JAZZ.PL

Adzik Sendecki i Atom String Quartet - dwie suity w cyklu "Jazz.PL" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 19:00
Władysław "Adzik" Sendecki i Atom String Quartet wystąpili w piątek 23.09 na koncercie z cyklu "Jazz.PL". W programie znalazły się utwory ze wspólnej płyty artystów "Le jardin oublié / My Polish Heart", wydanej nakładem prestiżowej niemieckiej wytwórni Neuklang w 2018 roku. 

ZOBACZ WIDEO:

[YouTube Dwójki - Programu 2 Polskiego Radia]

Współpraca Władysława "Adzika" Sendeckiego i Atom String Quartet rozpoczęła się podczas koncertu na festiwalu Jazz w Ogrodach Ministrów w Berlinie w 2012 roku. Jej kulminacją był wspólny występ ostatniego dnia festiwalu Jazz Baltica w 2013, gdzie do kwintetu dołączyli legendarny włoski trębacz Paolo Fresu, kontrabasista Christian von Kaphengst i perkusista Wolfgang Haffner. Artyści wystąpili wspólnie także w NOSPR w Katowicach, na Festiwalu Leipziger Jazztage, w siedzibie NDR w Hamburgu oraz w Dubaju.

Nagrana z zespołem Atom String Quartet płyta Sendeckiego to zapis live, zarejestrowany w Bauer Studios w Ludwigsburgu. Krążek wyszedł jako winyl i CD, jak Sendecki mówił w rozmowie z Piotrem Metzem. Na płycie znalazły się suity Le jardin oublié i My Polish Heart. - Le jardin oublié ma coś wspólnego z moją historią. To wspomnienia, impresje, skojarzenia; kompozycje mojego brata i moje - mówił. - Druga suita to My Polish Heart, koncert, funkcjonujący w kilku wersjach: z orkiestrą symfoniczną, z big-bandem, z orkiestrą i big-bandem oraz z kwartetem smyczkowym - opowiadał gość radiowej Dwójki.

<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Jazz.PL" >>>

Elementem charakterystycznym dla muzyki wykonywanej przez artystów jest polska melodyka i liryzm improwizowanej wypowiedzi. W repertuarze koncertu znalazł się cykl "Le jardin oublié" (Zapomniany ogród), będący zbiorem kompozycji braci Sendeckich: Stefana i Vladyslava. Utwór charakteryzuje otwartość formalna i różnorodność stylistyczna - od romantycznego postmodernizmu, przez szerokie balladowe brzmienie, aż po energetyczne improwizacyjne fragmenty, wypełnione malowniczą, słowiańską muzyką, w której tradycja spotyka się z romantyką XXI wieku.

Władysław "Adzik" Sendecki to legendarny muzyk i kompozytor, mający na swoim koncie kilkadziesiąt albumów, które zawierają całe spectrum artystycznej wizji polskiego artysty (od jazzu i muzyki klasycznej po fusion oraz nagrania z elementami world music). Pianista współpracował z największymi gwiazdami jazzu - od Jaco Pastoriusa, Billy’ego Cobhama po Larry’ego Coryella czy Michała Urbaniaka.

Atom String Quartet powstał w 2010 roku i jest jednym z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie. Zespół łączy możliwości kwartetu smyczkowego z szeroko rozumianą improwizacją. W utworach oprócz jazzu słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także współczesną i klasyczną.

Koncert poprowadził Piotr Metz.

***

Partnerem cyklu "Jazz.PL" jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Transmisja koncertu również w portalu Ninateka.pl.

***

Koncert z cyklu "Jazz.PL" transmitowaliśmy w piątek (23.09) w godz. 18.00-19.00.