JAZZ.PL

Michał Barański - "Masovian Mantra Quartet" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2022 19:00
Lista osób, z którymi współpracował Michał Barański jest naprawdę imponująca. Grał wolne improwizacje, przez klasyczny jazz, aż po muzykę świata i muzykę popularną. "Masovian Mantra" to pierwszy całkowicie autorski projekt basisty, w którym połączył muzykę indyjską z muzyką polską. Michał Barański ze swoim kwartetem wystąpił 16 grudnia br. w naszym cyklu "Jazz.PL". Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo koncertu!.

ZOBACZ WIDEO:

[YT Dwójki]

Nowoczesny i uniwersalny jazz

Czas jazzu opartego na tradycji, standardach i jednowymiarowej konwencji przechodzi ostatecznie do historii. "Masovian Mantra" Michała Barańskiego jest tego świetnym przykładem. To propozycja na wskroś nowoczesna, operująca językiem chwilami złożonym, ale jednocześnie uniwersalnym i nadzwyczaj inspirującym.

Połączenie muzyki polskiej i hinduskiej

Michał Barański opowiedział o idei powstania albumu. - To dla mnie płyta bardzo szczególna, ponieważ brałem już udział w wielu projektach, ale to mój pierwszy album autorski, kompozytorski, jestem liderem tego zespołu. Ten pomysł się zmieniał, ale od wielu lat miałem plan, aby połączyć muzykę polską i szeroko pojętą world music. Zacząłem się interesować muzyką indyjską, a szczególnie jej rytmem. Jest on bardzo ciekawy, to matematyczne struktury wypowiadane przez Hindusów w systemie konakol. Dało mi to bardzo dużo w graniu na instrumencie, rozwinąłem się także wokalnie, ponieważ to wymaga dużej precyzji i szybkości - mówi basista. 

Rytm wspólnym mianownikiem

Dodaje, że to świetny sposób na połączenie różnych muzycznych światów. - Muzyka polska jest w większości w metrum 3/4, ale nierównym, a to prowadzi do metrów nieparzystych. W muzyce hinduskiej liczenie "na trzy" ma duże znaczenie i to aspekt rytmiczny jest tym wspólnym mianownikiem - podkreśla Michał Barański.

<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Jazz.PL" >>>

Muzycy pod wodzą Michała Barańskiego tj. Shachar Elnatan (gitara), Michał Tokaj (fortepian), Łukasz Żyta (perkusja), Bodek Janke (tabla), Kuba Więcek (saksofon), Kacper Malisz (skrzypce), Joachim Mencel (lira korbowa), Olga Stopińska (wokal), Jan Smoczyński (akordeon) oraz Dziadek Tadek (recytacja) łączą w jednej przestrzeni muzycznej: Indie, polską tradycję ludową oraz brzmienie współczesnego jazzu. - Inspirowałem się płytą Grzegorza Ciechowskiego "Oj da dana", chciałem zrobić coś podobnego na płycie jazzowej - zaznacza lider zespołu.

Koncert poprowadził Piotr Metz.

***

Na koncert z cyklu "Jazz.PL" zaprosiliśmy w piątek (16.12) w godz. 18.00-19.00.

mo/pg

Zobacz więcej na temat: Jazz koncert Dwójka