Polskie Radio
Section05
Wojciech Karolak

Andrzej Dąbrowski: miałem być pianistą, a nie perkusistą [ZOBACZ WIDEO]

- Podobno miałem dobre ręce do fortepianu, moja mama widziała we mnie pianistę. Trochę grałem i dlatego zostałem przyjęty do liceum muzycznego, nowo otwieranego wtedy w Krakowie. W czasie egzaminu wstępnego mój przyszły profesor stwierdził, że mam wyjątkowe poczucie rytmu, którym się zachwycił. Zaproponował moim rodzicom, żebym z fortepianu przeszedł na główną perkusję - opowiadał Andrzej Dąbrowski w rozmowie z Robertem Mazurkiem.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Robert Mazurek Josephine Baker Zbigniew Namysłowski Andrzej Kurylewicz Agnieszka Osiecka perkusja muzyka rozrywkowa piosenka Andrzej Dąbrowski

Piotr Wyleżoł: Wojciech Karolak był wzorem klasy i szyku

- Wojciech Karolak był pianistą i organistą, dzięki temu drugiemu instrumentowi prowadził harmonie poszczególnymi głosami, a to nie jest typowe wśród pianistów. Również pod tym względem był wyjątkowy - mówił na antenie Dwójki pianista Piotr Wyleżoł. Septet pod jego kierunkiem w piątek (2.09) w ramach cyklu "Jazz.pl" zagra koncert "Wojciech Karolak Recomposed".
Zobacz więcej na temat:  Piotr Metz fortepian Jazz Dwójka

Płyta Polskiego Radia z nagrodą Jazz Top 2021. Pierwsze miejsce za album z muzyką Wojciecha Karolaka

Polskie Radio zajęło pierwsze miejsce w kategorii Historyczny Album Roku (coroczna ankieta czytelników Jazz Top 2021) za płytę z serii "Polish Radio Jazz Archives vol. 34 - Wojciech Karolak". Nagrodę przyznał Magazyn Jazz Forum - najbardziej opiniotwórczy magazyn jazzowy w Polsce. Wydawcą płyty jest Agencja Muzyczna Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MUZYKA Jazz płyta Agencja Muzyczna

"Gdy grało się z Wojtkiem, coś otwierało się w głowie"

- Spośród wielu pianistów, z jakimi miałem przyjemność grać jako perkusista, zawsze najlepiej grało mi się z Wojtkiem. Coś się w głowie otwierało i grało się rzeczywiście wspaniale. Gdyby ten facet żył w USA, byłby znany na cały świat. To ogromna strata dla polskiej muzyki, dla jazzu - wspominał Wojciecha Karolaka w Programie 2 Polskiego Radia jego przyjaciel Andrzej Dąbrowski.
Zobacz więcej na temat:  wspomnienie odeszli 2021 Andrzej Zieliński Andrzej Dąbrowski Jazz Dwójka