Maupin, Janis Siegel i inni.

W latach 2005-2012 regularnie współpracował z Nigelem Kennedym, biorąc udział w jego autorskich projektach, a także koncertach muzyki klasycznej, m.in. jako klawesynista w repertuarze J.S. Bacha czy A. Vivaldiego.

[opis ze strony internetowej artysty]

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>

Piotr Wyleżoł mówił w Dwójce, że nieczęsto pianiści mogą poznać się na scenie podczas wspólnego koncertu. - Tworzy się wtedy specyficzna więź między muzykami. Miałem zaszczyt spotkać się kilka razy z Wojciechem Karolakiem na scenie, grając z Jarosławem Śmietaną. Odbyliśmy nawet wspólną trasę koncertową, co dla mnie wtedy było niezwykłym przeżyciem. Wojtek na zawsze pozostanie mistrzem - zaznaczył pianista. 

Mówił również o programie piątkowego koncertu. - Jest to muzyka, która bardzo sprzyja ekspresji na scenie. Zagramy sporo utworów wprost z albumu "Easy!", jak również kilka ulubionych kompozycji Wojciecha Karolaka. To będzie jednocześnie nasz wspólny i każdego z osobna ukłon w jego stronę. Brakuje nam tego gościa, to był superfacet - powiedział Piotr Wyleżoł.

Na koncercie "Wojciech Karolak Recomposed" wystąpili:​

Maciej Sikała - saksofony​

Jerzy Małek - trąbka​ i flugelhorn

José Manuel Albán Juárez - instrumenty perkusyjne​

David Hodek - perkusja​

Kajetan Galas - organy Hammonda​

Michał Barański - gitara basowa, kontrabas​

Piotr Wyleżoł - fortepian​


Koncert poprowadził Piotr Metz.

Zobacz zapowiedź:

(Facebook Dwójki)

***

Partnerem letniej odsłony cyklu "Jazz.PL" jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Transmisja koncertu również w portalu Ninateka.pl.

***

Koncert w ramach cyklu "Jazz.pl" odbył się w piątek 2 września o godz. 18.00.